Yeni yıl listesi

Yaşananlardan ders çıkaran bazı temkinli liderler, bu yıl daha çok kâr odaklı kararlar almış görünüyor.

22.02.2016 15:58:560
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yıl listesi
NELER ZORLAYACAK? 
CEO’ların yeni yılda uygulamakta en çok zorlanacakları kararlara gelince... Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, bulunduğumuz coğrafyadaki belirsizlikler nedeniyle yurtdışında pazar payını korumanın büyük önem arz edeceğini söylüyor. Türkiye’de 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Arvato Türkiye’nin genel müdürü Soner Casur, asgari ücretteki belirsizliğin ya da yüksek bir artışın kendilerini etkileyebileceğini düşünüyor. “Bu uygulamada önümüzü gördükten sonra yeni yatırımlara odaklanmaya başlayacağız” diyor. Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, sektörün hammadde kaynağı ithalata dayalı olduğu için kurlarda yaşanacak hareketliliğin kendilerini zorlayabileceğini ifade ediyor. Arbel CEO’su Hüseyin Arslan da artan terör olayları ve jeopolitik riskleri de göz önünde bulundurduklarında yatırım kararı almanın zorluğuna dikkat çekiyor. Bu ortamda CEO’lar birçok kararı hayata geçirirken daha ince eleyip sık dokumak niyetinde. Örneğin Arvato Genel Müdürü Soner Casur, şirket satın almaları ve yeni işlere girme konusunda çok hassas bir yaklaşım içinde olacaklarını söylüyor. Electrolux Genel Müdürü Semih Orcan, birçok alandaki belirsizlikten dolayı büyümeye yönelik tüm adım ve planlarını belirsiz bir tarihe ertelemelerinin kaçınılmaz olacağını açıklıyor. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş da döviz kurlarındaki oynamaların yurtdışı yatırımları zorlaştıracağına belirtiyor. Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, artık ana konunun risk analizi yapmak olduğunu düşünüyor, “Yeni yatırımları çok dikkatli yapıyoruz. Şu anda genel durumu gözlemleyerek beklemedeyiz” diyor. Acer Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kender de Suriye konusu ve bunun iş dünyasına getirebileceği negatif yansımanın kendilerini düşündürdüğünü anlatıyor. “Şu anki durumda Türkiye’ye yatırım çekmekte zorluklar yaşıyoruz” diye konuşuyor.

“ODAKTA OPERASYONEL MÜKEMMELLİK VAR"
ALİ PANDIR ERDEMİR GRUBU İCRACI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
TASARRUF HEDEFİ 

2016’yı da sektörümüz için zor bir yıl olarak beklemekle birlikte 2015’te olduğu ölçüde karamsar bir tablonun yaşanmamasını ümit ediyoruz. Yeni yılda odaklandığımız konulardan biri operasyonel mükemmelliği yakalamak. Daha çevik, proaktif, operasyonel mükemmelliği yakalamış bir şirket olma yönünde çalışmalarımız devam edecek. Buna paralel olarak tüm süreçlerimizde verimlilik ve tasarrufu artırma hedeflerimiz bulunuyor. Katma değerli ürün yelpazemizi geliştirmeyi hedefliyoruz. 
ÖZEL HİZMET 
Önümüzdeki dönemde müşterilerimize daha yakın olma, katma değerli ürünler yanında ihtiyaca özel hizmetler sunma ve bu ürün ve hizmetleri onlarla birlikte geliştirme yönündeki çabalarımızı artıracağız. Haksız rekabeti engelleyecek önlemlerin alınmaması ya da bu alanda gecikme yeni yılda tüm sektörümüzü çok zorlayacak. Entegre bir tesis olarak biz kâr marjlarımız daralsa bile maliyet düşürerek sorunun üstesinden bir miktar da olsa gelebiliriz. 

UĞUR DOĞAN / NUROL HOLDİNG CEO'SU
“SEKTÖRLERİMİZE BİR YENİSİNİ EKLEYECEĞİZ”
YENİ PAZARLAR 

Nurol İnşaat’ın ve savunma sanayi şirketlerimizin 2016 yılındaki öncelikli hedefi, mevcut durumda edinilmiş projelerin tamamlanarak teslim edilmesi ve aynı zamanda coğrafi anlamda yeni pazarların edinilmesi. Nurol İnşaat’ın, 2016 yılında Sub Sahra Afrika bölgesinde yeni proje fırsatlarını değerlendirmesi planlanıyor. 
SATIN ALMA 
Savunma sanayi alanında Türkiye’nin ilk özel sektör iştiraki FNSS ile Nurol Makina ve Nurol Teknoloji şirketlerini bünyesinde bulunduran grubumuz, bu alandaki faaliyetlerini yakın zamanda kurulması planlanan yeni ortaklıklar ve şirket satın alımlarıyla büyütmeyi ve sektör dahilindeki iş dalı ve ürünlerini çeşitlendirmeyi hedefliyor. 
YATIRIM PLANI 
Grubumuz, 2016 yılında faaliyette bulunduğu sektörlere bir yenisini daha ekleyerek madencilik sektöründe uzun süren arama faaliyetlerini yatırıma dönüştürmeyi planlıyor. Bu durum, farklı iş dallarında çeşitlendirilmiş bir yapı içerisinde bulunan topluluğumuzun yelpazesini genişletecek önemli bir adım olacak. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz