"Fotoğraf çekmek beni besliyor"

Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı BORA KOÇAK, fotoğrafın artık hayatının önemli bir parçası haline geldiğini söylüyor.

21.10.2016 14:58:380
Paylaş Tweet Paylaş
"Fotoğraf çekmek beni besliyor"
Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle davranışlarımız, alışkanlıklarımız değişti. Artık günlük yaşamla iç içe geçen sosyal medyanın, kuşkusuz en güzel katkılarından biri, insanları üretmeye zorlaması. Özellikle Instagram, çektiğimiz fotoğrafları paylaşıp beğeni aldıkça daha güzel fotoğraf çekmeye teşvik ediyor. Öyle ki birçok insan profesyonel makine edinip Instagram’da paylaşmak üzere yollara düşüyor. Bu isimlerden biri de Anadolu Grubu Otomotiv Grup Başkanı Bora Koçak… Instagram motivasyonuyla son 1 yıldır fotoğraf çekmeye başlayan Koçak, artık fotoğrafçılığı tamamen hayatının bir parçası haline getirdi. Fotoğraf makinesinden sonra drone da alarak bu konuda farklı deneyimler kazanıyor. Seyahat rotalarını da güzel fotoğraf alabileceği yerlere göre belirliyor. “Bir hobi sizi içine alırsa o hayatınızın bir parçası oluyor. Eskiden benim için tatilin anlamı, dinlenmek, farklı yerler görmekti. Şimdi gideceğim yerin fotoğraf çekmeye ve drone kullanmaya uygunluğu ana kriterim haline geldi” diyen Koçak’ın, tatil ajandasında ise Yunan Adaları’ndan Lenos Peplos ve Mauritius Adası var. Özellikle Mauritius planını sadece drone için yaptığını söyleyen Koçak’la bu yeni hobisini ve bu hobinin hayatına nasıl etki ettiğini konuştuk:
* Fotoğrafçılığa merakınız nasıl başladı?
 Son 1 yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Bu alanda çok yeniyim. Sosyal medya, özellikle Instagram beni fotoğraf çekme konusunda motive etti diyebilirim. Daha önce de Instagram hesabım vardı ama çok fotoğraf paylaşmıyordum. Daha sonra yurtdışında gittiğim yerlerin fotoğraflarını yayımladığımda insanların neresi olduğunu sorması, paylaşımlarımın beğenilmesi ve ilgi görmesi bana çok zevk verdi. Sanırım beğenilmek, herkesin hoşuna gider. Şu anda Instagram’da 1.517 takipçim var. Dünyanın her yerinden insanlarla fotoğraf aracılığıyla Instagram üzerinden sohbet etme imkanım oluyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.
* Fotoğrafçılık üzerine bir eğitim aldınız mı?
 Eğitim almadım ancak internet üzerinden bu konuyla ilgili bulabildiğim bütün eğitim videolarını izliyorum. Günde en az 10-15 video izliyorum ki 5 dakikadan hesapladığımızda 50 dakika ediyor. İşe gidip gelirken yolda maillerden kalan süreyi bu eğitim videolarına ayırıyorum. Aslında günde 50 dakika fotoğraf konusunda eğitim alıyorum diyebiliriz. Bu videolarda gerçekten bir eğitmenin verebileceğinin üzerinde bilgiler de alabiliyorsunuz. Ondan sonrası zaten size kalıyor. Kendinizi yavaş yavaş geliştirerek daha iyi fotoğraflar çekmeye çalışmak bence eğitimden daha keyifli. Çünkü eğitimde önce teknikle başlıyorsunuz.
* Şu anda hangi makineyi kullanıyorsunuz? Daha sonra almayı düşündüğünüz makine var mı?
 Bence en iyi fotoğraf makinesi, otomatik ayarda en iyi çekim yapabilen makinedir. Çünkü bir manzara fotoğrafı çekiyorsunuz, ardından bir obje çekmek istiyorsunuz. Her seferinde ayrı ayar yapmak çok da keyifli bir şey değil. Ben de başlamak için çok ideal makinelerden biri olan Samsung’un NX1 modelini kullanıyorum. 4-5 tane de makineye ait orijinal lenslerim var. Menüsünün çok kolay olmasının yanı sıra bence en güzel özelliklerinden biri paylaşımının çok kolay olması. Çektiğim fotoğrafları WI-FI üzerinden anında telefonuma aktarabiliyorum. Tabii belli bir zaman geçtikten sonra daha iyi makine arayışları içine giriyorsunuz. Ben de araştırmalarım sonucunda, bir sonraki aşamada Sony’nin a7-2 modelini almayı hedefliyorum. Ancak şimdi var olan makineme ciddi bir lens yatırımı yaptım ve bu nedenle 6 ay-1 yıl kadar daha bu makineyi kullanmaya devam edeceğim. Bir de makine dışında çekim için drone da kullanıyorum. Onun markası da Phantom 4.
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz