Bu dönemde hızlı büyüme çok zor

MEHMET ALİ BERKMAN, global dalgalanmanın her geçen gün işleri daha da daralttığını söylüyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bu dönemde hızlı büyüme çok zor


Capital: Dow Chemical'la yapılacak anlaşma Aksa'yı nereye taşıyacak?
- Aksa Akrilik'in akrilik elyaf sektöründe dünyadaki pazar payı yüzde 13,2. 2009 yılında bin 500 ton kapasiteli karbon elyaf yatırımını tamamladı. Bu yatırımla dünyadaki 9'uncu büyük karbon elyaf üreticisi oldu. Karbon elyaf; çelikten 3 kat daha kuvvetli, 4,5 kat daha hafif bir ürün. Yüksek mekanik özellikleri nedeniyle, bugün birçok sanayi kolunda çeliğin yerini almakta olan önemli bir elyaf türü. Aksa'da 2012'de karbon elyaf 1'inci hattın kapasitesini 300 ton artırmayı ve bin 700 tonluk 2'nci hat yatırımını tamamlayacağız. Böylece kapasitesini toplam 3 bin 500 tona çıkarmış olacağız. Dow Europe ile karbon elyaf ve karbon elyaf esaslı ürünlerin üretimi, satışı ve bu ürünlerin değer zincirlerinin aşağı ve yukarı bölümlerinde entegrasyonun sağlanarak uluslararası boyutta ve çok yönlü bir işbirliği yapmak amacıyla bağlayıcı olmayan bir ön anlaşma imzaladık. Görüşmeler sürüyor. Aksa, karbon elyaf iş biriminin kısmi olarak bölünmesi sonucunda kurulacak yeni şirketin hisselerinin yüzde 100 sahibi olacak ve karbon elyaf şirketini ayrı bir şekilde konumlandırmış olacak.

Capital: Grubun toplam gelirleri içinde kimya, enerji ve diğer sektörler yüzde kaç pay alıyor? Bu oran yakın bir dönemde nasıl değişecek?
- Akkök Şirketler Grubu'nun büyümesi önümüzdeki yıllarda kimya sektöründen gelecek. Sanayi alanındaki yatırımlarımızda katma değerli ürünlere odaklanmayı planlıyoruz. Bazı bilgi eksikliklerinden dolayı kimyadan çekinme ve korkma eğilimleri bulunuyor. Türkiye bu yüzden kimya sektöründe dünyanın gerisinde kaldı. 2009 yılında dünya kimya satışları 1,9 trilyon Euro düzeyinde. 2010'da 12,7 milyar dolar ihracat yapan Türk kimya sektörü, 2023 yılında ülke hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat içinde 50 milyar dolarlık hacme ulaşmayı hedefliyor. Akkök Şirketler Grubu cirosu içinde enerji yüzde 52, kimya yüzde 40, gayrimenkul ve diğer hizmetler ise yüzde 8 pay alıyor. Ciroda kimyanın ağırlığı artacak.

Capital: Ak-Kim de önemli bir kimya şirketiniz. Ak-Kim'in geleceğine ilişkin yatırım ve büyüme planlarınız neler?
- Ak-Kim de commodity ürünlerden ziyade katma değerli ürün yatırımına girdi. Şirketin yüksek büyüme potansiyeli var. Ak-Kim, organik ve inorganik kimyasal pazarında 5 kıtada 40 ülkeye ihracat yapıyor. Önümüzdeki dönemde katma değerli ürünler olan performans kimyasallarında büyümeyi hedefliyor. Performans kimyasallarının tekstil yardımcı maddeleri, kâğıt, su, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları gibi kullanım alanları var. Ak-Kim'in yurtdışındaki pozisyonunu güçlendirerek 2015 yılında 235 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu cironun yüzde 30'unu ihracattan elde edeceğiz. Ak-Kim olarak 2 temel prensibimiz olacak. Temel kimyasallarda bölgeye açılarak büyüyeceğiz. Bunun için ihracatın toplam ciro içindeki payını artıracağız. Teknolojik yatırımlar yapacağız. İkincisi performans kimyasallarında çeşitliliğe gideceğiz.

Capital: Tekstilde küçüldünüz. Tamamen çıkmayı düşünüyor musunuz?
- Çok küçüldük. Çıkmış kadar olduk. Aksu fabrikası şu an kirada, orada Altınyıldız üretim yapıyor. Ak-Al Zonguldak Alaplı'daki tesisini de Dinarsu'ya kiraya verdi. Onun dışında Bozüyük ve Yalova'daki tesislerimiz kapandı şu anda kirada. Romanya'daki tesisi zaten satmıştık. Yani tekstille hemen hemen hiç ilgimiz kalmadı. Katma değerli ürünlere girme kararı aldık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz