Avcılarımız şirket peşinde

Esas Holding,gerçekleştirdiği iddialı satın almalarla da adından sıklıkla söz ettiriyor.

1.05.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Avcılarımız şirket peşinde

Esas Holding, 3 milyar TL'ye yaklaşan cirosuyla son dönemin en iddialı gruplarından biri. 2000 yılında Şevket Sabancı ve çocukları Emine Kamışlı ve Ali Sabancı tarafından kurulan holding, 11 yılda gıda, perakende, havacılık ve sağlık alanında 13 şirketli bir yapıya dönüştü. Holdingde dönüm noktasını ise 2005'te satın alınan Pegasus oluşturdu. Bu başarılı satın almanın ardından şirket, kendini risk sermayesinden özel sermaye fonuna doğru konumlandırdı. Pegasus'un rüzgarıyla satın almalar giderek arttı. Peyman, Electroworld ve en son geçtiğimiz yıl AFM Sinemaları Esas Holding çatısı altına girdi. Esas Holding CEO'su Çağatay Özdoğru, "Türkiye'de tekiz" diyerek aile ve diğer finans kaynaklarını kullanarak özel sermaye yatırımı yapan tek fon olduklarını söylüyor. Önümüzdeki dönemde satın alma işlemlerine devam edeceklerinin sinyallerini veriyor. Uzun dönemde pazarda 1'inci ya da 2'nci olacak işlere baktıklarına değiniyor ve "FAVÖK kârlılığı olmayan işlerden uzak duracağız. İş yapıştarzında sektöründe bir paradigma değişikliği üreten işleri tercih ediyoruz" diye konuşuyor. Esas Holding'in CEO'su Çağatay Özdoğru ile satın alma kriterlerini, şirketlere nasıl değer kattıklarını ve işlerinin geleceğini konuştuk:

Capital: İddialı satın almalarla dikkat çekiyorsunuz. Hangi tip şirketlerle ilgileniyorsunuz?
- Esas Holding, 2000 yılında kuruldu. 2005 yılı öncesi tam bir risk sermayesi şirketi olarak çalışıyorduk. Sıfır kilometre ya da yeni kurulmuş şirketlere yatırım yapıyorduk. Bu şirketlerin bir kısmı başarılı olamadı. Renty, Promed ve City Farm gibi yatırımlardan çıktık. Ama Medline halen bizimle devam ediyor. 2005'ten sonra özel sermaye fonu olarak çalışmaya başladık. Artık sıfır kilometre şirketlere girmeme kararı aldık. 2005'te Pegasus'un satın alımı da bu kararın miladı diyebiliriz. Esas Holding, Türkiye'de tek... Biz bir aile ofisi özel sermaye fonu olarak tekiz.

Capital: 2005 yılı sonrası satın alma kriterlerinizde ne gibi bir değişiklikler oldu?
- Artık belli büyüklüğü olan, mevcut cirosu 100 milyon doların üstündeki şirketlerle ilgileniyoruz. FAVÖK kârlılığı olmayan işlere girmiyoruz. Ayrıca yurtdışında örnekleri olan işleri takip ediyoruz. Pegasus örneğindeki gibi yurtdışında başarılı örnekleri olan iş modellerinin Türkiye'ye adaptasyonuyla ilgiliyiz. Girdiğimiz alanlara gelince... Bir paradigma değişikliği, sektörde yenilik yaratabileceğimiz işlere girmeyi tercih ediyoruz. Havayolu taşımacılığı alanı uzun yıllardır vardı, ancak düşük maliyetli havayolu şirketi örneği yoktu. Böyle bir modeli piyasaya sunduğunuz zaman büyüme ihtimaliniz çok yüksek. Nitekim Pegasus'da da bunu yaptık. Peyman'da da paketli kuruyemişe geçiş yeniydi. Fındık-fıstık hep yediğimiz ürünlerdi ama organize gıda perakende zincirlerinin gelişmesiyle birlikte paketli ürünlere talep artıyordu. Bu nedenle bu alana girdik. Bir de ya işe hakim, eli üzerinde ortaklar arıyoruz ya da girdiğimiz işe çok iyi bir yönetim anlayışı getirmeye çalışıyoruz. Sektörün etik olması da bizim için önemli. Haksız rekabetin olmadığı, kayıt dışının çok olduğu sektörlerden uzak duruyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz