""Kendim olmayı sahnede öğrendim""

Serdar Urçar’ın tiyatro macerası 10 yıl önce başladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Kendim olmayı sahnede öğrendim"
HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar’ın tiyatro serüveni, bundan tam 10 yıl önce başladı. HP’deki bir iş arkadaşıyla tiyatrocu Şahika Tekand’ın eğitim atölyesine katılması hayatında yeni bir pencere açtı. Tekand’dan aldığı 1,5 yıllık eğitimin ardından “Oyun Bozanlar” adında bir grup kurdu, oyunlar sergiledi. Bu arada kariyer basamaklarını tırmanırken oyunculukla ilgilenmenin avantajlarından da faydalandı. Takım oyunu olan tiyatroda yer almak, iş arkadaşlarını daha fazla anlamasına yardımcı oldu. Gözlem gücünü geliştirdi. Empati kurma konusunda zengin deneyimler edindi. Oyunculuğun en çok gözlem gücünü geliştirdiğini belirten Urçar, “Empati kurma yetenekleri gelişiyor. Oyuncu olmak gerçek hayatta daha fazla kendin olmayı sağlıyor” diyor.  
Bugün HP Türkiye Genel Müdürü. Aynı zamanda 2 kız çocuğu babası olan Urçar, tiyatroya eskisi kadar zaman ayıramamaktan şikayetçi. Ancak bunun geçici olduğunu düşünüyor. Yeni görevinde işlerin yerine oturması ve kızlarının biraz büyümesinin ardından tiyatroya ve oyunculuğa ilişkin birçok planını hayata geçirmeyi hedefliyor.
Planlarına ilişkin olarak, “Evde boş zamanlarda yazdığım senaryoları geliştirebilirim. 2-2,5 aylık süreçte kısa film çekebiliriz diye düşünüyorum. Tiyatro ile eğitimi birleştirdiğim bir uğraş edinebilirim” diye konuşuyor.
HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar, tiyatro tutkusunu Capital’e şöyle anlattı:
Capital:  Tiyatroya ne zaman ve nasıl başladınız?
-  Bazı kişiler ilkokuldan beri tiyatroyla uğraşır. Benim böyle bir durumum hiç olmadı. Benim ilkokulda papyonlu, takım elbiseli sunuculuk yaptığım dönemlere ait resimlerim var. Okul müsamerelerinde yer alan, ama sahnede olmayı her zaman seven bir çocuktum. Konuşmayı çok severdim. Aklımın bir köşesinde tiyatro hep vardı. Ama çok tesadüfi şekilde karşıma çıktı. 1999-2000 yılında HP’de çalışan bir arkadaşımla Şahika Tekand’ın tiyatro eğitimi veren atölyesine gittik. 1,5 yıl orada eğitim aldım. Ardından “Oyun Bozanlar” diye bir grup kurduk. Bu grubun dışında bir work shop’a katıldım. Yani 2000-2005 döneminde işin yanı sıra tiyatroya zaman ayırdım.
Capital:  Peki şu anda tiyatroya yeterli zamanı ayıramıyor musunuz?
Kızım olana kadar tiyatroya ayırdığım zaman çok düzenliydi, ama kızım doğduktan sonra değişti. Ama Şahika’nın atölyesine çok düzenli gittim.
Capital:  Nasıl bir eğitim sürecinden geçtiniz?
Şahika’nın eşi Esat ressamdır. O sanat tarihi eğitimi verdi. Şahika direkt sahne eğitimi veriyordu. Bedeni ve sesi iyi kullanma ile ilgili eğitimler vardı. Ayrıca psiko-drama diyebileceğimiz, kendi kişisel deneyiminizi hikayeleştirerek anlattığınız bir eğitim de veriliyordu. Kişiler, kendi derinliklerine iniyor ve bunu hikayeleştirerek anlatıyor. Bayağı kapsamlı bir eğitimdi. Ben profesyonel tiyatrocu değilim, ama Şahika’nın tiyatro anlayışı ve oyuncudan bekledikleri ile beni heyecanlandıran şeyler örtüştü. Bedeni ve sesi doğru kullanmayı, sahnede var olmayı ve sahnede bir bütün olarak bir kompozisyon yaratmayı öğretti.
Capital:  Peki hala devam ediyor musunuz?
-  2007’de Dubai’ye gitmeden önce “hoşçakal” demiştim. Kızım Zeynep doğduğundan beri tekrar gidip bir şeyler yapmak istiyorum, ama Dubai dönüşü de Yasemin doğdu. Zaten çok yoğun iş temposu, kızlarım ve ailem hayatımı tamamen sarmış durumda. Uzun süredir tiyatro ile ilgili bir şey yapamıyorum. Dolayısıyla Şahika’ya gidemiyorum. Şimdi beni görse, “Hayırsız, neredesin sen” der. Benim ona olan saygım çok büyük. Yaptığı işi tutku ile yapıyor.
Capital:  Tiyatro ilgilenmesi zor bir hobi. Bu hobiye nasıl zaman ayırıyorsunuz?
-  Oyun Bozanlar grubu olarak Vaclav Havel’in “Bildirim” adlı oyununu oynadık. 3 defa İstanbul, bir defa da Ankara’da oyunlarımız oldu. Bu dönemde de HP’deydim. Evliydim. Aslında evli olmak da zorlaştırıyor. Sonuçta evde bir görev dağılımı var. Eşim Alev, sağ olsun tiyatro tutkuma çok anlayış gösterdi. Oyun Bozanlar zamanında, haftada 2-3 akşam çalışıyorduk. O dönemler hayatım iş, Alev ve tiyatroydu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz