2011 Satın alma yılımız olacak

Albayrak, son 10 yılın en hızlı büyüyen gruplarının başında geliyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
2011 Satın alma  yılımız olacak

Mustafa Albayrak, Albayrak Grubu'nun icra kurulu başkanı ve ailenin en ön plandaki ismi. Medya, inşaat, liman, sanayi ve hizmet sektöründeki 30 şirketiyle Albayrak Grubu da son 10 yılın en hızlı büyüyen gruplarından biri. Grubun İstanbul Büyükşehir Belediyesi'yle olan ticari ilişkilerinin sanıldığı gibi Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı döneminde değil 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında başkanlık yapan İbrahim Tırtıl Paşa döneminde başladığını söyleyen Mustafa Albayrak, "Ulaştırma, çöp toplama ve temizlik ile inşaat 2000'li yıllara kadar ana işlerimizdi" diyor. 2000 yılında 150 milyon dolar ciroya sahip olan grup, 2001 sonrasındaki özelleştirmelerle lig atlamış durumda. "Özelleştirme İdaresi'nden en pahalı alımı yapan bile ertesi gün kârlıdır. Alan her zaman kârlıdır. Özelleştirmeler büyük fırsat. Satın almaları da böyle görüyorum. Satın almalar ve özelleştirmeler bizim büyümemizde önemli rol oynadı. Aldık, rehabilite ettik, kazandık" diye konuşan Albayrak, 2010 yılında 800 milyon TL ciroya ulaştıklarını, 2011 hedeflerininse yüzde 100'e yakın bir büyüme oranıyla 1,5 milyar TL olduğunu açıklıyor. Mustafa Albayrak'ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Albayrak Grubu olarak bugün çok büyük bir yapısınız. Bu noktaya nasıl geldiniz?
- Trabzon Of kökenliyiz. Önümüzdeki yıl 60'ıncı yılımızı kutlayacağız. Babam Türkiye'nin sayılı müteahhitlerinden biriydi. İlk işleri Muş Tren İstasyonu, Erzincan Deprem Evleri idi. Doğal afetlerin sık olduğu dönemlerde gurbette müteahhitlik yapardı. 1977'deki krizden sonra müteahhitlik zorlaşmıştı. Babam, "İkinci bir iş yapalım" dedi. Önce bir otobüs aldık. O otobüsle Ulusoy için Trabzon-İstanbul arasında yolcu taşıyorduk. Ardından birkaç otobüs, minibüs ve ticari taksi aldık. 1980 yılında İstanbul'da şehir içinde fabrika servisi yapmaya başladık. 1981 yılında kardeşlerimle Albayrak Turizm'i kurduk. Babam o zamanlar 50-55 yaşlarında ve ailenin başındaydı.

Capital: Genel kanı Albayrak Grubu'nun Recep Tayyip Erdoğan başkanlığı döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin işlerini aldığı ve büyümeye de o dönemde başladığı yönünde. Belediyeyle olan ticari ilişkiniz ne zaman başladı?
- 1981 yılında İstanbul Belediye Başkanı Abdullah Tırtıl Paşa idi. Sıkıyönetimin belediye başkanıydı. İlk o zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ulaştırma servis hizmetlerini yapmaya başladık. Herkes bizi Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken belediye müteahhidi olduk gibi algılıyor. Ancak ben size işin doğrusunu anlattım. 1981 yılında 1 otobüsümüz vardı. 1987 yılında Türkiye'nin 15 ilinde şubesi olan 4 bin araçlık bir filoya sahiptik. 1983 yılında babamın daha önceki mesleği olan inşaat ve proje geliştirme işine başladık. 1989'un sonunda ilk temizlik şirketimizi kurduk. 1991 sonuna geldiğinde Metrotem adlı bu temizlik şirketi 2 bin 500 kişinin çalıştığı Türkiye'nin en büyük temizlik şirketi olmuştu. 1992 yılında İstanbul'da ciddi anlamda bir çöp sorunu vardı. İşçi sendikaları sürekli grev yapıyordu. O zaman belediyelerden "Çöplerimizi toplar mısınız" diye talep gelmişti. 2 bin 500 kişilik kadroyla beraber 600 kişilik de kadro takviyesi yaparak 600'e yakın araç alarak çöp toplama işine girdik. 1995-1996 yıllarında elinde 600-700 araç olan bir çöp toplama şirketimiz daha oluşmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz