Kobi Girişim

9.09.2015 14:53:090
Paylaş Tweet Paylaş
Kobi Girişim

Reşat Keskin
Kart işi kırtasiye devi yarattı

Keskin Color, tam bir aile şirketi. 52 yıl önce Fransızca öğretmeni bir girişimci ve kardeşi tarafından kuruldu. 1970’lerden 1990’ların ortasına kadar tebrik kartı, poster ve takvim basıp satan şirketin dönüm noktasıysa sonradan girdiği defter imalatı oldu. Bu sayede Türkiye’nin kırtasiye devlerinden biri haline gelen şirketin başında bugün 2’nci kuşaktan Reşit Keskin var. 1963’te başlayan ve uzun yıllar devam eden kartpostal işinden dolayı Türkiye’nin yakın geçmişine ait çok zengin bir fotoğraf arşivine sahip olduklarını söyleyen Keskin Color Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Keskin, yıl sonunda İstanbul Selimpaşa’daki yeni binalarına geçeceklerini söylüyor. Keskin, markalarının öyküsünü şöyle anlatıyor: ÖĞRETMEN AMCANIN FİKRİ
“Şirketimizin temelleri 1963’te atıldı. O zamanlar Pendik Lisesi’nde Fransızca öğretmeni olan amcam Naci Keskin, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerinin fotoğraflarını çekip daha sonra bunları basarak yerli ve yabancı turistlere satıyormuş. Şirketimizin temelleri bu şekilde atıldı. Tek renkli ofset makinesi, bir giyotin ve bir lak makinesiyle matbaacılığa adım attığımız 1966’da sermayemiz o günün parasıyla 500 bin liraydı. Büyümemizde en önemli kırılma noktası da Pierre Loti’deki 700 metrekarelik binamızdan bugün Güneşli’deki 4 bin metrekarelik matbaa binamıza geçmemiz oldu.
YENİ SEKTÖRE GİRDİ
Kartpostalcılıkla başladığımız faaliyetlerimize yıllar içinde tebrik kartı, turistik yayınlar gibi kağıttan kırtasiye ürünlerini de eklememiz önemli dönüm noktaları oldu. 20 yıl önce girdiğimiz kağıttan kırtasiye sektöründe, 2000’de Walt Disney, Hasbro gibi birçok uluslararası firmanın lisansını aldık. Çocuklar tarafından sevilen pek çok karakterin kağıttan kırtasiye ürünlerinin üretimini ve pazarlamasını yaparak ciromuzu yıllar içinde yükselttik. Özellikle son yıllarda ofis ürünlerinin kırtasiye koleksiyonumuzdaki yerini ve çeşidini artırdık. İlk kurulduğunda 3 kişinin çalıştığı şirketimizde bugün 200 çalışan bulunuyor. Hedefimiz 4 bin metrekarelik üretim alanımızı yıl sonunda Selimpaşa’daki 15 bin metrekarelik fabrikamıza taşımak.
İHRACAT ARTACAK
Yıllar içinde ihracat rakamlarımızı ve ihracat yaptığımız pazarları geliştirdik. Kısa vadede hedefimiz, yeni binamıza taşınıp makine parkımızı genişleterek ihracata ağırlık vermek ve iç piyasadaki pazar payımızı artırmak. Vadelerin uzun olması sebebiyle en büyük sıkıntıyı finans alanında yaşıyoruz. Kurumsallaşma süreci içindeyiz ve son iki yıldır bu amaçla danışmanlık alıyoruz. İki yıl önce ISO 9001, OHSAS 18001 ISO 14001 kalite belgelerimizi aldık. Yetişmiş, kalifiye personel bulmanın zorluğunu uzun süredir yaşıyoruz. Bu yüzden özellikle mavi yakada iş başı eğitimlerine büyük önem veriyoruz. Vasıfsız olarak aldığımız personeli yetiştirmek ve kalifiye eleman olarak kazanmak en büyük hedefimiz.” Bunun dışında yılların getirdiği tecrübeyi teknoloji ile birleştirip hayata geçirmek istediğimiz, kendi sektörümüzle ilgili bazı projelerimiz var.”
DANIŞMAN NE ÖNERİYOR?
 Finans danışmanı ve Paraşüt kurucu ortağı Sean X. Yu, vadelerin uzun olmasından dolayı en büyük sıkıntıyı finansman alanında yaşayan Reşit Keskin’e şu önerilerde bulunuyor: NAKİT AKIŞINA DİKKAT!
Nakit akışı bir şirketin finansal yönetiminin kalbidir. Nakit akışını sağlıklı bir şekilde izleyebilen işletmeler doğru bir finansal yönetim yapabilir. Bu doğrultuda küçük ve orta ölçekli işletmeler hayatlarını kolaylaştıran finansal yazım programlarından yararlanabilir.
 VADELERİNİN KONTROLÜ
Son dönemde bizim de gerçekleştirdiğimiz birçok yazılım işletme sahiplerine 30 günlük nakit akışlarını izleyebilme, otomatik ödeme yapma ve tahsilat hatırlatmaları hizmeti veriyor. Bu sayede de KOBİ’ler ödeme vadelerini rahatlıkla takip edebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz