Bisküvici dede'den liderlik dersleri

Necdet Buzbaş, Sabri Ülker'i Capital için anlattı.

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bisküvici dede'den liderlik dersleri
SABRİ ÜLKER, iş hayatına küçük bir atölyede bisküvi üreterek başlamıştı. Ardından bu işini büyütmeye, "dikey entegrasyon" stratejisiyle destekleyici ürün gruplarına yatırım yaparak devam etti. 2000 yılında başkanlık koltuğunu oğlu Murat Ülker'e devrettiğinde, onlarca fabrika, yüzlerce marka ve binlerce çalışanı olan grup yaratmıştı. 12 Haziran Salı günü hayatını kaybettiğinde ise geride sadece bir "gıda devi" değil, aynı zamanda kendine özgü değerler, girişimcilik kültürü ve liderlik stratejileri de bıraktı. Törenlere ve toplantılara çok fazla katılmayan, tam anlamıyla mütevazı bir hayat süren Sabri Ülker'in bu özelliklerini, 37 YIL BİRLİKTE ÇALIŞTIĞI NECDET BUZBAŞ CAPITAL İÇİN ANLATTI... Ortaya yönetici seçiminden veliaht yetiştirmeye, Sabri Bey'i farklı kılan liderlik sırları çıktı...

1- VİZYONER VE TUTKULU GİRİŞİMCİ
Ben o zamanki adıyla Ülker Gıda Anonim Şirketi'ne, Tercüman Gazetesi'nde çıkan bir iş ilanıyla başvurmuştum. İlanda, "Modern çikolata üretim makineleriyle yapacak, yeni bir fabrikada çalışacak genç kimya mühendisleri aranıyor" yazıyordu. 1975'in nisan ayında Sabri Bey ile iş görüşmesine gittim. Bu iş görüşmesinde Sabri Bey'in hedefleri ve vizyonu hakkında çok tutkulu bir insan olduğunu gördüm. Amerika'dan getireceği yeni makinelerle kuracağı çikolata fabrikasından, gele-cekten, yapacaklarından bahsederken adeta kendinden geçiyordu. Bu tutkulu hali bana şirketin geleceğinin çok parlak olduğunu düşündürdü. Ülker Gıda, o yıllara kadar sadece bisküvi ve şekerleme yaparken, o zaman stratejik bir çıkışla çikolataya yatırım yapma kararı aldı. Sabri Bey, şekerleme o yıllarda Türkiye'de daha popüler olmasına rağmen yurtdışındaki araştırmaların sonuçlarından yola çıkarak ve iki ABD'li-nin yazdığı bir rapordan etkilenerek çikolata stratejisini kurgulamış ve makinelerini ona göre siparişini vermiş. Bu Sabri Bey'in vizyonunu destekleyecek bir stratejik değişimin adımlarından biriydi.

2- YENİLİKLERE YAKIN TAKİP

İşiyle ilgili son derece vizyoner bir insandı. Yenilikleri takip eder, destekler ve uygulardı. 1970'li yıllarda yeterli koli bulamıyorduk. Bunun üzerine bakkallara dağıttığımız bisküvi kolilerini toplayıp, fümigasyon, yani dumanlama yöntemiyle hijyenik hale getirmeye ve 1 koliyi 3 kez kullanabilmeye başladık. Petibörleri kadın işçilerimiz kağıtlara sarıyordu, bakkallara o şekilde dağıtıyorduk. Ağabeyi Asım Bey'in oğlu Selçuk Berksan bizim teknik müdürümüzdü. Selçuk Berksan, amcası Sabri Bey'e o aktarırdı. Yurtdışı incelemelerin yapılması, dergilerin takip edilmesi, yabancı uzmanların getirilmesi gibi işleri Sabri Bey, Selçuk Bey ile beraber yürütürdü. Sabri Bey vizyonu geniş, değişimci bir insandı. Her türlü yeniliği dergilerden, uzmanlar ve danışmanlardan faydalanarak kovalar ve onları Türkiye'ye getirmeye çalışırdı. Ülker'in temeldeki başarısı budur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz