""Meyvecilik en doğru hobi.""

Erol Göker,emekliliğinde hobi olarak tarım ve hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere meyveciliğe yönelmelerini öneriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Meyvecilik en doğru hobi."
Erol Göker, Global Menkul Değerler’in yönetim kurulu başkanı. Aynı zamanda Global Yatırım Holding’in başkan yardımcısı ve ortağı. 52 yaşında. 15 yıldır borsanın yanında çiftliğiyle ilgileniyor. Hobi olarak başladığı hayvancılık işinde yılda 5 milyon dolar gelir elde ediyor. Çiftliğinde 1.000 tane büyükbaş hayvanı var. Tarımla da uğraşıyor. 8 bin dönümlük arazide anlaşmalı tarım yaptırıyor.
 “Tarım ve hayvancılık işine girmek isteyenler için bizim çiftlik müze haline geldi” diyen Göker, “Bu iş örnek olsun diye çiftliğimi halka açmak istiyorum” diyor. Göker, hobi olarak bu işlere ilgi duyanlara ise meyveciliği öneriyor. “Böylece hem toprakla uğraşıp hobilerini hayata geçirirler hem de para kazanırlar” diyen Göker, hayvancılığın hobi olarak yapılamayacağı görüşünde. Çünkü hayvancılık tarıma göre çok daha büyük sermaye gerektiriyor. Hayvan çiftliğinin 2-3 milyon dolarlık bir yatırım gerektirdiğini söyleyen Göker, “Halbuki 10 ila 15 dönümlük arazilerde rahatlıkla meyvecilik yapılabilir” diyor. Gökerler’in bir diğer özelliği de ailecek çiftlikte yaşamaları. Ziraat mühendisi eşi Şebnem Hanım çiftliği yönetiyor. 15 yaşındaki kızı Yaprak da Burhaniye’deki özel bir koleje gidiyor.  Global Yatırım Holding Başkan Vekili ve Global Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Erol Göker, çiftlik kurmak isteyen yöneticilere, yaşadıklarını ve tavsiyelerini şöyle aktarıyor:

Capital:
 Çiftlik kurmaya nasıl karar verdiniz?
- İstanbul’da yaşamak insanın doğasına uygun değil. Doğayla birlikte doğanın döngüsü içinde yaşamak insanoğluna daha büyük bir mutluluk veriyor. Benim de her zaman doğayla iç içe olmak hayallerim arasındaydı. 15 yıl önce eşimle hobi olarak tarımla ilgilenmeye başladık. Hayvancılık alanında büyük bir potansiyel görünce de bu alana yatırım yapmaya karar verdik. Tarım ve hayvancılık uğraşımız bu şekilde başladı.

Capital:
Eşiniz de çiftlikte çalışıyor. Çiftçilik eşle birlikte yapılınca mutlu olunabilecek bir iş mi?
-  Kesinlikle, tarım ve hayvancılıkla uğraşmak eşle birlikte yapıldığında mutlu olunabilecek bir iş. Benim şansım, eşimin de bu konulara meraklı ve heyecanlı olmasıydı. Kendisi ziraat mühendisi. Pek çok konuyu birlikte araştırıp geliştirdik. Şimdi çiftliği o yönetiyor.

Capital:
Bir çiftlik kurmak ne kadara mal oluyor? Çiftlik sahibi olmak isteyen yöneticiler işe nereden başlamalı?
- Öncelikle toprak satın almanız gerekir. 50-60 dönümlük bir alan çiftlik kurmak için idealdir. Ancak en önemli konu, hayvanları beslemek. Örneğin biz hayvanları beslemek için 9 bin dönümlük alanda tarım yapıyoruz. Hobi olarak düşünenlere bu yüzden hayvancılığı önermem. Bir kere çok fazla arsa ve sermaye gerektiriyor. Hayvancılık yapmak isteyenlerin büyük toprakları olması lazım.  Çiftçiliğe ekonomik olarak başlamak istiyorlarsa 150-200 büyükbaş hayvan almalarını öneririm. Bunu da en kısa zamanda 400’e çıkarmaları gerekir. Bu da 2-3 milyon dolarlık bir yatırım demek. Bugün baktığınızda bir düve 7 bin liradan satılıyor. 15 yıl önce bu işe girdiğimde rekabet azdı. 100 büyükbaş hayvan satın alarak işe başlamıştım.  Arazinin dışında doğru bir sağım hane kurmak gerekir. 

Capital:
 Çiftlik kurmak için en uygun yer neresi? Siz neden Burhaniye’yi seçtiniz?
-  Aslen Ankaralıyım. Hobi veya iş olsun, çiftliğin yerini seçerken işletme iktisadı açısından bakmak gerekiyor. Sütlerimizi endüstriye veriyoruz. Endüstriye sattığınız zaman da çiftliğin endüstriye yakın olması gerekiyor. Burhaniye, konum olarak hayvanların yemine ve pazara yakın. Çiftlik kurmak isteyenlerin iklim, toprak ve lojistiği iyi değerlendirmeleri lazım. Türkiye bitki örtüsü açısından zengin. Her tarafı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya müsait.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz