Yeni ülke peşinde!

Türk şirketleri yurt dışında son 2 yılda 5,2 milyar dolarlık sıfırdan yatırım yaptı...

28.01.2017 13:49:460
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni ülke peşinde!
YENİ PAZARA NASIL GİRECEKLER?
MARKASIYLA GİRİŞ YAPACAK

üretim tesisi bulunan Abdi İbrahim Körfez Ülkeleri’ne kendi markalarıyla girmeyi planlıyor. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı NEZİH BARUT, “Bazı ürünlerin ihracatını Türkiye’den yaparken bazı ürünleri ise stratejik iş birliği yaptığımız şirketlerin tesislerinde ürettireceğiz” diyor.

MEXX İLEMAĞAZALAŞACAK
Eroğlu Holding’in yönetim kurulu başkanı NURETTİN EROĞLU, “Hindistan’da hem Colins hem Mexx ile mağazalaşacağız. Çin ise daha büyük ve daha zor bir pazar. Yeni bir marka satın almayı şu aşamada düşünmüyoruz, yeni markamız Mexx’i büyüteceğiz”diyor.

İKİ MODEL KULLANACAK
Gübretaş Genel Müdürü Vekili TAHİR OKUTAN, mevcut bir tesise ortaklık veya yeni bir tesis kurma modellerinin söz konusu olabileceğini söylüyor. “Fosfat bazlı orta ölçekte bir tesis yatırımının, yaklaşık 300-400 milyon dolar civarında bir bütçeyle gerçekleşebileceği öngörülüyor” diyor.

TESİS KURACAKLAR
Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı HAYRETTİN ÇAYCI, Doğu Avrupa ülkelerinin tesis kurarak gelişim sağlanacak pazarlar olduğunu söylüyor. Arçelik ise Asya Pasifik’te büyüme hedeflerini gerçekleştirmek için üretim tesisi yatırımı, birleşme ve satın alma fırsatlarını değerlendiriyor.

“PLANLARIMIZ AFRİKA İLESINIRLI DEĞİL”
FUAT TOSYALI / TOSYALI HOLDİNG YKB
AFRİKA

Afrika ve Doğu Bloku’nun Türk yatırımcılar açısından güzel fırsatlar sakladığı görüşündeyiz. Bunlardan Afrika’da yeni yatırımlarla yola devam etme kararı aldık ve onu uyguluyoruz. Cezayir’e toplam yatırımımız 2 milyar doları aşacak. Karadağ’da ise satın alma yapmayı tercih ettik. Bundan sonraki dönemlerde de hangi yöntem ticari hedeflerimiz için uygun ise o şekilde devam edeceğimizi söyleyebilirim. İki modele de açığız.
80 ÜLKE
İhracatta, zaman zaman cazibesini kaybeden ve zaman zaman parlayan pazarlarımız oluyor. Örneğin Amerika bizim için önemli bir pazar. Burada kayagazı sondajında kullanılan borulardan tutun da birçok farklı kategoride ihracatımız bulunuyor. Aynı şekilde Avrupa’ya ve Orta Doğu’yu kapsayan coğrafyada 80’i aşkın ülkeye ürünlerimiz ihraç ediliyor.
PLANLAR
Fizibilitesi yüksek ve bizim gücümüze güç katacak yatırım fırsatlarını çok dikkatlice değerlendirdiğimizi söyleyebilirim. Planlarımız sadece Afrika veya Doğu Bloku ülkeleriyle de sınırlı kalmayacak. Örneğin Amerika’da çok ciddi yatırım imkanları olduğunu gözlemliyoruz. Bölge önemli değil, önemli olan yatırım yapacağımız pazarın ihracat kapasitesine sahip olması...

YÜKSEL YILDIRIM / YILDIRIM ŞİRKETLER GRUBU İCRA KURULU BAŞKANI
FONLARLA GÖRÜŞÜYORUZ”
İMZALAR ATILDI

ABD, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika pazarlarıyla ilgileniyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat 2016’daki Ekvador ziyaretinde, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa’nın da katılımıyla Puerto Bolívar Limanı’nın satın alma ön anlaşmasını, iki başkan huzurunda imzalamıştık. Son olarak ağustos ayında bu limanın 50 yıllık satın alma ve devir sözleşmesini imzalıyoruz. Haziran ayında Solventaş Limanı’nı satın aldık.
TAKİPTEKİ PROJELER
Ekvador’da Puerto Bolivar Limanı’nın işletme haklarını 50 yıllığına satın aldık. Dolayısıyla limancılıkta hem yurt içi hem yurt dışı pazarında satın alma projelerini değerlendiriyoruz. ABD, Latin Amerika, Avrupa ve Afrika pazarlarına odaklanan bir yatırım planımız bulunuyor. Son 2 yıldır temaslarda bulunduğumuz ABD’nin en büyük liman operatörü Ports America şirketinin satış ihalesinde bulunuyoruz. İhalede ikinci tur görüşmelerini sürdürüyoruz. Satın alma finansmanı için Kanada’da ve ABD’de fonlarla görüşüyoruz.


YILDIRAN ZORLUKLAR
ORTA DOĞU FAKTÖRÜ

Aktaş Holding CEO’su SAMİ EROL, özellikle Orta Doğu coğrafyasına yönelik yatırım düşüncelerinin bulunmadığını söylüyor. “2009’da Brezilya pazarında, dış yatırımcıya uygulanan ağır vergi yükleri nedeniyle bazı çalışmalarımızı yavaşlattık. Ancak mevcut pazarı takip ediyoruz ve son yıllardaki kanuni yapılanmaların da bölgeye yeniden yatırım düşüncelerimizi hızlandırdığını söyleyebiliriz”diyor.
GERİ ADIM 
Zorlu Holding patronu AHMET ZORLU, “Suriye kaynaklı istikrarsızlıklar, bizi bu pazarlarda geri adım atmaya itti. Rusya pazarında ise enerji ve elektronikte geçmişte yatırımlarımız olmuştu ama sonra öngöremediğimiz bazı sorunlar ve kan uyuşmazlıklarından dolayı geri adım attık” diyor
TELAFİ NEREDE? 
Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı HAYRETTİN ÇAYCI, “Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazar kayıplarını, Doğu Avrupa ülkeleri ve Orta Afrika ülkelerine satarak telafi etmeye çalışıyoruz” diyor.
STANDARTLAR GERİDE
Nurol Holding CEO’su UĞUR DOĞAN, “Halen iş yapmakta olduğumuz Fas’ta hukuk altyapısındaki standartlar çok geride. Adli uygulamaların yetersizliği nedeniyle Fas pazarı konusunda birtakım endişelerimiz var. Bu sebeplerden dolayı dikkatli olunması gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz