Büyük rekabet datada yaşanacak

Türk Telekom’un Genel Müdürü Tahsin Yılmaz,gelecek hedeflerini Capital ile paylaştı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük rekabet datada yaşanacak

Genel müdürlük görevini teslim alalı kısa bir süre oldu. Hedefleriniz neler, güçlü ve sürdürülebilir büyüme hedefine ne gibi katkılarınız olacak? Genel müdürlük görevine geldiğinizden bu yana ne gibi değişiklikler gerçekleştirdiniz?
Böylesine etkileyici rakamlara sahip ve sektöründe lider olan bir kurumun CEO’su olarak misyonum, çıtayı birkaç basamak daha yükseltmek ve bu maratonda sürekli koşu liderliğini yapmak. Türkiye telekomünikasyon pazarındaki lider konumumuzu sürdürmek için yakınsama stratejisi ve grup sinerjilerine odaklanıyoruz. Türk Telekom’un 2013 yılı stratejisini 3 boyutlu vizyon olarak belirledik. 3 boyutlu vizyonumuzun teknoloji boyutu, çağımızın önceliği olan dijital yaşam. İkinci boyut müşteri boyutu ve mükemmel müşteri hizmetlerini hedefliyor. Bu yeni dönemde müşterisini en iyi tanıyan ve anlayan, ihtiyaçlarına en hızlı cevap verebilen ve çözüm üreten bir şirket olmak için yola çıkıyoruz. Müşteri memnuniyeti sağlamayı tüm iş süreçlerimize yayarak ev telefonu ya da internetle sunduğumuz değeri mükemmel müşteri deneyimi ile tamamlamayı hedefliyoruz. Üçüncü olarak da Türk Telekom ile birlikte Türkiye’nin, bulunduğu bölgede bir iletişim merkezi haline geldiği bir geleceğe hazırlanmaya devam ediyoruz. Yakın gelecekte, yalnızca Türkiye’de değil, yurtdışında da başarıya ulaşmak için daha fazla yaratıcı ve yenilikçi iş çözümlerine sahip olmamız gerekiyor.

Yeni dönemde nasıl adımlar atacaksınız? Sektörü nasıl şekillendireceksiniz?
Türk Telekom iletişim altyapısında attığı adımlar ile Türkiye’nin dijital altyapısını en ileri teknolojilere hazır hale getirdi. Şimdi zaman, bu altyapı üzerinden yaşamı dönüştürme, hayatın her alanında dijital çözümleri üretme zamanı. Hayatı kolaylaştıracak dijital çözümlerle yaşamımızdaki dijital dönüşümü gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.
Türkiye, interneti en aktif kullanan ülkelerin başında geliyor. Erişilebilir olmak her şey. O nedenle her an, her yer ve her araçtan veriye erişmek, iletişim kurmak için inovasyon DNA’larınız olmak zorunda. Kentleşen Türkiye’nin internet şehirlerini Türk Telekom olarak yine biz kuracağız. Türkiye’de teknolojiyi inşa eden Türk Telekom olarak dijital dönüşümün gerçekleşmesi için altyapının gelişmesini ve genişbant pazarının büyümesini çok önemsiyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızla dijital yaşam dönüşümü odağında inovatif ürün, servis ve teknolojiler geliştiriyoruz. Akıllı ulaşım sistemleri, akıllı evler, dokunmatik ekranlar, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile donatılmış uygulamalar, kişisel sağlık sistemleri gibi dijital yaşam dönüşümünün hayatımıza yansımalarını müşterilerimize sunacağız.

2013 yılına nasıl girdiniz? 2013’e ilişkin müşteri sayısı, pazar payı ve ciro hedefiniz nedir? 2013 sonunda Türk Telekom nerede konumlanacak?

Türk Telekom, çalışanları, iş ortakları ve yatırımcılarıyla büyük bir aile. Türkiye'nin en çok çalışana sahip telekomünikasyon şirketiyiz. Satış kanalındaki iş ortaklarımızla ve halka açık yapımızla, yatırımcılarımıza karşı sorumluluklarımız var. Bunları yerine getirmek için de daima yenilikçi olmamız ve teknolojiye liderlik etmemiz gerekiyor. 2012’nin üçüncü çeyreğinde grup gelirleri geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı. Grubun net kârı önceki yıla kıyasla yüzde 77 artarak 636 milyon TL oldu. Türk Telekom Grubu yatırımlarına devam etti ve yatırımlar ilk 9 ayda 1.7 milyar TL’ye ulaştı. Sabit geniş bantta data tüketimi ve hızının artması yönünde belirgin eğilim sürerken toplam müşteri sayısı 7 milyona ulaştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz