CEO'ların fincanındaki lezzet

Kahve, son yıllarda iş dünyası için yaşam tarzının bir parçası haline geldi.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların fincanındaki lezzet


BOĞAZ’A KARŞI BİR BAŞKA ZEVKLİ
Domino’s Pizza Türkiye Genel Müdürü Aslan Saranga sadece Türk kahvesine hayır diyemiyor. Çocukken bile annesinin sütlü Türk kahvesinin yanında peynirli ve zeytinli sandviç yaptığını anımsayan Saranga, “Bu zıt gibi görünen kombinasyon o zamanlarda bizim için en lezzetli ikiliydi. Şimdi de az şekerli Türk kahvesi içmeyi çok seviyorum” diyor. Türk kahvesinin yanı sıra filtre kahve ve espresso da Saranga için vazgeçilmezler arasında… Evde kahvesini sıklıkla kendisi hazırlayan Saranga, özellikle kahve ölçüsüne ve sütün miktarına dikkat ediyor. Özel bir hazırlama yöntemi olmasa da kahvenin damak tadına uygun olan ölçüsünün kendisi için önemli olduğunu ifade ediyor. “Ne az olmalı, ne de çok olup tadı bozmalı” diye de tercihini dile getiriyor. Saranga, eğer pazar günleri dışarı çıkabilirse İstanbul’un muhteşem Boğaz manzarasına karşı kahvesini yudumlamaktan büyük keyif alıyor.

HER TÜRÜNÜ SEVİYOR
Ata Yatırım Genel Müdürü Bülent Altınel, kahvenin her türünü seviyor. Ama bir sıralama yapması gerektiğinde ilk sırayı Türk kahvesi alıyor. Aromalı kahveleri hem çekirdek hem çekilmiş alıp hazırlamayı tercih eden Altınel, “Aromalı kahveleri daha çok tercih ettiğim için lezzet ön planda oluyor” diyor. Altınel, Türk kahvesini sabah kahvaltıdan ve yemeklerden sonra tüketiyor. “Ancak zaman zaman yemekten sonra Türk kahvesinin yerini espresso ya da machiato alabilir. Benim için aromalı kahve içmenin ideal zamanı öğleden sonra ve geceleri” diyor. Altınel, kahve içme alışkanlığı değişmese de özellikle aromalı ve espresso türü kahvelere erişim olanaklarının artmasını sevindirici buluyor. “Kahve çekirdekleri çok daha yaygın olarak satılıyor. Buna bağlı olarak öğütme ve filtre makinelerinin de yaygınlaşması kullanım kolaylığı sağlıyor” diye konuşuyor.

KÖPÜKLÜ HAZIRLAYABİLEN CEO
Kahvenin EMC Türkiye, Mısır ve Libya Genel Müdürü Cem Fındıkoğlu’na yaptığı çağrışım keyif. Kahveyi dingin ve sakin ortamların içeceği olarak gördüğünü belirten Fındıkoğlu, “Bu nedenle kahveyi keyifli ve sakin bir ortamda içmek benim için çok önemli” diyor. Fındıkoğlu’nun da tercihi pek çok iş insanıyla aynı doğrultuda. O da Türk kahvesini tercihlerinde ilk sıraya koyuyor. Ardından espresso ve macchiatoyu da sevdiğini söylüyor. Evde kahve makinesi olduğunu belirten Fındıkoğlu, “Kahveyi çok rahat köpüklü hazırlayabiliyorum. Türk kahvesini yemeklerden sonra tercih ederim” diye konuşuyor. Fındıkoğlu’nun kahve içmekten keyif aldığı mekanlar arasında ilk sırada Gloria Jeans var. Eşiyle yaptığı haftasonu gezilerinde Gloria Jeans, Bebek Kahve ya da Aşşk Cafe’de mola verip, latte ya da macchiato içmekten keyif aldığını belirten Fındıkoğlu, “Yine İstinye Park’ta Türk kahvesi yapan Cafer’i saymadan geçmek istemem” diye de ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz