"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"

Saim Yüksel, iş hayatına 1984’te dekorasyon sektöründe çırak olarak başlıyor. Kalfalık ve ustalık derken 2001 yılında Paşa Alçı’yı kuran Yüksel’in iş hayatındaki en önemli dönüm noktası ise 2008’de gerçekleşiyor. Paşa Söve ile birlikte kendi imalathanelerini kurduklarını ve yola Paşa Yapı olarak devam ettiklerini belirten Yüksel, “Daha önceleri müşteriye karşı siparişleri yetiştirmekte zorluklar yaşarken Paşa Söve ile bu sorun ortadan kalkmış oldu. İsmimizin değeri kat be kat arttı” diyor. Şirketin başarısında ekiplerinin önemli payının altını çizen Yüksel, kimseyi “eleman” olarak görmediklerini belirtiyor. Başarılarının sırrını bu yaklaşım sayesinde tüm çalışanların şirketi kendi işi gibi sahiplenmesi olarak açıklıyor.

9.09.2015 15:33:470
Paylaş Tweet Paylaş
"En önemli değerim: Ailem ve çalışma arkadaşlarım"

Kuruluşunuzdan bu yana şirketin gelişimi ve büyümesinin arkasındaki en önemli faktörler nelerdir?
 Öncelikle müşteriye karşı güleryüz ve kaliteden ödün vermemeyi kendimize ilke edindik. Bu doğrultuda zaten başarı kendiliğinden geldi. Kurmuş olduğumuz ekibimizi de bu konuda eğittik ve şirketimizin genel prensibi haline getirdik. Diğer yandan bizim için “eleman” kavramı yoktur. Biz her çalışan arkadaşımızı şirketimizin bir parçası olarak görür, dertleriyle dertlenir, sevinçleriyle seviniriz. Böyle olunca da iş arkadaşlarımız kendilerini eleman olarak görmüyor, burayı da kendi iş yerleri olarak görüyorlar. Teknik ekip ve usta arkadaşlarımızın koordineli çalışması ve iş becerileri başarıyı ve müşteri memnuniyetini beraberinde getiriyor. Kazanımlarımızı her zaman işimize yatırdık ve tüm enerjimizi büyümeye verdik. Büyüdükçe sektörün önemli ismi haline geldik. Böylece Paşa Yapı’dan ekmeğini kazanan kişi sayısı her geçen gün arttı. Bu da bizim ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. 
Şu anda ağırlıklı faaliyet alanlarınız nelerdir? 
Dekorasyon denilince akla gelen her türlü faaliyeti profesyonel olarak yapmaktayız. Sektör bizden ne istiyorsa onu müşterilerimize sunmak için çalışıyoruz. Müşteride oluşan “Paşa Yapı bu işi yapar” izlenimini kaybetmek istemiyoruz. O yüzden iç dekorasyon ve dış mekan çalışmalarında iyi ve kaliteli işler çıkarmaya gayret ediyoruz. Dış mekan çalışmalarımızda, ücretsiz keşif ve kısa sürede fiyatlandırmanın yanında 3 boyutlu görsel tasarımı da bünyemize ekleyerek gücümüze güç kattık. Bu sayede müşterilerimiz binalarının nasıl biteceğini 3 boyutlu olarak görüyor ve ona göre gerek gördüğü değişiklikleri yapıp projeyi onaylıyor. İç dekorasyon alanında da bölme duvar çeşitleri, asma tavan çeşitleri, alçı ve boya işlerinin yanında zeminde seramik ve parkeyle de hizmetlerimiz devam ediyor. Genellikle iç cepheyle ilgili anahtar teslimi iş yapmamız müşterilerimize daha cazip geliyor. Bu yüzden işleri tek tek başkalarına vermektense hepsini tek bir muhatap alacağı firmaya vermeyi daha uygun görüyor.
İş hayatında sizi bugünlere taşıyan en önemli değerleriniz neler ? 
En önemli değerlerimin başına ailem ve çalışma arkadaşlarım gelir. Bana her türlü desteği veren sevgili eşim, dostlarım ve zor günlerimde bana destek olmayı sürdüren, kendi iş yeri gibi sahiplenip firmamızı daha ileriye götürmeyi hedefleyen çalışma arkadaşlarıma çok şey borçluyum. Diğer değerlerim de tabi ki disiplin ve iş ahlakıdır. Bu değerlerimden vazgeçmem söz konusu olamaz. Disiplin, her meslekte olması gerektiği gibi bizim mesleğin de olmazsa olmazı. İş ahlakı da disipline paralel olarak devam eden bir olgu. Her işin kendine göre kuralları ve olmazsa olmazları vardır. Bizim işin olmazsa olmazlarından birisi de işe sahip çıkmak ve benimsemek. İş ahlakına ve disipline sahip olan bir firma için başarı kaçınılmazdır. 
İş hayatında en önemli dönüm noktalarınız neler oldu?
Yukarıda da bahsettiğim gibi bizim dönüm noktamız Paşa Söve olmuştur. Paşa Söve’nin faaliyete geçmesiyle birlikte hem iş hacmi olarak, hem piyasadaki duruşumuz bakımından önemli yol kat ettik. Daha önceleri müşteriye karşı siparişleri yetiştirmekte zorluklar yaşarken Paşa Söve’nin kuruluşundan itibaren bu sorun ortadan kalkmış oldu. Böylelikle müşterilerimize hem hızlı hem de zamanında ve söz verdiğimiz gibi işlerimizi teslim eder olduk. Bu da ismimizin değerini kat be kat arttırdı. Bu yüzden Paşa Söve’yi iş hayatımızın en önemli dönüm noktası olarak görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz