"Ata'nın 2015 planı"

"2015'te hedefimiz 500 olan restoran sayımızı 1.250'ye ulaştırmak. Böylelikle ciromuz da ikiye katlanıp, 4 milyar TL olur" diyor

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ata'nın 2015 planıAta Holding, Türkiye'nin çok fazla ön planda olmayan gruplarından biri. Oysa grup 8 sektörde 20'nin üzerinde şirketle faaliyet gösteriyor. 2 milyar TLlik cirosuyla 12 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor.Gelirlerinin yüzde 60'ını gıdadan elde eden Ata Holding, fast food sektörünün en büyük oyuncusu. Burada TAB Gıda şirketiyle Burger King başta olmak üzere Sbarro, Popeyes ve Arby's markalarının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Operasyonunu yürüttüğü 500 restoranla, 200 milyon kişiye hizmet veriyor ve sektörde pastanın yarısını elinde bulunduruyor. Gıdada Ata Holding'in bir diğer gücü desütte. Avrupa'nın en büyük süt çiftliği Ata Sancak da grup bünyesinde faaliyet gösteriyor. Her ne kadar inşaattan finansa kadar birçok farklı sektörde büyük hacimli işler yapsa da bugüne kadar büyümede ağırlığı gıdaya veren Ata Holding, bundan sonra da bu rotasından sapmak niyetinde değil. Geleceğin gıdada olduğuna inanan Ata Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Kurdoğlu, "Gıda sektöründe çok büyümek istiyoruz. 2015 yılında hedefimiz 1.250 restorana ulaşabilmek. Bu da yaklaşık olarak yılda 250 restoran ediyor" diyor. Kurdoğlu'nun planı var olan marka portföyüne yenilerini eklemek. Şu sıralar yurtdışındaki 1-2 şirketle görüştüklerini belirtiyor. Yıl sonuna kadar görüşmeleri sonuçlandıracaklarını söylüyor. Bu yıl ve önümüzdeki yıl ağırlıklı gıda sektöründe yapılacak hamlelerle Ata Holding ciroyu katlamak niyetinde. Kurdoğlu bu hedeflerine ilişkin olarak şöyle konuşuyor: "2015 yılında gıdada 2,5 milyar TL'lik bir ciromuz olur. Toplam grup ciromuz da 4 milyar TL'ye ulaşır." Ata Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erhan Kurdoğlu, grubunu, yeni yatırım planlarını ve gelecek rotasını Capital'e şöyle anlattı:

Capital: Ata Holding'de nasıl bir yapılanma var? Toplam kaç sektörde, kaç şirketle yer alıyorsunuz?
- Biz gıda, inşaat, lojistik ve finans başta olmak üzere toplam 8 sektörde 20'nin üzerinde şirketle yer alıyoruz. En büyük işimiz gıda ve inşaat. Finansmanda çok büyük değiliz.

Capital:  Holdingde aileden kaç kişi yönetimde yer alıyor?
- Yönetimde babam, annem ve 2 kardeşimle birlikte 5 kişiyiz. Eşit hisselerimiz var.

Capital:
Bu şirketlerdeki ortaklıklarınızdan bahseder misiniz? Ata Sancak'ta Ethem Sancakla yüzde kaç ortaklık var? Diğer şirketlerinizde ortaklar kimler?
- Gıda grubunun yüzde 70'i bize, yüzde 30'u Üründül Ailesi'ne ait. Son olarak TAB Gıda'nın küçük bir kısım azınlık hisselerini de Cartesian Capital Group'a sattık. Lojistik şirketinde de Üründül'le ortağız. İnşaatta ayrıyız. Diğer şirketlerde değişik ortaklık yapılarımız var. Örneğin Ata Sancak'ı ilk olarak Koç ile Koç Ata olarak kurmuştuk. Sonra Sancak Grubu ortak oldu. Biz süt yatırımına yönelmek istediğimiz için Ata Sancak olarak ayrıldık. Denizli'de bir süt çiftliğimiz var.

Capital:  Grubun cirosu, çalışan sayısı ve gelirlerin sektörlere dağılımı nedir?
-  2 milyar TL'lik ciromuz var. 12 bine yakın çalışanımız bulunuyor. Grup gelirlerinin yüzde 60'ı gıdadan, yüzde 40'ı diğer sektörlerden geliyor.

Capital:  Nasıl bir eko sisteme sahipsiniz? Şirketlerinizin grup dışı üretim oranı nedir?
- Biz çeşitli şirketlerimizde kullandığımız bazı ürünlerin üretimini gerçekleştiriyoruz. Bunun başında ekmek geliyor. Gıdada kullandığımız ekmeğin tümünü kendimiz üretiyoruz. Hatta bu konuda yeni bir yatırım planlıyoruz. Çünkü var olan yatırımımızın sonuna geldik. Şirketlerimizin kapasitelerini dışarıya da üretim yapmaya yönelik ayarlamaya çalıştık ama kapasitelerini aştılar. Bütün üretim ancak bize yetiyor. Dışarıya hizmet veremiyoruz. Onun için yeni yatırımlar yapacağız. Bugüne kadar olmayan dışarıya üretim, bu yatırımlardan sonra olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz