Bekleyen CEO'lar

Aslında her biri son döneme adını yazdırmış önemli yöneticiler...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bekleyen CEO'lar


"YEREL ŞİRKETLERDE CEO OLMAK ZOR"
Türkiye’de özellikle aile şirketlerinde yönetimsel sorunlar olduğunu gören yöneticiler de yeniden o günlere dönmeyi tercih etmiyor. Eti’nin ilk CEO’su titrini alan Hazım Ellialtı da bu fikri paylaşanlardan... “Hayatın neler getireceğini öngörmek mümkün değil, büyük konuşmak istemem ama planımda CEO’luk gibi bir göreve tekrar dönmek yok” diyen Ellialtı, bu kararının nedenleri şöyle açıklıyor: “En önemli nedeni, iş hayatına danışmanlık yaparak daha çok katkıda bulunduğumu düşünmem. Ayrıca uluslararası şirketlerin bürokrasisini, yerel şirketlerin yönetimsel zorluklarını yaşamak istemiyorum. Ben aktif olmayan, sadece fikrini söyleyip geri çekilen bir görev için uygun değilim. Mutlaka kararlara ve kararların uygulanma kalitesine katkım olsun istiyorum. Dolayısıyla icraya yakın bir yönetim kurulu üyeliği bana daha uygun. Hiç tecrübem olmayan sektörler dahil olmak üzere hem operasyonel hem yönetim kurulu üyeliği veya danışmanlık teklifleri alıyorum.”

"TEKLİF VAR AMA DÜŞÜNÜYORUZ"
Yaşar Holding’den ayrıldıktan sonra kendi danışmanlık şirketini kuran Hasan Denizkurdu da Ellialtı gibi düşünüyor. Hem kendine, hobisi yelkene hem de ailesine zaman ayırmak isteyen Denizkurdu’nun aklında yeniden CEO olmak yok. “Bu pozisyon için iki önemli şirketten teklif aldım. Parasal açıdan reddi zor iki teklifi de kabul etmedim” diye konuşuyor. Denizkurdu, neden tekrar aktif yönetime geçmek istemediğini ise şöyle açıklıyor: “Türk şirketlerinde gerçek anlamda CEO’luk yapamazsınız. Adınızın önünde CEO yazar ama yönetim aile fertleri tarafından size pek bırakılmaz. Benim gibi işine karışılmasını sevmeyen bir icra başkanının olduğu şirketlerde enerjinin büyük kısmı aileyle uğraşmakla geçer.” HP Türkiye’nin eski CEO’su Şahin Tulga da Deniz-kurdu ile aynı fikri paylaşıyor. Bugün yönetim kurulu üyeliği, yönetim danışmanlığı, üst düzey yöneticilere koçluk ve mentorluk yapan Tulga, eski CEO günlerine neden dönmek istemediğini şöyle açıklıyor: “Yaptığım işlerle daha çok değer kattığımı hissediyorum. Ayrıca yaşım 59 oldu. CEO pozisyonlarının daha genç yaştaki yöneticiler tarafından daha iyi doldurulacağına inanıyorum.”

DANIŞMANLIK FORMDA TUTUYOR
CEO olmak çok büyük sorumluluk gerektiren ve aileye, kendine zaman ayırmayı zorlaştıran bir görev. Bu görevi yıllarca yerine getiren isimler, bir süre sonra iş dünyasından kopmadan tecrübelerini aktarabilecekleri bir alana yani danışmanlığa geçmeyi özellikle tercih ediyor. Mehmet Buldurgan ve Cengiz Solakoğlu da bu mantıkla kariyerlerine danışman olarak devam etmeyi seçtiklerini açıklıyor. 1,5 yıl önce mbco Strateji Danışmanlığı’nı kuran ve İstanbul ile Adana’da iki ofiste çalışan Mehmet Buldurgan, yönetim kurulu üyelikleri ile şirket birleşme ve satın almalarına odaklanıyor. Buldurgan, “CEO olarak geri dönmek, işlerimden tamamen vazgeçip tek bir şirkete tam zamanlı vakit ayırmak anlamına geliyor. Bu, benim için çok fedakarlık gerektirir diye düşünüyorum. Oysa değişik endüstri ve iş modelleri yöneticiyi formda tutuyor ve yenilenmesini sağlıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz