Bekleyen CEO'lar

Aslında her biri son döneme adını yazdırmış önemli yöneticiler...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bekleyen CEO'lar
Başında bulundukları şirketten ayrıldıktan sonra da yaptıkları işler, girdikleri sektörler yakından takip ediliyor. Bu nedenle şirketlerinden ayrıldıktan sonra uzun bir süre iş dünyasının gözleri onların üzerinde oluyor. Bu yöneticilerin önemli kısmı artık icraatın içinde yer alacakları pozisyonları da takip etmiyor. Çünkü onlara hem üst yönetim için hem yönetim kurullarında bağımsız üye olmaları için teklif yağıyor. Tabii hepsinin bu tekliflere yaklaşımı farklı. Örneğin Ziya Akkurt ve Turhan Talu, aktif iş hayatında CEO pozisyonuna sıcak bakıyor. Aynı şekilde Ahmet Ünlü ve İbrahim Kanburoğlu da yeniden aktif yöneticiliğe dönmek için sabırsızlanıyor. Cahit Paksoy ve Murat Eroğlu gibi isimler ise kendilerini heyecanlandıracak yöneticilik pozisyonları peşinde.
Tabloyu görmek için görsele tıklayın.

Tatmin edici şartlara "Evet"
Pek çok eski CEO, gelecek planlarında CEO’luk pozisyonuna açık kapı bırakıyor. Ancak tabii iş hayatında belli tatminleri yaşadıktan sonra bu pozisyonlarda da seçici oluyorlar. Öyle ki her CEO’nun kendine göre farklı iş kabul kriterleri var. Dedeman Holding’den geçtiğimiz yıl ayrılan Murat Eroğlu için bu kriter, İstanbul’un şehir karmaşasından uzak bir ilde CEO pozisyonlarını yeniden değerlendirmek oluyor. Eroğlu, “Çok yoğun, 30 yılı aşan uzun ve tempolu bir iş hayatım oldu. Artık İstanbul gibi bir şehirde aktif olarak çalışma hayatında olma fikrine sıcak bakmıyorum. Yakın gelecekte İzmir’e taşınabiliriz. Orada CEO olarak çalışabilirim. Ya da bilgi ve tecrübemden faydalanabilecek şirketlere yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık yapabilirim diye düşünüyorum. Son dönemde üretim sektörlerinden şirketlerle ve girişim sermaye firmalarıyla görüşmelerim oldu” diye konuşuyor. Doğan Holding’deki görevinden ayrıldıktan sonra Tufan Darbaz da geleceği için aynı düşüncede. “CEO’luk pozisyonunu tadında bırakmış biri olarak çok tatmin edici koşullar yoksa tekrar bu pozisyonu düşünmem” diyor. Darbaz için bu koşullar maddi olmaktan ziyade sahiplerin büyüme, yeniden yapılanma ve kurumsal yönetim gibi konulardaki heyecan ve iştahlarıyla ilgili. Bu heyecanı gördüğü şirketlerde CEO olmaya yeşil ışık yakıyor. Darbaz, inşaat, gayrimenkul, finans ve uluslararası ticareti şirketlerinden teklifler aldığını da belirtiyor.

"CEO OLMAYA ENERJİM VAR"
Geçtiğimiz yıl başında Doğan Holding’den ayrılan Ne-bil İlseven ve Kasım 2010’da Philip Morris/Sabancı ile
yollarını ayıran Turhan Talu da iş hayatlarındaki deneyimlerini yeniden CEO pozisyonunda kullanmak istiyor. Nebil İlseven, kariyer hedefini üretim veya hizmet sektöründe faaliyet gösteren gruplarda yeni yapılanma ve iş alanlarının genişletilmesi faaliyetlerine odaklı yöneticilik görevleri üstlenmek olarak açıklıyor. “Hem yönetim hem mesleki birikimlerime dayalı olarak son dönemde yükselen sektörlerde süreçlere olumlu katkıda bulunabileceğimi düşünüyorum. Bir üst yöneticilik görevini zevkle ve her bakımdan verimli olarak üstlenebilirim” diyor. Turhan Talu da aktif olarak arayış içinde olmasa da CEO olarak iş hayatına dönmek istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz