"Babam gibi Sultanhamam mezunuyum"

Zorlu Center projesinin her aşamasıyla ilgileniyor, bu işi eşsiz bir öğrenme fırsatı, çok değerli ve "lüks" bir deneyim olarak görüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Babam gibi Sultanhamam mezunuyum

Ahmet Zorlu, şüphesiz başarılı ve iddialı bir işadamı. Onun henüz 26 yaşında olan oğlu Emre Zorlu ile tanıştığımda ise Ahmet Bey'in bir baba olarak da iddialı ve şanslı olduğunu düşündüm. Neden mi? Emre Zorlu, gerçekten mütevazı, nazik ve etkileyici bir karakter... Babasına benzeyenlerden değil, kendine özgü bir tarzı var. Zeki bir genç iş insanı olduğu her halinden belli... Kendine güveni tam; kendini ve zekasını ispat etmenin değil, onları deneyimle zenginleştirmenin peşinde. "Ben yaşımın haddini biliyorum" diyebilecek kadar olgun. Elektronik mühendisliği tahsili görmüş olan Emre Zorlu, Vestel'de ve Zorlu Gayrimenkul'de yönetim kurulu üyesi. Lise ve üniversite yıllarında yaz tatillerini Vestel'de çalışarak geçirmiş. Sonra yurtdışında yenilikçilik ve teknoloji yönetimi konusunda yüksek lisans yapmış. Ardından hemen askere gidip gelmiş ve evlenmiş. Emre Zorlu, "Askerdeyken döndüğümde neler yapacağımı düşündüm" diyor. Bir sonraki adımını önceden planlayıp atmayı tercih ettiğini, bu sayede hızlı davranabildiğini söylüyor. Önümüzdeki yıllarda ismini sık sık duyacağımız bu yaman genç iş insanı ilk söyleşisini Capital'e verdi. Kendini, yapmak istediklerini, Zorlu Center ve gayrimenkul işine yaklaşımlarını, babasına ilişkin görüşlerini paylaştı:

Capital: Vestel'in yönetim kurulunda çok değerli isimler var. Yönetim kurulu toplantıları nasıl geçiyor? Siz orada hangi isimlerden ne gibi konularda faydalanıyorsunuz?
- Genç yaşımda böyle bir kademede olmak büyük bir avantaj... Yönetim kurulu toplantıları benim için büyük bir deneyim oluyor. Birçok insan, Vestel yönetim kurulu üyesi olan bu değerli isimlerle birkaç saat geçirebilmek için varını yoğunu ortaya koyar. Onların dediklerini bir kenara yazıp daha sonra tekrar düşünüyorum. Hem zekaları hem tecrübeleriyle çok değerli insanlar. Onların söylediği bir kelimenin, bir cümlenin çok değeri var. Yönetim kurulunda bir tartışma olduğunda ben tartışmanın önünde değil, biraz arkasında dururum. Yaşımın haddini bilip dinlemeyi tercih ediyorum. Ben ise yönetim kurulunda biraz gençliğimi kullanıyorum. Yeni teknolojileri daha yakın ve hızlı takip edip bu teknolojilere karşı gençlerin verdiği tepkileri izliyorum. Çevremde gözlemlediğim, takip ettiğim bu gelişmeleri yönetim kurulunda paylaşıyorum. Bilgisayar ve elektronik mühendisi çok arkadaşım var. Onlarla konuştuğumuz, tartıştığımız konuları yönetim kurulunda paylaşıyorum.

Capital: Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Eğitim ve iş hayatınızın bugüne dek nasıl geçtiğinden bahsedebilir miyiz?
- Ahmet Bey, eğitime çok önem verir ama kendisinin de alaylı olmasından çok gurur duyar. Kendisi 15 yaşından itibaren çalışma hayatına atılmış bir insan ve benim de en kısa zamanda işlerin içine girmemi isterdi. Bu nedenle ben de benzer bir yaşta şirketlerin içine girdim. Ortaokul son sınıfa geçtiğim yılın yazında başladım. Ahmet Bey'in teşvikiyle Sultanhamam'da sipariş alma ve hesap kapama gibi işler yaptım. O yaşlarda ticaret insanlarıyla tanıştım, onların arasına karıştım. Lise yıllarımda ise yaz stajlarımı ağırlıklı olarak Vestel'de yapmaya başladım, üniversite ve yüksek lisans yıllarımda da devam ettim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz