Zor yıl reçeteleri

Artık herkes hem fikir; 2017 zor bir yıl olacak. Ancak bu tabloda bile sağlıklı bir şekilde yola devam etmek mümkün...

12.04.2017 13:48:490
Paylaş Tweet Paylaş
Zor yıl reçeteleri
8 POLAT GÜLMAN / GÜLMAN GROUP YKB
“ÖNCELİĞİMİZ GELİR GETİREN MÜŞTERİDE”
KOÇLUK YAPACAK

Zaman alan fakat kâr getirmeyen tüm işlere olumsuz geri dönüş yapmaları için personele koçluk yapacağım. Şirketin sadece şanı yürüsün diye yapılan, fuzuli zaman ayırılan görüşmelerden uzak duracağız, öncelikli olarak gelir getiren müşteri ve onların problem veya cevap arayışlarına odaklanacağız.
NAKİT AKIŞI
Mal satışı hariç kârlılığı pozitif etkilemeyen hizmetlerden finansal olarak kaçınmayı planlıyoruz. Devreye almak istediğim en önemli konu nakit akışına her gün odaklı ve planlı bir şekilde yaklaşmak. Geçmişten gelen ve canlı olan sözleşmeleri takip edip süresi bitenleri tavsiye edeceğim.
ÇÖZÜM BULACAK
Ortaklıklarımızda verilen ve alınan teminatları neticelendireceğiz. Bunların dışında problem olup mahkemeye taşınan sorunları mahkeme dışında çözerek ilerlemeye hem vakit hem kaynak olarak çözüm bulacağız. Son olarak da fazlasıyla fuzuli görüşme talep eden şirketlerle yapılacak toplantıları sorgulayarak eleyeceğiz.

9 "BORÇSUZ ÇALIŞACAĞIZ"
Işıklar Holding Başkanı RIZA KUTLU IŞIK’ın yorumları şöyle: “Yeni iş kollarına girmeyi düşünmüyoruz. Ciromuza göre neredeyse borçsuz denebilecek seviyede az borçla çalışmaya devam edeceğiz. Doğru uluslararası şirketlerle ortaklık fırsatlarını da değerlendireceğiz.”

10 "HEDEF NAKİTTE KALMAK"
Reysaş Yönetim Kurulu Başkanı DURMUŞ DÖVEN, şunları söylüyor: “Planlarımızı hayata geçirirken verimlilik ve gider kontrolü yapıyoruz. Bu konularda çok titiz ve dikkatli davranıyoruz. Kârlılığımızı artırmak, kesin nakitte kalmak ve mevcut nakdimizi korumak 2017 ve önümüzdeki yıllardaki hedefimiz.”

11 "İŞLEYİŞİMİZİ REHABİLİTE EDİYORUZ"
Makro Market Yönetim Kurulu Başkanı MEHMET SONGÖR, kendi formülünü şöyle anlatıyor: “Nakit kabiliyetimizi artırmaya yönelik çalışmalar planlıyoruz. İşleyişimizi rehabilite ederek verimliliği artırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Zarar eden şubeleri kapatmakta sağlıklı işletme adına yaptığımız işlerden...”

12 YURT DIŞINDA BÜYÜYECEKLER
2017 yılında birçok şirket ve grup yurt dışında büyüme konusunda daha atak davranacak. Orka Grup Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, bu yıl markalı ihracatta yüzde 80 oranında büyüme planladıklarını söylüyor. “Şu an bütün gücümüzle yurt dışında gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda markalarımıza olan ilgiyi pozitif anlamda değerlendirmek istiyoruz” diyor. Sarar da ihracatı için yeni pazarlara daha fazla yoğunlaşmak niyetinde. Penti Yönetim Kurulu Sami Kariyo, “Önümüzdeki dönem yurt dışı yatırımlarımız hızlanacak” diye konuşuyor. Ant Yapı, Amerika pazarında şirket kurarak yeni işler geliştiriyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, “Sadece taahhüt değil proje geliştirme işleri yaparak konut pazarlamayı da planlıyoruz” diyor. Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Esin Güral Argat, LAV markasıyla üretimlerinin yarısını 136 ülkeye ihraç ettiklerini hatırlatıyor. 2017’de bu sayıyı 140’a çıkarmayı hedeflediklerini açıklıyor. Ekol Lojistik’in yurt dışı pazarlardaki stratejisi 2017’de yüzde 80 civarında bir büyüme yakalamak. Yönetim kurulu başkanı Ahmet Musul, bu yıl 5-6 ülkeye açılacaklarını söylüyor.

13 BORÇLAR YAPILANDIRILDI
Söz konusu bir şirketin sağlığı olduğunda finansallar kritik önem taşıyor. Şirketler de bu yıl hiç olmadığı kadar hassas yaklaşıyor. Borçlarını yeniden yapılandırıyor, nakit akışını en ideal seviyeye çekmeye çalışıyorlar. Oti Holding, bu konuda en hassas şirketlerden... Kreditörleriyle kredi borçlarını orta vadeli olarak tekrar yapılandırdıklarını belirten Oti Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, “Nakit akışında bir küçülme olacak ama bunu başka destinasyonlarla telafi etmeye çalışıyoruz. Ayrıca Avrupa’da, özelikle de Almanya’da yapılanma hedefimiz var” diyor. İnoksan, dengelenmiş nakit akımına ulaşmak için öncelikle yurt içi ve yurt dışı malzeme ve hizmet tedarikçileriyle vade uzatma çalışmaları yürütüyor. Securitas, düzenli olarak alacaklarını takip ederek riskini kontrol altında tutmaya ve nakit akışını planlamaya çalışıyor. Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy da piyasadaki dalgalanmaları göz önünde bulundurarak risk yönetimi teknikleri üzerinde iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor. Risklerin şirket finansalları üzerindeki negatif etkilerini hafifletmeye çalıştıklarını belirten Ulusoy, “Sektörün içinde bulunduğu düşük kâr marjı sorununu üretim ve ticari faaliyetlerimizi yeniden yapılandırarak aşmaya çalışıyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz