"İronik haberleri biriktiriyorum"

TNT Express'in Genel Müdürü Turgut Yıldız ile hobilerini konuştuk.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İronik haberleri biriktiriyorum
"Türkiye gündemi öyle renkli ki koleksiyonum için çok malzeme var". Bu sözler TNT Express'in genel müdürü Turgut Yıldız'a ait. Bahsettiği konu, ilginç gazete haberlerinden oluşan kupür koleksiyonu. 1999'dan bu yana kendisine ironik gelen haberleri biriktiriyor. Şimdiye kadar 500 civarında kupürü olmuş. Koleksiyonunda tifo olan sağlık bakanının insanlarla öpüşüp tokalaştığını gösteren resimli bir haber de var... Ama bu tek hobisi değil. Yoğun iş temposundan uzaklaşmak için sanal ortamda uçuşlar yapıyor. Bu aralar dünyanın en zor havaalanı olan Nepal'deki Luka'ya inmeye çalışıyor. Planları arasında gerçek bir uçak kullanmak var.NT Express'in genel müdürü Turgut Yıldız, gazeteleri sadece haberler için okumuyor. Onu gazete okumaya iten bir başka neden daha var. O da koleksiyonu... 1999 yılından beri ilginç ve mizahi bulduğu gazete haberlerini biriktiriyor. Şimdiye kadar 500 civarında kupürü olmuş. Türkiye'nin renkli gündemi nedeniyle çok da çok zorluk çekmediğini söylüyor. Turgut Yıldız'ın, kupür koleksiyonu dışında başka hobileri de var. Bilardo oynamak, bahçeyle ilgilenmek ve tarih kitapları okumak gibi. En ilginci ise flash simülatörle uçmak. Şimdiye kadar yüzlerce uçuş gerçekleştiren, dünyanın pek çok havalimanına inen Yıldız, sanal pilotluk sertifikasına sahip. Yeni hedefi, gerçek pilot sertifikası alarak gerçek bir uçak kullanmak. TNT Express'in Genel Müdürü Turgut Yıldız ile hobilerini konuştuk:

Capital: İlginç bir koleksiyonunuz var. Neden kupür biriktiriyorsunuz? Bu merak ilk nasıl başladı?
- Mizahi bulduğum haberleri biriktiriyorum. Bazı haberlerde gerçekten hem haberin içeriği hem niteliği çok esprili oluyor. Fotoğrafı ve yazısı birbiriyle çok çelişkili olabiliyor. Bu tarz haberler çok hoşuma gidiyor. Böyle haberler gördüğümde "Sonradan unutmayayım, yıllar sonra aklıma gelince tekrar bakarım" düşüncesiyle kesip biriktirmeye başladım. İlk biriktirdiğim haberlerden biri 1999 yılına aitti. O dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile ilgiliydi. Bakan tifo olmuş ama tüm toplantılara katılıyor, herkesle tokalaşıyor, hatta insanlarla öpüşüyor. Fotoğraflarda da görülüyor zaten. O kadar hasta ki ayakta duracak durumda değil ama herkesin içinde. Bu haberi okuyunca "Ne kadar yanlış" diye düşünmüştüm. Üstelik bunu bir sağlık bakanı yapıyor... Bu haber bana hem içerik hem sunum olarak çok ilginç, ironik geldi ve böylece biriktirmeye başladım.

"Önce sanal sonra gerçek uçarım"
10 YILDIR UÇUYORUM
Yaklaşık 10 yıldır sanal olarak uçuyorum. Öncelikle çok eğlenceli. Ben işim nedeniyle çok sık uçak seyahati yapıyorum. Şöyle bir yöntem belirledim: Nereye uçacaksam bir gün önceden sanal ortamda o havalimanına kendim iniyorum. Uçarken de gerçek uçuş rotasını ve gerçek hava koşullarını tercih ediyorum. Uçağı oraya indiriyorum.
PİLOTU KONTROL EDERİM
Ertesi gün uçacağım zaman da biletimi pencere kenarından alıyorum ve camdan sürekli bakıyorum,,, Pilotun benim yaptığım hareketlerin birebir aynısını yaptığını gözleyerek seyahat ediyorum. Örneğin pilot benim rotadan gitmiyorsa "Eyvah bir sorun var, rota değişti" diyorum içimden. Müthiş zevkli.
HEM ZEVKLİ HEM YORUCU
Çok zevkli ve heyecanlı. Ama her gün uçamıyorum. Çünkü gerçekten yorucu oluyor. Özellikle kalkış ve inişlerde bir pilot kadar efor harcıyorsunuz. Çok ciddi bir konsantrasyon ve dikkat gerektiriyor. Bu simülasyonların çeşitli kademeleri var tabii. Ben yüzde 100 realistik derecesinde uçuyorum. En ufak bir hata yaptığınızda düşüyorsunuz. Onun için gerçekten yorucu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz