Büyük rekabet datada yaşanacak

Türk Telekom’un Genel Müdürü Tahsin Yılmaz,gelecek hedeflerini Capital ile paylaştı.

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük rekabet datada yaşanacak

2012 kasım ayında göreve gelen Türk Telekom’un yeni Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, başarıya ulaşmak için daha fazla yaratıcı ve yenilikçi iş çözümlerine sahip olmaları gerektiğini vurgulayarak, eğlence, eğitim, finans, sağlık ve diğer alanlarda içeriğin dijital ortamda sunulacağı bir geleceğe işaret ediyor. 2012’nin üçüncü çeyreği itibariyle toplam konsolide 13 milyar tl’lik yatırım yapan türktelekom, 2013’te de sektörün öncüsü olmayı hedefliyor. Türkiye, bilgi ve iletişim teknolojilerinde hem yenilikçi yaklaşımı ile rekabet avantajları, hem de yaş ortalaması 28 olan umut vadeden genç nüfusuyla öne çıkıyor. Ayrıca artık interneti en aktif kullanan ülkelerden biri olarak, her yer ve araçtan veriye erişmek, iletişim kurmak için inovasyon, şirketler için özel bir önem kazanıyor. İnternet çağında doğan, Z kuşağı çocuklar satın alma gücüne sahipler. Hacmi her yıl neredeyse ikiye katlanan e-ticaretin hızlı gelişiminde de bu durumun etkisi büyük. Artık yeniliklere uyum sağlayan bir nesilden çok, o yeniliklerin içinde doğan ve yenilikleri yaratan bir nesil var. Hem insan, hem de teknolojik altyapısıyla bu özellikler, ekonomik gelişmenin yanı sıra bilgi teknolojileri ve iletişim sektörünün geleceği için çok önemli faktörler. Telekom sektörü ise bu potansiyeliyle kuşkusuz rekabetin en yoğun yaşandığı alanlardan biri. Bir tarafta geleneksel telekom operatörleri, diğer tarafta TV sağlayıcılar ve internet şirketleri, değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve pastadan daha fazla pay alabilmek için bir diğerinin alanına girmeye başladı. Telekom sektörünün en büyük oyuncusu Türk Telekom’un Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “Bu neslin heyecanını tutmak için teknolojik altyapının mükemmel olması gerekiyor” sözleriyle, teknolojide inovasyonun DNA’ları olmak zorunda olduğunun altını çiziyor. Kentleşen Türkiye’nin internet şehirlerini Türk Telekom’un kuracağı hedefine işaret eden Yılmaz, gelecek hedeflerini Capital Telecom Age ile paylaştı.

Telekom sektörü son yıllarda hızlı bir dönüşüm ve büyüme süreci yaşadı. Türk Telekom ve telekom sektörü 2012’yi nasıl bir performansla kapattı? Türk Telekom’un pazardaki payı nasıl değişti?
2012 yılında Türk Telekom’un yatırım hızı önceki yıllara göre artarak sürdü. Ülkemizi çağdaş haberleşme altyapısına ve fiber teknolojisine kavuşturmak adına yatırımlarımızı sürdürdüğümüzü özellikle vurgulamak isteriz. Bu kapsamda konsolide olarak 6 yılda 11 milyar TL’yi aşkın yatırım yaptık. 2012’nin ilk 9 ayında yaptığımız 1,7 milyar TL yatırımla birlikte toplam konsolide yatırım tutarımız yaklaşık 13 milyar TL oldu. Bu yatırımların büyük bölümü altyapı ve yeni teknolojileri kapsıyor. Altyapı konusundaki uzmanlığımız ve yatırımlarımızla fiber çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sabit geniş bantta veri tüketimi ve hızının artması yönünde belirgin eğilim sürerken, 30 Eylül 2012 itibarıyla toplam müşteri sayımız 7 milyona ulaştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz