"En etkileyici tatil adresim"

İş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere dair önerileri...

28 MART, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
En etkileyici tatil adresim
Setur Genel Müdürü Üstün Özbey’in aklı Kenya’daki Masai Mara turunda kalmış. Vahşi hayvanlar eşliğinde yapılan safari, onun “unutulmazlar” listesine çoktan girmiş bile. TNT Genel Müdürü Turgut Yıldız’ın favorisi de yine Afrika’dan. Tanzanya Serengeti’deki tatili hala unutamadığını belirtiyor.

İşi gereği çok sık seyahat eden Ayşen Zamanpur’u en çok etkileyen tatil yeri ise Fransa’nın Leman Gölü kıyısındaki Ortaçağ kasabası Yvoire. Yılın 3 ayını yollarda geçiren Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem ise çok uzaklara gitmiyor ve “Trabzon’daki Sümela görülmeli” diyor. İşte iş insanlarının en çok etkilendiği tatil yerleri ve bu kentlere dair önerileri...

SUMELA'NIN BÜYÜSÜ
Yılın 3 ayını seyahatlerde geçiren Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, tatili de seyahati de seven yöneticilerden. “Bu seyahatler benim için hem tatil hem iş” diyen Suerdem, şimdiye kadar çok fazla yer gördüğünü, çok fazla insan tanıdığını belirtiyor. Ama onun için Türkiye’nin yeri her zaman bambaşka...

Suerdem, kendisini en çok etkileyen tatil yörelerini ve buralara ait keyifle rotaları şöyle paylaşıyor: “Her bir kentin ayrı bir doğası ve güzelliği var. Bu hem yurtiçi hem yurtdışı için geçerli. Yurtdışında beni etkileyen yerler İsviçre’deki Lugano ve İtalya’daki Como’dur. Türkiye’de ise Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı, ‘İyi ki gördüm’ dediğim yerlerdendir.

1.150 metre yüksekliğindeki Karadağ’ın eteklerindeki kayalık üzerine kurulu. Halk arasında ‘Meryem Ana’ olarak adlandırılıyor. ‘Sümela’ adını siyah anlamına gelen ‘melas’ sözcüğünden aldığı söyleniyor. Bu ismin manastırın kurulduğu koyu renkli Karadağlar’dan geldiği düşünülüyor.

Bir efsaneye göre, manastır MS 365-395 tarihleri arasında Atinalı Barrnabas ile Sophronios adlı iki keşişin aynı rüyayı görmesiyle inşa edilmiş. Hikayesi de kendisi de çok etkileyici.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz