Büyük KOBİ avı

Sayıları 3 milyonu bulan KOBİ’lerin sadece yüzde 30’unun sigortalı olması, tüm sigorta şirketlerini hareket geçirdi. Önümüzdeki 3 yıl içinde sigortalı KOBİ sayısının 900 binden 1 milyon 350 bine çıkması hedefleniyor.

30.03.2014 13:44:050
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük KOBİ avı
Sigorta, leasing ve faktoring de büyüme planları, KOBİ’lere yönelik stratejiler üzerinden yapılıyor. Sayıları 3 milyonu bulan KOBİ’lerin sadece yüzde 30’unun sigortalı olması, tüm sigorta şirketlerini hareket geçirdi. Önümüzdeki 3 yıl içinde sigortalı KOBİ sayısının 900 binden 1 milyon 350 bine çıkması hedefleniyor.

Leasing de ise KOBİ’ler, toplam müşteri sayısı içinde yüzde 70 pay alıyor. Bu alanda da şirketler KOBİ’lerin cirolarından aldıkları payı 2015’te yüzde 15 artırmayı hedefliyor. Müşteri sayısında KOBİ’lerin yüzde 90 gibi ezici ağırlıkla bulunduğu bir diğer alan ise faktoring...

Sektör, 2015’te 80-85 bin KOBİ müşterisine ulaşmak için çalışıyor. KOBİ’ler sadece bankaların değil, sigorta, leasing ve faktoring gibi tüm finans sektörünün hedef tahtasında... Çünkü, Türkiye’deki 3 milyon işletmenin yüzde 90’ından fazlasını KOBİ’ler oluşturuyor. Bu kesim, toplam istihdamın yüzde 78’ini, satışların yüzde 65’ini gerçekleştiriyor.

Büyük kurumsal işletmeler finansal hizmetlerden tam olarak faydalansa da KOBİ’lerde bu oran çok düşük kalıyor. Örneğin Axa Sigorta CEO’su Cemal Ererdi’ye göre KOBİ’lerin sigortalanma oranı sadece yüzde 30’larda kalıyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Liberty Sigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, “KOBİ’ler başlarına bir felaket gelmedikçe sigorta ihtiyacının farkına varmıyor. Herhangi bir hasar gerçekleşmesi halinde, sigortası olan işletmeler kısa süre içinde işlerini yeniden organize edebilirken, sigortası olmayanlar işletmelerini kapatmak zorunda kalabiliyor” diyor.

Bu tablo, leasing ve faktoring alanında daha da karanlık... KOBİ’lerin ancak yüzde 10-12’si leasing işlemlerinden yararlanıyor. Faktoring kanalıyla sermaye yaratan KOBİ oranı ise yüzde 20-22 arasında oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz