Bekleyen CEO'lar

Aslında her biri son döneme adını yazdırmış önemli yöneticiler...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bekleyen CEO'lar

NE YAPTIĞIM ÖNEMLİ
Her zaman yapabileceğimin en iyisini, en seçkin organizasyonlarda yapma hedefim var. Banka genel müdürlüğünden ayrıldıktan sonra geriye baktığımda toplumda bir değer yaratabildiğimi gördüm. Bunu devam ettirmek en büyük idealim... Sadece belli fonksiyon ve görevleri yerine getirmekten ibaret bir işte CEO olmak benim için çok heyecan verici değil. Benim için işin ne olduğundan ziyade ne yaptığım veya neyi nasıl yapacağım önemli. Yönetim kurulu başkanı veya CEO olabilirsiniz... Çalışanlara, topluma ve hissedarlara katma değer yaratamadıktan sonra pozisyonun adı önemli değil.
TEKLİFLER YAĞIYOR
İmalattan hizmet sektörüne kadar farklı sektörlerden teklifler alıyorum. Finansta en tepeye çıkmış ve yıllarını vermiş bir kişi olarak reel sektörün her alanının ilginç ve öğrenilmesi gereken deneyimlerle dolu olduğunu görüyorum. Bankacılık kariyerimden dolayı tüm sektörler hakkında genel bir bilgi sahibiyim ama daha derinine inmek çok daha ilginç. Düşünmenin ve yaratmanın sınırlarını zorlamak oldukça eğlenceli. Pozisyon olarak da yönetim kurulu üyeliğinden CEO’luğa kadar çeşitli kademelerde teklifler alıyorum.

İSTEDİĞİM ŞEYLERİ YAPMAKTAN COK MEMNUNUM"
TAYFUN BAYAZIT
17  YIL ÜST YÖNETİMDEYDİM

Mühendis olarak eğitim aldım ama MBA sonrası kendi seçimimle kendimi finans sektörünün içinde buldum. 30 yıl bankacılık ve finans alanında aktif yöneticilik yaptım. Bunun son 17 yılında da çalıştığım tüm finansal kurumlarda Interbank, BCP, Dışbank, Fortis ve son olarak Yapı Kredi’de tepe yöneticiliği görevini üstlendim. Yapı Kredide genel müdür yardımcılığından yönetim kurulu başkanlığına kadar toplam 14 yıl görev yapmaktan büyük bir keyif aldım. Kurumumla ve başarılı gelişimiyle gurur duyuyorum. Geçen yıl aktif çalışma hayatımın bundan sonraki döneminde kişisel girişimlerime ve danışmanlık alanına yoğunlaşma kararı aldım. Üzerinden bir yıl geçen bu kararımın son derece isabetli olduğunu görüyorum.
YOĞUNLUĞUM AZALMADI
Girişimlerim ve danışmanlık dışında sektörlerinde lider üç kuruluşta Doğan Holding, TAV ve Migros’ta bağımsız yönetim kurulu üyeliği görevini üslendim. Ayrıca Marsh & Mc Lennan Grubunun Türkiye'de faaliyet gösteren Oliver Wyman, Mercer ve Marsh şirketlerinde ülke yönetim kurulu başkanlığı görevine de getirildim. Başta TÜSİAD ve TKYD olmak üzere sivil toplum örgütlerinde aktif yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya devam ediyorum. Gelecek yıldan itibaren Koç Üniversitesi’nde part-time öğretim üyeliği görevi de alacağım. Özetle yoğunluğum azalmasa bile çalışma hayatımın 30’uncu yılında istediğim şeyleri yapıyor olmaktan çok memnunum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz