BT'nin rotası değişti

Michael Rake, grubun son dönemde yaşadığı kritik değişimi, dünyadaki ve Türkiye’deki büyüme rotalarını Capital’e anlattı...

1.07.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BT'nin rotası değişti

Zaten sabit hatları mobil hatlara kaptırdıktan sonra iş yapımızı baştan yeniledik ve deyim yerindeyse işi yeniden icat ettik. Bugün gelinen noktada sabit hat yayıncılığı ve fiber hizmetler başladı. Şimdi de büyümemiz gerekiyor. Gelir bazında büyüme fırsatları peşindeyiz.

Capital: Türkiye’ye getireceğiniz yeni teknolojiler var mı?
- Türkiye’de de Wi-Fi her yerde olacak. Burada operatörler daha fazla hız için çalışıyor. Herkes iyi işler yapıyor. Güvenlik hakkında şu anda çok kaygılı değiliz. Ancak önümüzdeki dönemde güvenlik daha fazla gündemde olacak. Wi-Fi, Birleşik Krallık ve birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça öne çıkacak ve önemli hale gelecek. Çünkü, Wi-Fi çok daha iyi bir network deneyimi sunuyor. Bu teknoloji çok daha hızlı ve kullanılan akıllı telefon gibi cihazlarda 3G network’ünden çok daha iyi ve fazla olanak sunuyor. Bu nedenle bu trend Türkiye ekonomisinde akıllı telefonlar hızla yayılırken daha da gelişecek.

Capital: BT 2002 yılından itibaren Türkiye’de... Pozisyonunuzdan memnun musunuz?
- Değiliz. Burada daha iyi bir pozisyonda olmak istiyoruz. İşbirlikleriyle ilerliyoruz. Yerel müşterilerimize en iyi network hizmetlerini vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla lokal oyuncular için bir tehdit değiliz. Zaten Türkiye’de perakende ayağında faaliyet göstermiyoruz. Televizyon ya da mobil hizmetler vermeye çalışmıyoruz. Global oyunculara ya da global Türk müşterilerimize hizmet vermek istiyoruz. Yerel telekom şirketleriyle, altyapı şirketleriyle iş ortaklığı yaparak ilerlemek niyetindeyiz. Bu oyuncular işlerini büyütürken ve dünyada yayılırken onların network’lerini yönetebiliriz.

YENİ DÖNEM TRENDLER NELER OLACAK?
“İŞGALE GEREK YOK”

Siber güvenlik her zamankinden daha önemli hale gelmeye başladı. Artık bir ülkeyi işgal etmenize gerek yok, sadece siber bir saldırı düzenlemek yeterli. Bu konular oldukça kritik bir önem taşıyor.
GÜVENLİ ORTAMLAR
Sektör de bu siber saldırılara karşı güvenli ortamlar yaratmak için önemli sorunlarla yüzleşiyor. Yeni teknolojiler hızla gelişiyor.
YENİ TEKNOLOJİLER
4G geliyor, 3G’nin yerini alacak. Analog televizyonlardan dijital televizyonlara doğru bir yöneliş var. İngiltere’de bu yönde bir gelişim söz konusu. Yani güvenlik, hızlı teknoloji gelişimi ve hız trendlerin ana konusu olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz