Bankacılar yeni dünyanın farkına varmalı

GHIZZONI yeni kuralların, demografik değişimin ve yeni oyuncularla rekabetin hakim olduğu yeni bir paradigmaya işaret ediyor.

1.04.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılar yeni dünyanın farkına varmalı


Federico Ghizzoni, dünyanın önde gelen finans kuruluşlarından UniCredit'in CEO'su.. .Türkiye'nin de çok yakından tanıdığı bir isim. UniCredit Yapı Kredi'nin yüzde 50 hissesini satın alıp pazara girdiğinde, Türkiye'deki operasyonu ona emanet etti. Ghizzoni Türkiye'de 5 yıl Yapı Kredi yönetiminde görev yaptı ve bankanın performansında etkin rol oynadı.
Geçtiğimiz yıl ses getiren bir transferle grubun CEO'su oldu. "Dünyanın her yerinden tebrik mesajları aldım ama en çok tebrik Türkiye'den geldi" diye konuşuyor. Türkiye'de edindiği tecrübelerden çok şey öğrendiğini, şimdiki görevinde bu tecrübeleri sık sık kullandığını söylüyor.
Yapı Kredi'nin, bugün 50'den fazla ülkede faaliyet gösteren UniCredit'in global portföyü içinde çok önemli bir yeri var. Ghizzoni, likiditenin baskı altında olduğu yeni dönemde, Türkiye'nin yatırım planladıkları birkaç ülkeden biri olduğuna dikkat çekiyor. Yapı Kredi'nin performansından son derece memnun olduklarını söyleyen yönetici, "Önümüzdeki dönem pazar payımızı artırmak yönünde planımız var. Hizmet kalitemizi yükseltip fark yaratacağız. Bunun için gerekli kaynakları sağlayacağız." diyor.
Federico Ghizzoni, sadece UniCredit gibi bir dünya devinin tepe yöneticisi değil, gelişen piyasaları yakından takip etmiş, gelişmiş pazarlarda uzun yıllar çalışmış tecrübeli bir bankacı. Bu nedenle yeni dönem analizine kulak vermek gerekiyor. Ona göre önümüzdeki 10 yılda bankacılık büyük bir değişim yaşayacak. Bu değişimin de birkaç önemli tetikleyicisi olacak. Ghizzoni bunları yeni kurallar, demografik değişim ve yeni oyuncularla artacak rekabet olarak özetliyor. "Önümüzde yeni bir paradigma, yeni bir dünya var. Artık geçmişe bakamayız, gelecek çok farklı olacak " diye konuşuyor.
Geçtiğimiz ay Türkiye'ye yaptığı kısa ziyarette UniCredit CEO'su Federico Ghizzoni ile bir araya geldik. Sadece Capital'e özel, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital:
Unicredit 50 ayrı pazarda, 4 binden fazla şubeyle faaliyet gösteren bir finansal kuruluş. Global piyasaları yakından izliyorsunuz. Bugün gelinen noktada, yaşanan global krizin izlerinin tamamen silindiğini söylemek mümkün mü?
- Hala durağan bir tablo var. Dünyadaki politik gelişmeler piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. Ancak makro ekonomik açıdan global ekonomi için bir toparlanmadan söz edebiliriz. Bu toparlanma Asya, Güney Amerika gibi gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek. Avrupa'da, Türkiye gibi ülkeler ortalamayı yükseltiyor. Amerika'da da benzer bir tablo var. Asıl problemler Batı Avrupa'da. Burada Almanya iyi gidiyor ama diğer ülkeler sorunlu. Sonuç olarak doğru bir yöndeyiz. Ama hala bazı belirsizlikler var. Bazı ülkeler gelişiyor, artık geride kalmak istemiyor. Bazıları geride kalıyor. Önümüzdeki birkaç yılda Batı Avrupa'daki baskı sürecek.

Capital: Global piyasalarda bu yıl ve sonrası için öngördüğünüz en önemli riskler neler?
- Volatilite hala çok yüksek. Kuzey Afrika'daki tablo, mal fiyatları üzerine baskı yapıyor. Petrol fiyatlarındaki yükselme en önemli risk. Avrupa'da, Amerika'nın bir bölümünde işsizlik risk olmaya devam edecek. Pesimist olmak istemiyorum. Olumlu düşünüyorum. Bu doğrultuda krizin en zor zamanları geride kaldı diyebilirim, ancak hala piyasaları dikkatle izlememiz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz