Demireller yeni yatırımlarla büyüyecek

Konya Ereğli’de doğan Demireller Şirketler Grubu’nun tarihi 1959 yılına dayanıyor. Merhum Kazım Demirel’in ilk olarak bir akaryakıt istasyonu kurarak başlattığı serüven, günümüzde 5 farklı alanda toplam 250 çalışanla faaliyet gösteren bir grup doğurmuş. Grubun üçüncü kuşak isimlerinden olan ve finans direktörlüğü görevini yürüten Halime Demirel Akbel, önümüzdeki dönemde de yatırımlara devam edeceklerini söylüyor. Demirel, yeni bir yol dinlenme tesisi inşa ettiklerini, bunun yanında madencilik ve akaryakıt alanında da yeni hamleler geleceğini belirtiyor. Üçüncü kuşak olmanın hiçbir dezavantajını yaşamadığını, aksine çok avantajını gördüğünü anlatan Demirel, grubun yeniliğe çok açık olduğunun altını çiziyor.

9.09.2015 12:45:380
Paylaş Tweet Paylaş
Demireller yeni yatırımlarla büyüyecek


Grubun başarısının arkasındaki en önemli neden nedir? 
Bizde dedemin arkasından göreve gelen ikinci kuşak tüm ilişkilerini sevgi ve saygı çerçevesinde yürüttü. Devamlı birbirleriyle fikir alışverişinde bulundular ve başlarına buyruk hareket etmediler. Her şey fikir birliğiyle yürüdü, dolayısıyla aralarında hiç bir çatırdama olmadı. Şimdi onlar tüm birikimlerini üçüncü kuşağa aktarıyorlar.

İYİ YÖNETİM ÖNEMLİ
SİSTEME BAĞLI ALTYAPI OLMALI 

Aile şirketlerinde en önemli şey iyi yönetimdir. Bu tip şirketlerde ilişkiler genellikle sevgiye dayalı olur, yaklaşımlar daha duygusaldır. Dolayısıyla iyi yönetimden kastım olan yapılanmalarla bu tip şirketler sürekliliğini sağlayabilir. Yönetimlerde kişilere değil sisteme bağlı altyapılar oluşmalı ki yeni gelen nesiller bu sistemin uygun parçaları olabilsin. 
AİLE ANAYASASI VE İÇ DENETİM ŞART 
Aile şirketleri üç bileşenden oluşuyor; yönetim, aile ve hissedarlar. Bu üç bileşenin uyum içinde olması ve aile şirketlerinin ömrünün uzatılması için tüm aile bireylerinin katılımıyla yazılmış aile anayasası çok önemli. Ayrıca yönetim kurulunun oluşturulup etkin yetki ve sorumluluk verilmesi ve yine etkin bir iç kontrol sistemi şirketlerin hayatına devam edebilmesi açısından kritik öneme sahip. 

ÜÇÜNCÜ KUŞAK OLARAK ÇATIŞMA YAŞADI MI?
BEN ÇATIŞMA YAŞAMADIM

 Açık söylemek gerekirse ben hiç kuşak çatışması aşamadım. Aksine, bana çok büyük destek, yetki ve sorumluluk verdiler. Yetki ve sorumluluğun birlikte verilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu iki kavram hem günlük hem de iş hayatımızda çok önemli.
YETKİ VE SORUMLULUK BİRLİKTE VERİLMELİ
Tek yetki veya tek sorumluluk vermek hep bir tarafları eksik bırakıyor. Sorumluluk veriyorsanız yetkiyi de mutlaka vermelisiniz ki yeni gelen nesil başarılı olabilsin. İş tecrübem olmadan aile şirketine gelmeme rağmen benim iş hayatını öğrenmemde emekleri çok fazla. Akrabalık ve iş hayatını birbirine hiç karıştırmadık.
ÜÇÜNCÜ KUŞAK İÇİN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR
Her konuda danışabileceğiniz, fikir alacağınız insanlar var. Bunun yanında da engin bir tecrübe... Benim uygulamalarıma, fikir görüşlerime de çok ılımlı yaklaşıp desteklediler. Kimi aile şirketlerinde olduğu gibi işler elimizden gidiyor diye bakmıyorlar. 

İLG��NİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz