Aileler daha iyi yönetiyor

Pernord Ricard Başkanı Patrick Ricard, şirketini zirveye taşımanın hikayesini Capital'e anlattı.

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Aileler daha iyi yönetiyor


"Babamdan dinlemeyi öğrendim"

KOLAY DEĞİL Aile şirketlerinde çalışmak çok kolay değil. Siz sizden önce şirketi kuran aile bireyinden şirketi yönetmeyi öğreniyorsunuz. Ben babamdan "görmeyi, dinlemeyi" öğrendim. Dinlemek çok basit bir şeymiş gibi görünebilir ama dinlemek bir yönetici için çok önemli.
EN ÖNEMLİ ÖZELLİK Sizinle birlikte çalışanları dinlemek, sizin ürününüzü satın alan müşterileri dinlemek çok önemli. Bir süre sonra herkesi dinlemeyi ve dinledikten sonra karar vermeyi öğreniyorsunuz. Dinlemek babamın bana öğrettiği en önemli şey. Şirketlerin içinde takımlar ve oradan çıkan fikirler çok önemli. Fikirleri incelemek bir yöneticinin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biri

Gelecekteki en büyük risk
YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞÜ Her şirkette olduğu gibi aile şirketlerinde de yatırımın geri dönüşünü almak en kritik problemlerden biri. Siz güven duyduğunuz bir işe girerken yatırım yapıyorsunuz ama bunun geri dönüşü olacak mı konusu bir risk.
ÇOK STRESLİYDİ Örneğin, Seagram şirketini satın aldık. Bu bir riskti. Bu yatırımın borcunu aradan 2 yıl geçtikten sonra kapattık. Aynı zamanda en büyük zorluğu Absolut'u satın alırken yaşadık. Krizin çıktığı dönemlerde 6,2 milyar Euro'luk bir alım yapmak çok stresliydi.

"Türk şirketleri çok başarılı"
ARTI DEĞER Türk şirketleri hakkında çok bir bilgim yok ama çok yakın arkadaşlarımın yorumuna göre, Türk şirketleri çok başarılı. Aile şirketi olun ya da olmayın eğer iyiyseniz iyisiniz demektir. Eğer Türkiye aile şirketleri yoğun bir ülkeyse bu için artı bir değer.
KISA VADELİ PLAN Çünkü, Fransa'da birçok nedenden ötürü aile şirketi sayısı azalıyor. Aile şirketi olmayanlar daha kısa vadeli plan yapan şirketler konumuna geldi. Bu da aslında pazar için totalde kötü bir durum.
MÜTHİŞ BÜYÜME Türkiye'yi uzun yıllardır ziyaret ediyorum. Ama 2 yıldır müthiş bir büyüme içindeyiz. Pernord Ricard burada çok aktif. Premium ürün portföyümüzü pazara sunabiliyoruz.
GÜNDEM VERİMLİLİK Türkiye turizm açısından çok önemli bir ülke... Bizim için de bu şekilde çok önemli oluyor. Geçen yıl Absolut'u aldık. Ekstra bir yatırım yapmayı düşünmüyoruz. Geri dönüşü aldıktan sonra tekrar yatırım yapmayı planlıyoruz. Şu anda gündemimizde verimli çalışmak var.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz