AB'deki kriz Türk şirketlerini nasıl etkileyecek?

"Borçlulukları nedeniyle önümüzdeki Birkaç yıl içinde Avrupalıların harcama kapasitesi kesinlikle düşecek."

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
AB'deki kriz Türk şirketlerini nasıl etkileyecek?
Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik kriz, Türk iş dünyasının da yakın takibinde. En büyük ticari ortağımızın son dönemde yaşadıkları, her sektörden yatırımcıyı yakından ilgilendiriyor. AB üyesi ülkeler Yunanistan'ın para birliğinden çıkarılmasını tartışırken, geleceğe ilişkin senaryolar da çeşitleniyor. Kimi uzmanlara göre Euro'nun tarih olması gündemde. Bazıları ise tek çarenin, zor durumdaki ülkeleri Euro Bölgesi dışına çıkarmak olduğunu düşünüyor. Ama Avrupa her şekilde bu dönemi aşmak zorunda. Peki AB'nin bu zor günleri Türkiye'yi nasıl etkiliyor? Avrupa pazarıyla yakın ilişki içindeki Türk şirketler ne yapmalı, nelere dikkat etmeli? Euro'nun geleceği nasıl olacak? Tüm bu soruları Denizbank Başekonomisti SARUHAN ÖZEL yanıtladı.

1- Bir ekonomist olarak Avrupa ekonomisini şu anda nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Bence krizin son merhalesini yaşıyorlar. Avrupa, şiddetli bir ameliyat geçirmek zorunda. ABD bunu çok güzel yaptı. Radikal kararlar alabilirlerse tabii ki AB'nin geleceği çok parlak olacaktır. Bunu ne kadar çabuk yaparlarsa o kadar güçlenerek çıkarlar.

2- Sizce 2012 nasıl olacak? Bu yıl krizin etkilerini nasıl hissedeceğiz?

- Ben 2012 için karamsar değilim. Hatta işlerin 2011'den daha iyi geçeceğine inanıyorum. Özellikle ikinci yarıda düzelmeyi göreceğiz. Avrupa Merkez Bankası'nın son yaptığı fonlamayla tüm riski öldürdüğünü düşünüyorum. Finansal piyasalar anlamında 2012'ye çok güzel girdik. Ama ekonomiler hala yavaş.

3- Peki sizce Avrupa'nın krizden kurtulma reçetesi nedir?

Artık yanlış bir proje olduğu herkesçe kabul edilen büyük Euro projesinin operasyona uğraması gerekiyor. Bu nasıl olacak? Uluslararası ticarette rekabet gücü elde etmenin kısa vadede en etkili ve en çabuk yöntemi para biriminin değer kaybetmesidir. Euro, 3A ülkelerin para birimi haline gelir. Geri kalanlar ise kendi eski para birimlerine geri gönderilir. Zorda olan ülkeler, daha devalüe olmuş, rekabet gücü kazanmış bir şekilde büyüme dinamiği elde etmeye çalışır.

4- Avrupa'nın içinde bulunduğu kriz Türkiye'yi nasıl etkiliyor?
- Oradaki her gelişme tüm dünyayı etkiliyor. Ama Avrupa, Türkiye için birçok açıdan çok önemli. Öncelikle yüzde 47'ler mertebesinde ihracatımız var. Ama şöyle bir gerçek de var: Türkiye'nin AB'ye ihracatı son 2 yıldır korkulanın aksine artıyor. Neden? AB'nin en büyük ticari partneri olan Çin, artık Avrupa'ya lojistik olarak çok maliyetli geliyor. Türkiye ise yakınlığı, çabukluğu ve kalitesiyle öne çıktı. Aslında Avrupa'da ne zaman bir kriz olup fiyat farkındalığı ortaya çıksa bu Türkiye'nin işine geliyor.

5- Türkiye için en riskli ülkeler hangileri?

- Ticari ilişkimiz olan ülkeler belli. Örneğin Yunanistan ile çok özel, büyük bir ticari ilişkimiz yok. Dolayısıyla oradaki kriz bizi çok etkilemez. İhracatımızda ilk 10'da yer alan ülkeler Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya. Krizi en sert yaşayan ülkeler ise Yunanistan, Portekiz, İtalya ve İspanya. Yani İtalya ve İspanya bizi ilgilendiriyor. Ama Almanya iyi görünse de bir küçülme var. Onun durumu da bizi çok daha yakından ilgilendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz