"Fotoğraf çekmek beni besliyor"

Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı BORA KOÇAK, fotoğrafın artık hayatının önemli bir parçası haline geldiğini söylüyor.

21.10.2016 14:58:380
Paylaş Tweet Paylaş
"Fotoğraf çekmek beni besliyor"
* Drone kullanmak için hangi lokasyonları tercih ediyorsunuz? 
 Drone için yaşadığımız ülke konusunda çok şanslıyız. Her şeyden önce Boğazımız var. Onun dışında drone uçurmak isteyince 20-30 alternatif bulabiliyorsunuz. Bence bu avantajı kullanmak lazım. Ortaya çok güzel videolar çıkıyor. Çektiğim videoları aplikasyonlar sayesinde harmanlıyorum ve müthiş sonuçlar elde ediyorum. Ben ilk çekimimi Alaçatı’da yaptım. Bodrum’da, Çeşme’de de çeşitli çekimlerim oldu. İstanbul’da da makinemi sürekli arabada gezdiriyorum. Boğaz’da Tarabya’da çekim yaptım, Rumeli Hisarı’na da gideceğim. Hem köprüyü görüyorsunuz hem karşıda Anadolu Hisarı’na kadar uçurabiliyorsunuz. Bir de Belgrad Ormanı Atatürk Arboretumu’nda denemek istiyorum.
* Ne kadar zaman ayırabiliyorsunuz?
 Tatiller dışında genelde hafta sonları çekime çıkıyorum. Ancak eğer iş için dolaşmıyorsam fotoğraf makinesi ve drone’u mutlaka arabamın bagajında taşıyorum. Çünkü ne zaman, nerede, neyle karşılaşacağınız belli olmuyor. l Fotoğraf çekmenin sizin için anlamı nedir? n Çektiklerimi paylaşamazsam insanlara gösteremezsem anlamı benim için yüzde 10’a düşer. Benim için en büyük şey koymuş olduğum fotoğrafı insanların beğenmesi. Yaptığım şeyin beğenilmesi beni besliyor. O hobi sizi içine alırsa yürüyüp gidiyorsunuz. Daha önce yelken merakım vardı, bir noktaya geldikten sonra sıkıldım ve bıraktım. Aynı şekilde yaklaşık 4 yıl motosiklet kullandım. 8 farklı motosikletim oldu. Ama trafikte risk gördüğüm için bıraktım. Risk yaşasa, kaza geçirse de bırakmayan insanlar var. Demek ki motosiklet beni o kadar içine almamış. Ama fotoğrafı bırakacağımı hiç zannetmiyorum, çünkü fotoğrafın beni beslediğini hissediyorum.
* İş dışında vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
 Hafta sonları güne erken başlamayı özellikle çok seviyorum. Kızım ve eşim uyanıp kendine gelene kadar ben pek çok işimi bitirmiş oluyorum. Hobileri olan insanların kopup gitmeye ihtiyacı oluyor. O nedenle güne erken başlayıp kendine zaman ayırmak çok önemli. Sonrasında da onlarla birlikte bir şeyler yapmaya da daha çok vakit kalıyor. Bunun dışında gezmeyi ve insanlarla sosyalleşmeyi çok seviyorum. Köy kahvesi ortamlarına bayılıyorum. Bir yere gittiğimde oranın yerlisi gibi davranmayı seviyorum. Örneğin Çeşme’ye gittiğim zaman bütün gün sahilde vakit geçirmek yerine, sabah denize girdikten sonra çarşı pazar gezmeyi, yerli halkla kaynaşmayı tercih ediyorum. Böyle ortamlarda işimle ilgili geri bildirim alma imkanım da olabiliyor. Dizi izlemekten de çok zevk alıyorum. Bu vakitte zihnimi tamamen boşaltma imkanı buluyorum. Özellikle stresli günlerde 3-4 bölüm art arda dizi izlemek bana çok iyi geliyor. Tam bir Game of Thrones tutkunuyum. Breaking Bad’i çok heyecanla ve severek izlemiştim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz