Büyümede yeni rota

Yurtdışındaki en büyük 50 Türk şirketinin gelecek planları

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümede yeni rota


YENİ ROTA NERESİ?
Önümüzdeki dönemde yurtdışında varlığını artırmak isteyen şirketlerin rotasında yine gelişmekte olan pazarlar var. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda şirket, gelecek birkaç yılda yeni büyüyen ülkelerin kendileri için daha cazip olmaya devam edeceğini öngörüyor. Gelişmekte olan ülkelere yapılacak yatırımların gelişmiş piyasalara göre daha verimli olduğunu belirten TAV Havalimanları Holding yetkilileri şirketin yeni yatırım bölgeleriyle ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “Avrupa, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ve Afrika öncelikli yatırım bölgelerimiz. Küresel piyasalardaki hareketliliğin ortaya çıkarabileceği diğer bölgelerdeki fırsatları da yakından takip edeceğiz.” Kastamonu Entegre, gelecek 10 yıl içinde Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya’da yatırım planlıyor. IC Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ruhi Yamaner de “2012 yılı ve sonrasında öncelikle gelişmekte olan ülkelerde teknoloji içeren özellikli ve seçkin altyapı ve üstyapı projeleri ile ilgilenmeye devam edeceğiz” diye konuşuyor. Hedef Alliance Holding’in rotasında da Balkanlar ve Ortadoğu var.
Bazı şirketler de sektörel gereklilikler nedeniyle krizden daha az etkilenen gelişmiş pazarlara yayılmak niyetinde. Hammadde kaynaklarına ulaşmak stratejisiyle büyüdüklerini belirten Gübretaş Genel Müdürü Osman Balta, bu kaynaklara sahip kuzeydeki ve güneydeki tüm bölgelerde fırsat arayışlarının sürdüğünü ifade ediyor. Temsa da Euro para birimi içinde olmayan, Baltık ve İskandinavya bölgelerinde büyümeyi hedefliyor.

HÜSNÜ AKHAN / DOĞUŞ GRUBU CEO’SU
"DOĞUŞ ORTAK GİRİŞİMLERLE İLERLEYECEK"
İMAJA KATKI
Doğuş Grubu’nun güçlü İmajında, grubun yerli ve yabancı ortaklarının vizyonunun ve yurtdışındaki başarılı faaliyetlerinin payının büyük olduğunun farkındayız. Yurtdışında faaliyet gösteren şirketlerimizin de büyümemize ve vizyonumuzu geliştirmemize olumlu katkı sağladığına inanıyoruz. Şu an yurtdışındaki faaliyetlerimizin büyük çoğunluğu finans sektöründe yer alırken bunu otomotiv ve inşaat sektörlerimiz izliyor.
HIRVATİSTAN PLANI
Son yıllarda marinacılık sektöründe de yurtdışında önemli yatırımlarımız bulunuyor. Önümüzdeki dönemde gerek Hırvatistan gerek diğer bölge ülkelerinde marina ve turizm yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Uluslararası piyasalarda çalışma alanını genişletmeyi hedefleyen Doğuş İnşaat, Orta Asya, Sahra altı Afrikası, Doğu Avrupa ve özellikle Körfez ülkelerinde çevre projeleri, havaalanları, deniz yapıları ve üstyapı projelerini takip ediyor.
HEDEF PAZARLAR
Katar’da, başta metro projeleri olmak üzere, diğer yol ve altyapı projelerini yakından izliyoruz. Oman’da yol inşaatlarına, Hindistan’da da metrolara teklifler veriyoruz. Afrika’da birçok ülkeyi araştırıyor, Latin Amerika’ya raylı sistem tecrübemizi taşımayı planlıyoruz. Geliştireceğimiz ortak girişimler için belirlenen sektörler ise teknoloji ve telekomünikasyon, enerji altyapısı, doğal kaynaklar, altyapı hizmetleri, medya, turizm, tüketici ürün ve hizmetleri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz