Hesapsız-kitapsız iş yapmam

Doğan, başarısını hesapsız-kitapsız iş yapmamaya bağlıyor.

1.06.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hesapsız-kitapsız iş yapmam
Atılım Kimya'nm patronu Hasan Doğan'ı metal kaplamaları sektöründe tanımayan yok. Elektro fizik, kimya ve metalürji konularında yüksek eğitimi olmamasına karşın üniversite mezunlarından çok daha fazla konusuna hakim. Yanında çalışanları da kendisinin eğittiğini söyleyen Doğan, metal kaplamalarında kullanılan kimyasalları üretiyor. "Türkiye'nin en gelişmiş laboratuarı bizde" diyen Doğan'ın en büyük müşterileri arasında ise Arçelik'e, Ford'a üretim yapan yan sanayiciler bulunuyor. 20 yıl gibi uzun bir süre profesyonel olarak çalıştıktan sonra kendi işini kuran Doğan, "En büyük sorunumuz atıl kapasite" diyor ve ekliyor: "Toplam kapasitemizin sadece yüzde 20'sini satıyoruz. Pazarlamada sıkıntı çekiyoruz." Doğan, başarısını ise hesapsız-kitapsız iş yapmamaya bağlıyor. "Bilime inanırım. Hesaplı-kitaplı çalışırım. Her sabah nakit akışını yönetmek için rapor alırım" diyen Doğan, şirketinin hikayesini şöyle anlatıyor:

FABRİKALARDA USTALIK YAPTI
"Babam helvacıydı. Baba işini yapmak istemedim ve sanat okuluna yazıldım. Sanat okulunda demir tesviye okuduktan sonra İstanbul'a gittim. Daha sonra bir tanıdığımızın vasıtasıyla 17 yaşında Avusturya maceram başladı. Buraya gitmedeki amacım makine tasarımı okumaktı. 2 yıl Avusturya'da yaşadıktan sonra askerlik sorunundan dolayı Türkiye'ye geri döndüm. Türkiye'ye geldikten sonra usta olarak Sümerbank'ta işe başladım. Çeşitli şirketlerde çalıştıktan sonra 1981'de kendi işimi kurmaya karar verdim. 10 bin liralık sermayeyle işe koyuldum. Büyük devalüasyonun yaşandığı 1996 yılına kadar metal kaplamalarında kullanılan kimyasalları ithal edip sattım. Ancak bu kriz bana ithalat yapıp satmanın yanlış olduğunu gösterdi. Ben de sattığım ürünlerin üretimini kendim yapmaya karar verdim.

YENİ YATIRIM GELİYOR
2000 yılında üretime başladım. Alet, laboratuar, arsa yatırımı yaptım. Ancak bu süreçte 2 yıl müşteri beklemekle geçti. Üreticilerin daha önceki alışkanlıklarını kırmamız kolay olmadı. Ürettiğimiz ürünlere güven oluşması için uzun zaman aldı. Son dönemde ihracata önem verdik. Az da olsa Mısır, Romanya, İran ve Azerbaycan'a ihracat yapıyoruz. Ancak bütün mesele pazarlamada. Yurtdışı pazarlamada sıkıntı yaşıyoruz. Öte yandan gümrüklerde numune ithalatında ve ihracatında yaşanan sıkıntılar ihracatımızı olumsuz etkiliyor. Şimdi yeni bir iş koluna daha girdik. Endüstriyel atık suların temizlenmesi konusunda GE Su Grubu'nun distribütörlüğünü aldık. Bu kararımızda müşterilerimizin atık sularıyla ilgili yaşadıkları sorunlar etkili oldu. Bu sektör oldukça geniş bir alan ve büyümeye çok müsait."


Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz