3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi

Ahmet Özokur, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi

5- Pazar paybnmrn nasıl artrnrn diye bir çalışma yaptık. Sonunda 6 ay önce çikolata fiyatlarımızı yüzde 20 aşağı çektik. Fiyatla rekabet etmeye başladık.
6- Fiyat stratejisiyle yeri geldiğinde rakiplerimize fiyatla rekabet edebileceğimizi gösterdik ve pazar payımızı 6 puan yukarı çektik.
7- Son dönemde holdingin yaptığı yeni satın almalarla birçok satış noktasını devraldık. Bu satın almalarla elimizin altında büyük bir laboratuvar oluştu.
8- 5 yıl içinde yeni ürünlerle birlikte her yıl hem tonaj hem ciro olarak yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz.

“İLK MENTORUM METİN YURDAGÜL, İKİNCİSİ DAYIM”
“İLK MENTORUM”

Bilişim grubundaki hisselerimi Yıldız Holding’e satıp, grup bünyesine katıldığımda ilk işim bir mentor edinmek oldu. Bu mentorum ne ağabeyim ne dayımdı. Mentorum, Metin Yurdagül’dü. Kendisinden “profesyonel” olmanın ne demek olduğunu öğrendim. Metin Bey, bana ‘Hayatın boyunca iki şapka taşımak zorundasın. Bunlardan biri sermayedar, diğeri profesyonel yönetici şapkası. Her iki şapkayı hiçbir zaman üst üste takmamalısın’ dedi. O günden itibaren holdingden içeri girerken hiç sermayedar şapkamı takmadım. Hep profesyonel bir yönetici olarak davrandım. Hala da direkt Murat Bey’e raporlamıyorum. Gıda ve içecek grup başkanına bağlı çalışıyorum.
“ÇOK SORU SORDUM”
İş hayatımdaki en önemli ikinci mentorum ise Murat Bey’dir. Kendisinden hem özel hem iş hayatıyla ilgili önemli bilgiler öğrendim. Bunlardan en önemlisi de meraklı olmaktı. Murat Bey çok meraklı bir insandır. Bir gün kendisinin Twitter’ı ve bilgisayarı kullandığını gördüm. Bu, benim hayatımın en önemli dönüm noktası oldu. Çünkü Murat Bey hiç bilgisayar kullanamaz diye tahmin ederdim. Bana da kendisi “Hep merak et” tavsiyesinde bulundu. Ben de hep çok soru sordum.
“EN İYİ ÇİKOLATACI”
İlk çikolata işime başlarken ders aldığım ilk kişi, Türkiye’nin en iyi çikolatacısı Murat Bey olmuştur. Bana çikolatayla ilgili ilk dersi kendisi verdi. Akşamları oturup gece yarılarına dek çikolata işini anlattı. Her işin özü gibi çikolatanın da özü işinizi tutku ve büyük titizlikle yapmak. Murat Bey’den çikolatanın içine koyduğunuz her çeşninin her ürünün kalitesinden emin olmayı öğrendim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz