CEO'ların terapi anları

İş dünyası liderlerinin iş stresinden uzaklaşıp kendilerini dinlemek ve dinlendirmek için çeşitli yöntemleri var.

11.02.2016 16:23:060
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların terapi anları
“SEVDİĞİM MÜZİKLERİ DİNLİYORUM”
Müziğin, insan psikolojisini olumlu etkilediği bilimsel bir gerçek. Konuşmadan önce ortaya çıkan müziğin, tarih boyunca ve günümüzde tedavi yöntemi olarak kullanıldığı da biliniyor. Melodilerdeki ahenk ve ritim, iş stresinden uzaklaşmak için iş insanlarının başvurduğu yöntemlerden biri… Terkteks’in yönetim kurulu başkanı Sinan Öncel, terapi yöntemi olarak müzik dinlemeyi tercih eden iş insanları arasında yer alıyor. Cep telefonundan müzik dinleyerek yürüyüş yapmak onu rahatlatıyor. Playlist’inde Kayahan’dan Buddha Bar’a çeşitli tarzlarda müzik türleri yer alıyor. “En güzel terapi, sevdiğim müziği dinlemek” diyen Öncel, şunları söylüyor: “Benim için güzel terapi yöntemi, cep telefonumdan sevdiğim müzikleri seçerek Boğaz’da yürüyüş yapmak… Playlist’imde pek çok fazlı tarzda müzikler var. Bunlardan bazıları, Buddha Bar 16 albümü, Lounge Top 55, Nassau Beach Club, İbiza 2015, Kayahan’ın en iyileri, The Best of MFÖ ile Unutursam Fısılda ve Mine Vaganti’nin film müzikleri…” 
“SOSYALLEŞMEK ÖNEMLİ” 
Mudo’nun yönetim kurulu başkanı Ömer Taviloğlu, stresli durumlarda bulunduğu ortamdan uzaklaşıp yürüyüş yapmayı tercih ediyor. Sosyalleşmek ve playstation oynamak ise en iyi terapi yöntemleri arasında yer alıyor. Sıkı bir Beşiktaş taraftarı olan iş insanı için futbol maçlarını izlemek de kafasını dağıtma yöntemlerinden. Taviloğlu, şunları söylüyor: “İş konusunda stresli bir durumla karşılaştığımda genellikle bulunduğum ortamdan uzaklaşıyor ve yürüyüşe çıkıyorum. Bazen de programlarımı iptal edip sevdiğim bir yerde yemek gibi kendimi mutlu edecek aktiviteler yapıyorum. Arkadaşlarla vakit geçirmek, sosyalleşmek ve playstation oynamak da beni motive ediyor. Bunların dışında, futbol konusunda ülke olarak keyfimizi kaçıran durumlarla karşılaşmış olsak da Beşiktaş tutkum devam ediyor.
 STRESTEN ‘KOŞARAK’ UZAKLAŞIYOR 
“İş yaşamında ya da özel hayatta yaşanan her türlü stres ve olumsuzluğa karşı ‘olumlu düşünceyle beslenme’ bir kişinin kendisi için yapabileceği en iyi terapi yöntemi” diyen DuPont Türkiye’nin ülke müdürü Halide Aydınlık, doğayla iç içe bir yaşam sürmeyi tercih ediyor. Açık havada yeşillikler içinde kitap okumak ve koşmak onun terapi yöntemleri. Özellikle iş yoğunluğunun ve stresinin arttığı dönemlerde sabah erken saatte kalkıp yeşillikler arasında koştuğunu söyleyen Aydınlık, “Böylece hem gün boyu daha enerjik hissediyorum hem kendimi dinleyip düşüncelerimi toparlıyorum” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz