Bizimle iş yapan hep para kazandı

Akfen Holding CEO'su Süha Güçsav, patronu Hamdi Akın'ı, ekibini ve grubunu Capital'e anlattı...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bizimle iş yapan hep para kazandı


Akfen Holding'in yönetim stratejisi
1- Değişik bir çalışma yöntemimiz var. Yapımızda çok sayıda insan, çok sayıda işle ilgili ve görevli. Fikirleri hiçbir unvan olmadan tartışıp en doğruyu bulmaya çalışıyoruz.
2- Akfen birinci kuşak bir holding ve çok atak. Riskleri iyi analiz eden ama riskleri almaktan da imtina etmeyen bir yapı.
3- Akfen'de biz her işimizi yaparken ilk günden bunun çıkış stratejisini oluşturuyoruz.
4- Hamdi Bey kendisiyle çok aynı fikirde olan insanlarla mutlu olmaz. Onun ihtiyacı olan farklı bakış açıları ve fikirler.
5- Hamdi Bey, şirketin günlük işlerinin içerisinde değil. Her türlü bilgi kendisine aktarılıyor. İstediği yerde tabii ki müdahale ediyor.
6- Türkiye'de çoğu şirket ailelere mahkum edildiği için önemli markalar yıllar içinde yok oldu. Hamdi Bey'in vizyonunda şirketler, aileler için değil, ülkeler içindir.
7- Türkiye'de altyapı konusunda yeni bir iş geliştirilecekse ve dünyada bu işle ilgilenen stratejik bir oyuncu varsa, o mutlaka bizim kapımızı çalıyor.
8- 2012 içinde yeni işlere girebiliriz, bazı işlerden de çıkabiliriz. Bu yıl çalışan santralleri satabiliriz.


Capital: Peki CEO'luğa giden yol size nasıl açıldı?
- Aslında enteresan bir alıştırmayla oldu. Akfen Holding'de değişik bir çalışma yöntemimiz var. Bizim yapılanmamızda çok sayıda insan, çok sayıda işle ilgili ve görevli. Dolayısıyla bu kendi içinde bir otokontrolü ve farklı bakış açılarını getiriyor. Fikirleri hiçbir rütbe, unvan olmadan tartışıp en doğruyu bulmaya çalışıyoruz. Bu şekilde yönetilirken bir önceki sistemde zaten Hamdi Bey 3 tane yönetim kurulu başkan yardımcısıyla çalışıyordu. Halka arz öncesinde danışmanlarla çalışıldı, halka açık şirketlerdeki uygulamalara bakıldıktan sonra bir şablon ortaya çıktı. Hamdi Bey o şablonun doldurulmasında da değişik bir yöntem uyguladı. Şirketin bütün üst düzey yöneticilerinden oluşan 40-45 kişilik bir grubu topladı. Herkesin bu organizasyon şemasının içini doldurmasını ve bir zarfa koyup kendisine teslim etmesini istedi. O gün herkes o şemayı doldurdu. O organizasyon şemasının içinde CEO'lar, CFO'lar çeşitli görevler ve sorumluluklar vardı. Kim ne doldurdu biz hala bilmiyoruz, onlar Hamdi Bey'in elinde... Bu alıştırmadan birkaç gün sonra Hamdi Bey danışmanlarla beraber yeni yapacağımız organizasyon şemasını açıkladı. Ona göre devam ettik.

Capital: CEO oluşunuzla birlikte görev kapsamınızda nasıl bir değişim oldu?
- Aslında benim işim değişmedi. Ben zaten 18 yıldır Hamdi Bey'in çok yakınındaki yöneticilerinden biri olarak bütün bu varlıkların gelişiminde yer aldım. Günlük monitörlerin içindeyim. Bu görevi de haladevam ettiriyorum.

Capital: Akfen'de nasıl bir ekibin başındasınız?
- Akfen birinci kuşak bir holding. Bu açıdan baktığımızda çok atak. Riskleri iyi analiz eden, riskleri alan ama riskleri almaktan da imtina etmeyen, ülkesine ve bölgesine çok inanan bir yapılanma. Benim çalıştığım takıma baktığımızda. Birinci jenerasyon holding olmamızdan dolayı çok aktif olarak günlük iş hayatımıza giren bir proje geliştirme olayımız bulunuyor. A takımı dediğimiz, yani tüm bu projelerin fizibilitelerini yapan, bunların içine giren riskleri tahlil eden bir ekibimiz var. Bu da benim günlük çalışma hayatımdaki ekiplerin en önemlilerinden bir tanesi. Biz her işimizi yaparken ilk günden bunun çıkış stratejisini oluşturuyoruz. Bu çıkış stratejilerini koyan, bu çıkışları yapan, halka arz, ikincil halka arz, komple satış, ortak alma gibi işi yapan takım da holdingin içinde. Böyle baktığınızda holding içinde 100 kişilik bir ekibim var. 100 kişilik ekibim dışında bu varlıklarla her gün günlük mesaim var. Gayrimenkul yatırım ortaklığının genel müdürüyle haftada 5-6 defa görüşüyorum. Günlük işlerinin kimi zaman içine giriyorum. Çünkü gelişmekte olan bir şirket.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz