CEO'ların terapi anları

İş dünyası liderlerinin iş stresinden uzaklaşıp kendilerini dinlemek ve dinlendirmek için çeşitli yöntemleri var.

11.02.2016 16:23:060
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların terapi anları
Yoğun iş temposuyla ve stres altında çalışan iş insanları, hobileriyle motive oluyor. Yaptıkları aktiviteler onlar için bir “terapi” görevi görüyor. Stresten uzaklaşmak ve rahatlamak için her birinin ayrı yöntemi var. Örneğin Terteks’in yönetim kurulu başkanı Sinan Öncel için en iyi terapi yöntemi kulaklığını takıp müzik dinleyerek Boğaz’da yürüyüş yapmak. Doğa tutkunu olan DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık da spor yaparak ve yeşillikler içinde kitap okuyarak dinleniyor. Eker Süt Ürünleri CEO’su Ahmet Eker’i yelken, Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder’i bilardo, Toshiba TNB CEO’su Aytaç Biter motor sporları, Novartis’in Step Change projesinin lideri Gülden Berkman’ı resim yapmak, Mudo’nun yönetim kurulu başkanı Ömer Taviloğlu’nu ise arkadaşlarıyla sosyalleşmek rahatlatıyor. İşte iş dünyasının önemli isimlerinin terapi yöntemleri:
“KAZANMAYA ODAKLANIYORUM”
 Profesyonel olarak motor sporlarıyla uğraşan Toshiba TNB’nin genel müdürü Aytaç Biter, aynı zamanda milli sporcu… FIA ETCC’nin (Avrupa Binek Otomobiller Kupası) yıllık yarış takvimindeki program çerçevesinde yarışlara katılıyor. Ek olarak BOM (Borusan Otomotiv Motorsporları) takımında yarışıyor. Yarış dışında resim yapmak da Biter’in terapi yöntemleri arasında. Biter, iş hayatının stresinden uzaklaşma yöntemlerini şöyle anlatıyor: “Katıldığım her yarış benim için ayrı bir terapi niteliğinde... Yarış esnasında stratejiler geliştiriyorum ve kazanmaya odaklanıyorum. Çünkü en hızlı olan değil en doğru olan stratejilerle hareket eden pilotların kazanma şansı yüksek. Aynı zamanda katıldığım yarışların yurtdışında farklı ülkelerde olması, tatilden dönmüş ve rahatlamış hissini de yaşatıyor. Ailece aldığımız resim dersleri de benim için ayrı bir terapi yöntemi. Bunlara ek olarak kızımla birlikte keyifli vakit geçirdiğimiz nintendo wii-fit ile egzersiz yapmak da günün stresini atmama yardımcı oluyor.”
“RESİM YAPMAK RAHATLATIYOR”
Novartis Türkiye’nin eski CEO’su Güldem Berkman, 2015 yılının başında Novartis’in en önemli projelerinden Step Change’in global lideri oldu. Başarılı iş kadını yoğun iş temposundan uzaklaşmak ve kendisini dinlendirmek için resim yapıyor. Renklerle uğraşmanın kendisi için terapi yöntemi olduğunu ifade eden Berkman, resim merakı hakkında şunları söylüyor: “Sadece sergi gezmek için bile seyahatlere çıktığım oluyor. En etkilendiğim ressam ise Romera Britto. Britto’dan esinlenerek yaptığım resimlerim var. Bulduğum her fırsatta resim yapıyorum ve bundan çok keyif alıyorum. Resim yapmak ve renklerle uğraşmak beni çok rahatlatıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz