AİLELER İCRADAN ÇEKİLİYOR

Yönetim kurullarında yoğunlaşan aile üyeleri, artık daha çok uzun vadeli stratejilere odaklanmış durumda.

17.07.2015 20:48:250
Paylaş Tweet Paylaş
AİLELER İCRADAN ÇEKİLİYOR
Türkiye’nin en büyük grubu olan Koç Holding’i, CEO Dr. Bülent Bulgurlu’nun kaptanlığında 13 üst düzey yönetici yönetiyor. Bu yöneticiler arasında aileden sadece Ali Y. Koç bulunuyor. Yani Koç Ailesi, bir anlamda icradan çekilmiş durumda. Bugün grubun yönetim kurulu başkanlığını yürüten Mustafa Koç, bunun ailenin bir tercihi olduğunu bir değerlendirmesinde şöyle anlatıyor: “Mümkün olduğu kadar daha çok profesyonellerin işin başında olmasını, en uygun pozisyona en iyi yöneticiyi getirmek istiyoruz. Amacımız şirket değerini en yüksek oranda tutmak. O bakımdan işin içine aile fertleri girince bu işi en iyi şekilde yapmanın zor olduğu kanaatine
vardık. Onlar (aile üyeleri) istiyorlarsa kendi işlerini kurar, ama şirket içinde çalışmamaları gibi ortak bir prensip kararı var.” Benzer şekilde Sabancı Holding, Eczacıbaşı Holding, Doğuş Holding, Yaşar Holding gibi önde gelen diğer gruplar da CEO kaptanlığında profesyonel ekipler tarafından yönetiliyor. Bu gruplar 1990-2000 döneminde aile yönetiminden profesyonel yönetime geçişi tamamladı. Geçtiğimiz aylarda Doğan Holding de benzer bir karar aldı. Bu karara göre yeniden yapılanma doğrultusunda aile üyeleri 6 ay içinde icradan çekilecek. Grup profesyonel bir yönetici tarafından yönetilecek. Ancak Türkiye’nin önde gğelen grupları arasında ailenin etkin olduğu başarılı gruplar da var. Örneğin Zorlu Holding, Sanko Holding, Boyner Holding gibi bu gruplardan bazıları.

PATRONLAR YÖNETİYOR

Türkiye’deki şirketlerini yüzde 99 aile şirketlerinden oluşuyor. Bunların büyük bir çoğunluğunda ise “ailenin” ağırlığı sürüyor. Mustafa Koç da bir değerlendirmesinde şöyle diyor: “Türkiye’de kurumsal yönetim ilkelerinin uygulamaları istenilen düzeyde değil. Uygulamadaki eksikliklerin başında, yönetim kurulu üyeleri arasında yönetimden bağımsız üye uygulamasının bulunmaması geliyor. Yönetim kurulu başkanı ve CEO ayrımı yapılmamış olması, yönetimde aile ve akrabalık ilişkilerinin yaygın olması da önemli bir sorun.” Dünyadaki benzerlerine göre çok genç olan Türkiye’deki aile şirketlerinde kurucu aile, iş fikrine sahip olan ve bu iş fikri için her türlü yatırımı yapan kişi olduğu için son derece etkili. Bu etkinlik de yönetimde beklenilen kurumsallaşma atılımının önünde büyük bir engel olarak duruyor. Management Center Türkiye Yönetici Direktörü Tanyer Sönmezer de Türk şirketlerinin kurumsallaşmasının önündeki en büyük zorluğun “patronlar” olduğunu söylüyor. Dünyada patronların servetlerini, profesyonellerin de şirketleri yönettiklerini belirten Sönmezer, “Bundan dolayı patronlar güce, profesyoneller itibara sahip oluyor. Türkiye’de patronlar servetlerini değil, şirketlerini yönetmekten daha büyük zevk alıyor. Bu nedenle Türkiye’deki şirketlerin önce profesyonelleşmesi, sonra kurumsallaşması gerekiyor. Önemli olan ailenin icraya karışmaması. Ama hala kendi ürettiği ürünlerin broşürüne karışan yönetim kurulu başkanları var” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz