BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız

Rhea Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız


Sektörden sizin özelinize dönersek, Rhea Portföy Yönetimi olarak sektörde nasıl bir konumda bulunuyorsunuz?
Biz bağımsız oyuncular arasında yer alıyoruz. Herhangi bir banka iştiraki değiliz. 34 oyuncunun olduğu bir sektörde yüzde 1,5'lik gibi bir pazar payımız bulunuyor. Fakat Rhea olarak bizim yoğunlaştığımız alan, girişim sermayesi bölümü. Son iki yıl içerisinde de girişim sermayesi tarafındaki güçlü alt yapımız, know-how'ımız ve uluslararası kredibilitemizle portföy yönetiminin diğer alanlarında gelişmek için yatırımlar yaptık. Örneğin bireysel portföy yönetimi, tasarrufa sahip ailelere çözümler üretmek gibi... Gelecekte ise yoğunlaşacağımız alanlar, yukarıda da bahsettiğim üzere önü açık iki alan olan bireysel emeklilik ve girişim sermayesi. BES'te portföy yönetimi yapabilmeyi uzun vadeli bir planlama etrafında düşünüyoruz. Kendi ana odağımız da girişim sermayesi olduğu için, Rhea olarak özellikle bu alana eğileceğiz. Şu anda da yeni mevzuat taslağının bize ulaştığı andan itibaren yeniden yapılanmaya başladığımızı belirtebilirim. Ayrıca dağıtım tarafında partnerlik oluşturabilirsek fon piyasasına da ağırlık vererek, o pazarda var olmaya çalışabiliriz.

Sektörde hangi hizmetlerinizle fark yaratıyorsunuz? Biraz açıklar mısınız?
2010 yılının ortasında portföy yönetimi lisansımızı aldık. Bu noktada fon işinde bankaların dağıtım kanallarını ellerinde bulundurmasından ötürü bu kanalların kırılmasının çok zor ve çok maliyetli olduğunu, dolayısıyla o çemberin içine girilemeyeceğini ve bankalarla asla yarışılamayacağını gördük.Bu noktadan sonra ise kendimizi daha çok özel portföy yönetimi tarafında konumlandırdık. Yani müşterilere, onların ihtiyaçları etrafında özel portföy hizmeti veren kuruluş olarak konumlandırdık kendimizi. Mesela 2011 ve 2012'yi müşterilerimizin dolar ve Euro bazlı getiri ihtiyaçlarına cevap veren çözümler sunarak geçirdik. Ayrıca müşterilerimizin değişen risk iştahlarına göre TL bazlı bir takım çözümler üretmeye (yerine göre hisse senedi, yerine göre hazine bonosu vs.) çalıştık.

Her sektör ve şirketin bir ‘2023 hedefleri’ oluşturulmuş durumda. Bu noktada Rhea Portföy Yönetimi’nin beklenti ve hedefleri neler?
Bugün Rhea Portföy olarak 9,1 milyon TL ödenmiş sermayemiz var. Ve ben bugün bireysel olarak, Türkiye'de portföy yönetimine en büyük sermayesi koymuş insanım. Bunun altında ise Türkiye'ye ve portföy sektörünün geleceğine inanmam yatıyor. Şu anda bağımsız portföy şirketleri içinde en önemli alt yapılardan birini finanse ediyoruz. 2012'de bizim hedefimiz 2016 yılında sektör lideri olmaktı. İleriye doğru baktığımızda sektörde bazı alanlarda liderlik hedeflerimiz yine devam edecek. Ayıca sektöre 2014 yılından itibaren aynı bankacılıkta olduğu gibi, yabancı oyuncuların gireceğini düşünüyorum. Sıfırdan kurulmalar ya da satın almalarla değişiklik gösterecek sektörün yapısı. Dolayısıyla sektörde bugünkünden çok daha farklı bir pay bölünmesi gerçekleşecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz