Yeni kuşak CEO geliyor

49 yaş üzerindeki CEO’ların yerini daha gençleri alıyor...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kuşak CEO geliyor

Buna karşın, yine aynı periyotta Türkiye’nin en büyük 50 şirketinde CEO’sunu bir önceki kuşak olan baby boomer’dan atayanların sayısı 9’da kaldı. Uzmanlara göre ise önümüzdeki 3-5 yıl içinde iş hayatında X kuşağının etkinliği daha da artacak. Bankacılık, perakende gibi rekabetin yüksek olduğu sektörlerde CEO’larm yaş ortalaması daha hızlı düşüyor.

Türkiye’deki birçok bankanın genel müdürlerinin yaşı 45’in altında. Borusan, Koç gibi önde gelen holdinglerin 60 yaşında zorunlu emeklilik uygulaması da gençleşmeyi destekliyor. Teknoloji ve telekomünikasyon şirketlerinde ise yaş ortalaması iyiden iyiye düşük. Örneğin, Vodafone’un CEO’su Serpil Timuray 39, Türk Telekom’un yeni CEO’su Tahsin Yılmaz ise 45 yaşında. Her ikisi de X kuşağının başarılı CEO’ları arasında.

ÇOK FARKLI BİR KUŞAK
Baby boomer’larla 35-48 yaş arasındaki X kuşağı liderleri arasında yönetimden pazarlamaya, insan kaynaklarından iletişime kadar büyük farklılıklar bulunuyor, Bunlardan belki en önemlisi X veya “kayıp” kuşak olarak da adlandırılan yöneticilerin kendilerinden öncekilere göre daha bireysel ve rekabetçi düşünmeleri. Mengenli, “X kuşağına mensup CEO’lar süreçten ziyade sonuç odaklı düşünüyor, Başarma güdüleri yüksek” diyor.

Towers Watson Yetenek ve Ödül Yönetimi Dünya Başkanı Julie Gebauer’e göre bu CEO’ların en önemli farkı daha fazla risk alıyor olmaları, Gebauer, “Genç liderlerin bildikleri yolda ilerleme eğilimleri daha fazla” diyor, Ona göre yeni nesil liderlerin global tecrübelerinin daha fazla olması da onları eskilere göre daha avantajlı kılıyor.

Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan, X kuşağının çalışanlarıyla daha açık iletişim kurduğuna, hiyerarşiye daha az önem verdiğine dikkat çekiyor, Özcan, “X kuşağı liderleri baby boomer’lara göre hiyerarşiye daha az önem veriyor” diye konuşuyor. X’lerin baby boomer’lara göre en önemli avantajlarından biri de teknolojiyi daha iyi kullanmaları, Bu da onların çalışanlarıyla daha açık iletişim kurmalarını, daha mobil olmalarını sağlıyor.

EN GENÇ CEO'LAR
Yıldız’dan Koç’a kadar emeklilik yaşına dikkat edilmesi, yöneticiler arasında kuşak değişimini hızlandırıyor, Yıldız Holding İK Müdürü Ege Karapınar, yönetici kadrolarının 10 yıl öncesine göre 4 yaş gençleştiğini söylüyor. Karapınar, “Şirketimizin gençleşmesiyle değişim ve adaptasyon kabiliyetimizi arttırdık” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz