Büyük dönüşüm

Zeynep Bodur Okyay, son 5 yıldır yaşadıkları kritik dönüşümü ve bu dönüşümün onları nereye taşıdığını anlattı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük dönüşüm
Zeynep Bodur Okyay, Kale’de 5 yıl önce kaptan köşküne geçti ve büyük bir dönüşüme imza attı. Kale’yi sadece krizde değil gelecekte de daha sağlam bir pozisyona taşımayı hedefledi. Grubu holding yapısına çevirdi. AR-GE departmanını güçlendirdi. Büyümeyi sağlayacak pazarları belirledi. Bazı şirketlerini konsolide edip markalarını tek çatı altında toplayıp verimliliği artırdı. Son 5 yılda kârlılıklarının yüzde 25 iyileştiğini ve rekabet güçlerinin arttığını belirten Okyay, gelinen noktadan memnun... Okyay, “Bu değişim süreciyle bize bakış değişti diyebilirim. Eskiye nazaran kapımızı daha fazla şirket çalıyor. Zaman zaman işbirliği ve ortaklık teklifleri alıyoruz” diyor.

Zeynep Bodur Okyay, 20 yıldır aile şirketinde birçok kademede çalıştı. Son 5  yıldır da grubun kaptan köşkünde oturuyor. 2008 yılında babasının sağlık sorunları nedeniyle görevi devralan Okyay, gelir gelmez grupta önemli bir dönüşüm için düğmeye bastı. “Geçmişin üzerine geleceği inşa etme projesi” adını verdiği bu dönüşüm projesi Okyay için önemliydi. Çünkü krizde devraldığı grubu, gelecekte de çok daha sağlam bir pozisyona taşımayı hedefliyordu. Bu nedenle oluşturduğu beyin takımı ve danışmanların desteğiyle dönüşümün yol haritasını belirledi: Maliyetler kontrol altına alınacak, kârlı büyüme alanları tespit edilecek, operasyonel mükemmellik sağlanacak, sürdürülebilir bir büyüme için gerekli adımlar atılacaktı.

Okyay, aradan geçen 5 yılda bu hedefler doğrultusunda önemli hamlelerde bulundu. Yapı malzemeleri alanında faaliyet gösteren şirketlerini daha verimli çalışmaları için konsolide etti. Toplam 25 olan şirket sayısı 17’ye düştü. Devreye alınan iyileştirme ve verimlilik projeleriyle grubun kârlılığı yüzde 25 oranında iyileştirildi. Ana pazarı olan Avrupa pazarının durgunlaşması nedeniyle yeni büyüme pazarları olarak Asya ve Ortadoğu pazarlarında satış artırmaya yöneldi, AR-GE’ye yapılan yatırımlarla AR-GE kadroları 89 kişiden 134 kişiye ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz