Büyük bir patlama yaşanacak

Denizcilik, büyük patronların gözde yatırım alanlarından biri.

1.08.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük bir patlama yaşanacak

Son yıllarda Ömer Sabancı, Turgay Ciner, İmam Altınbaş gibi pek çok patron bu alana yatırım yaptı. Bu ilgiyi memnuniyetle karşılayan Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı PEKİN BARAN, "Sabancı, Karamehmet gibi büyük güce sahip isimlerin sektöre girmesi çok iyi oldu" diyor. Güçlenen Çin'in deniz taşımacılığında ciddi bir kompozisyon değişikliği yarattığını söyleyen Baran, deniz taşımacılığının Uzakdoğu ve Çin'e doğru kaydığına dikkat çekiyor. "Asya ülkelerinin büyük süratle kalkınma sürecine girmesi, denizcilik için büyük avantaj. Büyük bir talep patlaması yaşanacak. Ben arz talep dengesizliğinin 2 yıl sonra toparlanma sürecine gireceğini düşünüyorum" diye konuşuyor. son 10 yılın en çok yatırım çeken alanlarından biri de denizcilik. Mubariz Mansinov'dan Ömer Sabancı'ya, İmam Altınbaş'tan Turgay Ciner'e ve Yalçın Sabancı'ya kadar ünlü patronların hemen hepsi yurtdışında büyük gemi yaptırıp bu sektöre girdi. 2002-2008 arası en parlak dönemini yaşayan sektörde, Mehmet Emin Karamehmet filosunu büyüterek Türkiye'nin en büyük armatörü olmayı başardı. Tabii bu yatırımlar, eskiden beri sermaye yoğun olarak bilinen bu sektöre merakı tetikledi. 1970'lerden beri denizcilik sektörünün içindeki olan Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Pekin Baran, bu ilgiyi "çok sıhhatli" bir gelişme olarak görüyor. Baran, "1970lerde ben bu işe başladığımda yeni grupların elindeki sermaye birikimi ve güç eskiden sektördeki mevcut şirketlerde yoktu. Sabancı, Karamehmet gibi büyük güce sahip isimlerin sektöre girmesi çok iyi oldu" diyor. Pekin Baran sektörün geleceği için umutlu... 2010 yılında özellikle Çin'in etkisiyle biraz kıpırdanmaya başlayan sektörün, 2 yıl sonra asıl toparlanma sürecine gireceğini düşünüyor. Baran'ın deyişiyle, "Dünya ticaretindeki Çin ve Uzakdoğu'ya kayış, denizciliği diğer sektörlere göre daha az etkileyecek. Denizciliğin bir gerçeği, hangi ülke kalkınırsa kalkınsın sonunda deniz taşımacılığına ihtiyacı oluyor. Asya ülkelerinin büyük süratle kalkınma sürecine girmesi denizcilik için büyük avantaj. Büyük bir talep patlaması yaşanacak." Denizciliğin öne çıkan isimlerinden Pekin Baran ile yeni yatırımları, bugünkü dinamikleri ve geleceği konuştuk. Uzun yıllardır TÜSİAD'ın yönetiminde de olduğu için seçim sonrası gündemi, derneğe yapılan eleştirileri de sorduk. Baran'ın yanıtları şöyle:

Capital: Son dönemde Türkiye'de pek çok büyük grubun denizcilik alanına girdiğini görüyoruz. Denizcilik sektörünün bu artan cazibesi nereden geliyor?
- Aslında cazibesi vardı demek lazım. Deniz taşımacılığı, dünya tarihindeki ilk küresel ekonomik faaliyet. Deniz taşımacılığını, yalnız yerel sınırlar içinde düşünmek ve anlamak mümkün değil. Bugün artan teknoloji ve uluslararası ilişkilerle giderek daha global bir iş dalı haline geliyor. Sektöre tamamen makroekonomik koşulları gözeterek bakmak gerekiyor. Daha somut bir örnek vereyim: Denizcilik A.Ş. olarak bizim 4 gemimiz var. Bu gemilerden sadece biri yılda belki bir defa Boğaz'dan transit geçiş yapar. Diğerleri Türkiye'ye bile uğramaz. O yüzden aslında sanal olarak yürütülen bir iş. Zaten bugün sektörün esas hacmi, Türkiye ya da Akdeniz sularında bile değil, Amerika Kıtası ile Uzakdoğu arasında gerçekleşiyor. Durum böyle olunca, fevkalade büyük ve hızlı dönemselliği olan bu sektörde navlunlar çıkıp iniyor. Navlun fiyatlarını da tamamen küresel ekonomik olaylar etkiliyor. Tabii, burada kürenin en büyük ekonomik gücü ABD'nin politikaları direkt etkili oluyor. Son 10 yılda denizcilik sektörünü ilgilendiren tüm önemli olaylar, ABD'nin mali politikalarının ürünü oldu. 2002 ila 2008 yılları arası navlun fiyatları ve gemi siparişleri dünya deniz taşımacılığı tarihinde görülmemiş ölçüde yukarı çıktı. İnanılmaz kârlar elde edildi. Arz-talep dengesinin giderek tırmandığı bu dönemde sektör fevkalade büyüdü. Ancak ABD'nin faizleri düşürmesiyle 2008'de balon patladı. Tüm navlun ve gemi fiyatları altüst oldu. 2007'de 57 milyon dolara sipariş ettiğiniz bir gemi, bugün 38 milyon dolar. 2008'in mayıs ayında birdenbire patlayan finansal krizinden sonra 2008'in sonunda navlun endeksi yüzde 94 düştü. Ben 1970'den beri denizcilik mesleğindeyim, böyle bir düşüş görmedim. 2007'de en üst noktasına çıkan navlun fiyat grafiği, 25 yıllık ortalama navlun rayicinin altına indi. Bugün fiyatlarda biraz toparlanma var, ancak hala 25 yıl ortalaması yakalanamadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz