Demireller yeni yatırımlarla büyüyecek

Konya Ereğli’de doğan Demireller Şirketler Grubu’nun tarihi 1959 yılına dayanıyor. Merhum Kazım Demirel’in ilk olarak bir akaryakıt istasyonu kurarak başlattığı serüven, günümüzde 5 farklı alanda toplam 250 çalışanla faaliyet gösteren bir grup doğurmuş. Grubun üçüncü kuşak isimlerinden olan ve finans direktörlüğü görevini yürüten Halime Demirel Akbel, önümüzdeki dönemde de yatırımlara devam edeceklerini söylüyor. Demirel, yeni bir yol dinlenme tesisi inşa ettiklerini, bunun yanında madencilik ve akaryakıt alanında da yeni hamleler geleceğini belirtiyor. Üçüncü kuşak olmanın hiçbir dezavantajını yaşamadığını, aksine çok avantajını gördüğünü anlatan Demirel, grubun yeniliğe çok açık olduğunun altını çiziyor.

9.09.2015 12:45:380
Paylaş Tweet Paylaş
Demireller yeni yatırımlarla büyüyecek
Konya Ereğlili bir grup olan Demireller Grubu 5 farklı sektörde faaliyet gösteren bir aile şirketi. Üçüncü kuşakların da yönetime girmeye başladığı grup, dedeleri Kazım Demirel’in mirası olan şirketi her geçen yıl daha da büyütüyor. Grubun finans direktörü olarak görev yapan Halime Demirel Akbel, aile şirketlerinde yaşanması muhtemel sıkıntıların kendilerinde yaşanmadığının altını çiziyor. Yetki ve sorumluluğun aynı anda verilmesiyle yeni neslin daha başarılı olabileceğini ifade eden Demirel, akrabalık ve iş hayatını asla birbirine karıştırmadıklarını vurguluyor. Demirel’e göre iş hayatında kuşak çatışmaları elbette olabilir ama önemli olan kuşaklar arasındaki uyumu yakalayabilmek. 
Grubunuz ne zaman kuruldu ve günümüze kadar nasıl büyüdü? 
Demireller Şirketler Grubu’nun kuruluşu bundan 55 yıl önceye dayanıyor. Daha önceleri çiftçilik yapan dedem Kazım Demirel, 1959 yılında Konya Ereğli’de ticari hayata başlama kararı alıyor ve bir akaryakıt istasyonu açıyor. Ondan 5 yıl sonra bir akaryakıt istasyonu daha açıyor ve hemen arkasından yurtiçi nakliye hizmetleri işine giriyor. 1970 yılında da araç lastik işine girip büyümeye devam ediyor. Dedem 3 kız ve 3 erkek olmak üzere 6 çocuk babasıydı. 1980 yılına kadar iki erkek ve bir kız çocuğuyla beraber çalışmaya devam etti. 1981 yılında vefatının ardından ise tüm işler ikinci kuşağa geçti ve mevcut işlere onlar devam etti. 

İkinci kuşak neler yaptı? 
2001 yılında yeni bir sektöre girme kararı alındı ve üç kardeşin ortaklığında madencilik sektöründeki faaliyetler başladı. 2002 yılında Ayrancı/Karaman ve Mersin il sınırları içinde Toros dağları zirvelerinde 2000-2400 metre rakımlar arasında bulunan 10’a yakın yüksek kaliteli sahadan boksit cevheri üretimine ve pazarlamasına başladık. 2006 yılında ihracata girdik, 2012 yılında da Mut–Mersin’de manyezit cevheri üretimine başlandı. Akaryakıt sektöründe yeni akaryakıt istasyonları ve araç bakım merkezi açıldı. 2008 yılında 5 kardeşin ortaklığında yol boyu dinlenme tesisi işletmeciliği işi başladı. Konya Ereğli’de Güneydoğu ile Batıyı birbirine bağlayan güzergahta 400 kişilik kapasitesiyle günde ortalama 2 bin 500 kişinin mola noktası haline geldi. Geçtiğimiz yıl da Niğde-Pozantı Otoyolunda hizmet tesisi inşaası başladı. 2014 yılında ise otel işletmeciliğine girdik ve yine Ereğli’de 4 yıldızlı bir otel açtık. 

Şu anda ikinci kuşak halen görev başında mı?
Evet, şu anda ikinci kuşaktan 5 kardeş aktif olarak çalışmaya devam ediyor. Dört ayrı firmayla 5 ana iş kolunda faaliyet gösteriyoruz. 1959 yılında başladığımız akaryakıt-nakliye sektöründe ve 2008’de başladığımız turizm sektöründe Demireller Akaryakıt ve Nakliye Tic ve San Ltd Şti. olarak varız. Madencilik sektöründe 2001 yılında kurulan Demireller Tarım ve Madencilik San ve Tic A.Ş’nin yanında 2010’da kurulan Demad Madencilik ile faaliyetteyiz. Enerji sektöründe ise Mirel Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ile faaliyet gösteriyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz