Ünlülerin sinema alışkanlıkları

Cem Topçuoğlu, Aynur Bektaş ve Zeynep Selgur'un sinema alışkanlıkları...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ünlülerin sinema alışkanlıkları


AYÇA DİNÇKÖK / AKKÖK GRUBU YK ÜYESİ
“Tehlikeli İlişkiler’i tam 30 kez izledim”

AŞKTAN ETKİLENDİM
Benim için en unutulmaz film, Stephen Frears’in 1988 yapımı “Dangerous Liaisons-Tehlikeli İlişkiler”. O zamanlar İstanbul’a filmler geç geliyordu. Ben de muhtemelen bu filmi, 1989’da yani 16 yaşımdayken Beyoğlu Emek Sineması’nda izlemiştim. Gidebilmek için anneme adeta yalvarmış, sonunda onu koluma takarak gitmiştim. Filmin konusu, karakterler, onların birbiriyle etkileşimi, kostümler, dekorasyon ve kısaca her şey muhteşemdi. Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer ve küçük rollerde Keanu Reeves ve Uma Thurman harikaydı. Film, entrikalar üzerine kurulu ama beni etkileyen filmdeki aşk olmuştu. O yüzden bugüne kadar 30’a yakın kez izledim.
DUYGU YAKALIYORUM
Hem vizyondan hem film festivallerinden hem de Apple TV’den çok film seyrederim. Savaş filmleri dışında her tür filmi severim, ama favorilerim beni derinden etkileyenler oluyor. Bir tane seçmek zorunda olduğum için Out of Afrika ile Dangerous Liaisons arasında seçim yapmak zorunda kaldım. Out of Afrika da aynı tutkuyla seyrettiğim filmlerden… Bir an geliyor Out of Africa’yı seyretmeliyim diyorum, Closer filminde de aynı his oluyor. Sanırım aradığım bir duyguyu tekrar yakalıyorum.

CEM TOPÇUOĞLU / TBWA İSTANBUL AJANS BAŞKANI

TARANTINO TUTKUSU
 “Pulp Fiction, sinemanın en iyilerinden biri” “Deer Hunter”, “Pulp Fiction” ve “Fargo” benim unutamadığım filmlerden. “Pulp Fiction”ı ilk çıktığı 1994’te izledim. Quentin Tarantino’yu çok severim. Ama bu film bence sinema tarihinde yapılmış en iyi filmlerden biri. Çok zekice, çok ince düşünülerek tasarlanmış. Filmi defalarca seyredebiliyorsunuz ve her sahnesinde adeta yeniden keşfediyorsunuz. Her sahne, o sahnenin oyuncuları ve konuları, diyalogları inanılmaz zekice hazırlanmış. Castlar da özel seçilmiş. Gangsterlere ve gangster filmlerine atışar var, ama daha önce hiç yapılmamış şekilde. Müzikler ve danslar Travolta’nın “Grease”den gelen ve sonra sönen ününü geri getirirken aynı zamanda yönetmenin keskin zekasını da ortaya koyuyor.
YAPIMCILIK HAYALİ
 Çok sık film izlerim. Gençliğimden bu yana sinemaya hayranlığım var. Prodüktör olmak istedim. Sanırım bu işe hobi diye de olsa başlamam gerek. Çünkü çok seviyorum. Bence sinemada reklamcılıkta olduğu gibi en önemli unsur “hikaye”. Bir filmin hikayesi ne kadar orijinalse o film o kadar iyi. En son “Vavien” i izledim. Türk sinemasında pek de yapılmayan cesaretli bir deneme. Hikaye ve oyunculuk mükemmel. Yönetmenler güzel iş çıkarmış. “Vavien” unutulmayacaklar arasında yerini alacak.

ZEYNEP SELGUR / BENETTON TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ

YAHŞİ BATI’DAN KEYİF ALDIM
Sıkı bir sinema seyircisiyim. Her hafta vizyona çıkan filmlerden mutlaka 1-2’sini seyrederim. En son “Yahşi Batı”” ve Avatar”ı seyrettim. Avatar’ı senaryo ve sinema tekniği açısından çok beğendim ve etkilendim. Cem Yılmaz hayranı olduğum için “Yahşi Batı”dan da keyif aldım. Bugüne kadar en etkilendiğim film hangisi diye kendime sorduğumda, ilk olarak aklıma “La Vita é Bela-Hayat Güzeldir” geliyor. 1997 Roberto Benigni yapımı film, sıcacık senaryosuyla yaşama bakış açınızı değiştiriyor. Hayati zorluklarda dahi yaşama pozitif bakabilmeyi, aile olabilmenin güzelliklerini o kadar muhteşem anlatıyor ki etkilenmemek imkansız. Roberto Benigni, bu filmdeki oyunuyla da filmi vazgeçilmez kılıyor.
MERLY STREEP’E HAYRANIM
Hayat Güzeldir” filminde kendimi, Roberto Benigni’nin baba karakteriyle özdeşleştiriyorum. Çünkü hayatın tüm zorlukları ile mücadele ederken, kızımı hem bu hayata hazırlıyorum hem hayatın zorluklarını kızıma eğlenceli bir şekilde öğretmeye çalışıyorum. Merly Streep ise hayranı olduğum aktris. Yaşına rağmen başrolleri oynayabilmesi büyük başarı. Üstelik filmlerinin hepsi birbirinden güzel.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.