CEO'ların fincanındaki lezzet

Kahve, son yıllarda iş dünyası için yaşam tarzının bir parçası haline geldi.

17.07.2015 20:48:260
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların fincanındaki lezzet


YILDIRIM KARAALİ / SATURN OP. SOR. TÜRKİYE GM

“KAHVE EĞİTİMİ ALDIM”

ESPRESSO TUTKUSU
Kahvede ilk tercihim öncelikli olarak espresso fakat Saturn Operasyonlardan Sorumlu Türkiye Genel Müdürlüğü görevine atandıktan sonra Türk Kahvesi’nin güçlü tadı ve aromasıyla tanıştım. Benim için espresso yapmak gerçek bir tutku. Mükemmel bir espresso yapmak içinse tecrübe, duyarlılık ve her şeyden önce gerçek kahve tutkusunun gerektiğini düşünüyorum. Hatta bu sebeple Lavazza şirketinin düzenlediği kahve eğitimi üzerine özel bir programa katılmıştım.

EN İYİNİN ARAYIŞI SÜRÜYOR
İş hayatı dışında kalan zamanlarımda en iyi espresso’nun nerede içildiğine dair uzun yıllardır süren bir arayışım var. Benim gibi espresso tutkunlarıyla bu bilgiyi paylaşmak için bir gün mutlaka en iyi espressonun nerede içileceğini bulacağıma inanıyorum. Türkiye’de de bu konuda birçok iyi kafe var. Kanyon’daki Gina Restaurant ise espresso içmek şimdiye kadar gittiğim yerler arasında en iyisi diyebilirim.

NORBERT KLEIN / BSH EV ALETLERİ CEO’SU

“Türkiye’de kahve kültürü hızlı gelişiyor”

KÜÇÜK BİR MOLA
Kahve yapmak ve içmek beni gün içinde olağan düşüncelerden koparan küçük bir mola ve hoş bir keyif olarak görüyorum. Kahvemi genellikle ofisimizdeki Siemens EQ7 kahve ve espresso makinesi ile yapıyorum. Kendi yarattığımız teknolojinin bize böyle hoş bir şekilde geri dönüş yapması epey keyifli bir deneyim. Makinemiz kişisel kahve ayarlayan bir fonksiyona sahip bu sayede aslında tek tuşla tam istediğim şekilde cappuccino’m hazır oluyor. Kahvem bol süt köpüklü olsun isterim ve EQ7 de bu konuda uzman.

KAHVEMİ OFİSTE İÇERİM Kahvemi genellikle ofiste içerim. Yaklaşık 8 senedir İstanbul’da yaşıyorum. Türkiye’de kahve kültürü çok hızla gelişiyor. Artık sokaklarda adım başı bir uluslararası kahve zincirinin mağazasına rastlamak mümkün. Ancak bir diğer önemli gelişme evlerimizde hazırladığımız kahvelerde yaşanıyor. Piyasaya çıkan profesyonel makineler sayesinde enfes kahveler hazırlamak artık mümkün. Genellikle sabahları güne cappuccino ile başlarım. Gün içerisinde biraz da vaktim varsa espresso ya da latte macchiato gibi kahveleri tercih ederim.

AHMET ŞEFİK ÖNGÜN / GANTEK YKB

“Beklemek de keyfe dahil”

İKRAM ETMENİN ÖZEL BİR YERİ VAR
En sevdiğim kahve türü Americano. Kahve keyfinin sadece içmekle sınırlı olmadığını düşünüyorum. Hazırlama esnasında yayılan koku, içime hazır hale gelinceye dek beklemek de kahve keyfine dahil. Bu nedenle kendi kahvemi hazırlamanın ve misafirlerime ikram etmenin özel bir yeri var. AMERICANO YAPIYORUM Kendi ağız tadıma göre Americano yapıyorum. Aynı zamanda Nescafe’yi de kendime göre hazırlıyorum. Macchiato için de gerekli ekipmanları tamamladım, bunu kendime ve zaman buldukça misafirlerime yapmak keyif veriyor.

SOHBET KAHVESİZ OLMAZ Sohbete eşlik eden kahve daha çok keyif veriyor. Türk kahvesi de bizim kültürümüz. Türk kahvesinin benim gönlümde de yeri ayrı. Kahve içmek için Bebek Kahve, Happily Ever After öncelikli olarak tercih ettiğim yerler arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz