Başkandan üç kritik analiz

TÜSİAD, 40 yıllık tarihi boyunca önemli bir değişim yolculuğu yaptı.

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Başkandan üç kritik analiz

Çalışma alanları genişledi, Avrupa Birliği süreciyle yurtdışına açıldı. Hareketlenen Anadolu sermayesiyle üyelerinin profili değişti, yeni kuşak patronlarla gençleşti... TÜSİAD Başkanı ÜMİT BOYNER, "Dünya nasıl evriliyorsa TÜSİAD da öyle evriliyor" diyor. Bundan 20 yıl önceki ekonomi yönetimi yöntemlerinin geçerliliğini kaybettiğini söylüyor. Dinamizmi canlı tutmak gerektiğine işaret eden Başkan, "Dünya ekonomisinde yaşanan dalgalanma küreselleşme sancısıdır. Mal piyasalarında gerçekleşen süreç, mali piyasalarda kendini gösterecek. Türkiye bu ortamda gözünü uzun vadeden ayırmamalı. Şirketler de verimliğe odaklanıp inovasyona, teknolojiye yatırımı sürdürmeli" diye konuşuyor.

Yumuşak inişe meydan verilmeli"
Avrupa'nın borç krizi, ABD'nin notunun düşürülmesi, küresel resesyon derken ! dünya yeni bir krizin eşiğinde. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Ümit Boyner bu tabloyu, "2008'de yapılması gerekenler yapılmadığı için başa döndük" şeklinde yorumluyor. Yaşananın bir "küreselleşme sancısı" olduğunu söylüyor.
"Dünyada mal piyasalarında küreselleşme nispeten yaşandı ama mali piyasalarda böyle bir düzenleme yok. 2008 yılında finansal kriz, bunun sonucu olarak karşımıza çıktı. Bunu gelişmiş dünya ekonomileri, merkez bankaları aracılığıyla bertaraf etmeye çalıştı. Oysa daha farklı bir eşgüdüm içinde hareket etmeleri gerekiyordu" diye konuşuyor. Boyner, Türkiye'nin ise uzun vadeli düşünmesi gerektiği görüşünde. "Karar vericilerin ağzından ne çıktığı önemli. İstikrarlı ve uzun vadeli bir duruş gerekiyor" değerlendirmesini yapıyor. 2001'den bu yana gerek kamu maliyesi yönetimi gerek para politikalarıyla Türkiye'nin önemli yol kat ettiğini söyleyen Boyner, iş dünyasının da direnç kazandığına işaret ediyor. Türkiye'de özel sektörün cesur ve atak olduğunu, yatırım iştahının yüksek olduğunu vurgulayan Başkan, "Yeni dönemde verimlilik konusunu düşünmek gerekiyor. Aynca inovasyona, eğitime, teknolojiye daha fazla kaynak ayıran şirketlerin daha kalıcı ve daha rekabetçi olabildiğini görüyoruz" diyor. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile global ekonominin yönünü, Türkiye'nin önündeki fırsat ve tehditleri, Türk iş dünyasının yeni rota-sıyla TÜSİAD'ın çalışmalarını konuştuk:

Capital:
Son global dalgalanmayı nasıl değerlendiriyorsunuz? Dünya ekonomisi yeniden bir krizin eşiğinde mi?
- 2008 kriziyle birlikte dünyada halının altına süpürülmüş birçok problem su yüzüne çıktı. Aslında içinde bulunduğumuz dönemde küreselleşmenin sancılarını yaşıyoruz. Dünyada bütün yönetişim yapıları reforma uğramak zorunda. Bu kadar ciddi bir küreselleşme varken eski usullerle dünyayı yönetmek mümkün değil. Bugün geldiğimiz noktada ikinci bir dip yaşandığını düşünmüyorum. 2008'de yapılması gerekenleri dünyanın ertelemesinden dolayı başa döndük. Bugün 2 problem yaşanıyor. Dünyada mal piyasalarında küreselleşme nispeten yaşandı ama mali piyasalarda para piyasalarında böyle bir düzenleme yok. Bunun da sonucu 2008'de bir finansal kriz olarak karşımıza çıktı. Bunu gelişmiş dünya ekonomileri, merkez bankaları aracılığıyla bertaraf etmeye çalıştı. Bu da bir önlem fakat bundan ziyade gelişmiş ülkelerin daha farklı bir eşgüdüm içine girmesi gerekiyor. Para politikalarının ötesinde, kamu maliyelerine dönmeleri ve kamu açıklarını kapatmaya yönelmeleri lazım. Amerika'nın da AB'nin de yapması gereken bu. Oysa kriz parasal genişlemeler yoluyla çözülmeye çalışıldı. Merkez Bankası politikaları refah politikaları üretemez. Geçici önlemlerle dünyanın içinde bulunduğu sıkıntıları çözemeyeceğimiz ortada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz