Büyümek için yeni oyuncu lazım

2015 yılında Tofaş’ın CEO’luk koltuğuna oturan Eroldu ile hem Tofaş’ın 50 yılda geçirdiği dönüşümü hem de sektörü bekleyen yeni trendleri ve riskleri konuştuk...

30.07.2018 15:12:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümek için yeni oyuncu lazım

Türkiye’de ve dünyada hangi segmentte araçlar tercih ediliyor? Trenler ne yönde?

 Türkiye’de müşteri talebinin segmentler arasında çok fazla değişmediğini gözlemliyoruz. Bunu Batı Avrupa’da da gözlemliyoruz. Geçen yıl devreye giren ÖTV artış uygulamaları, üst segmentte bir miktar daralmaya yol açtı. D ve E segmentlerinden C’ye doğru bir kayış oldu. En büyük pazar, Egea’nın da içinde olduğu C sedan pazarı. Tüm dünya ve Türkiye’de SUV’lere doğru bir trend var. Türkiye SUV toplam pazarı 2012 yılında 60 binler civarındayken, 2017’de 128 bin adetlere yükseldi. Türk otomotiv pazarında artık 2 ana müşteri var. Bir perakende alan müşteriler, diğeri kurumsal müşteriler. Kurumsal müşterilerin payı artıyor. Bizim iç piyasa satışlarımızın da yüzde 40’ı kurumsaldan yüzde 60’ı perakende tarafından oluşuyor. 

Ürün portföyünüzdeki diğer araçlar 2017’de nasıl performans gösterdi?

 Öncelikli markamız Fiat ve Fiat Proffessional. Onun dışında da Jeep, Alfa Romeo, Maserati ve Ferrari markalarımız arasında. Bunların içinde Maserati, 2017’de geçmiş yıllara göre iyi bir performans gösterdi, 76 adet Maserati satıldı. Trende uyarak Maserati Levante ile SUV pazarına girdi. Alfa Romeo da tarihinde ilk defa Alfa Romeo Stello ile SUV pazarına girdi. D ve E segmentleri gibi en yukardaki kısmın elastikiyeti çok değişmiyor. Örneğin biz 2017’de 16 tane Ferrari sattık. ÖTV artışına rağmen 2016 rakamları değişiklik göstermedi. 

 2017’de otomobil satışlarında bir miktar düşüş oldu. Bu, 2018’de de devam eder mi? 

 Ülkede yaşananlara, kurlardaki hareketliliğe bakarsak 2017 iyi bir şekilde kapandı. Rakamlarda küçük bir daralma var gibi görünüyor. Ancak bence buradaki asıl sorun, aralık ayının çok kuvvetli geçmemesi oldu. 2018’de de bir miktar daha düşüş olabileceğini düşünüyorum. Bunu tam olarak öngörebilmemiz için mart ayı sonuçlarını beklemek lazım. Mecliste şu anda görüşülmekte olan bir hurda yasa taslağı var. O bir miktar hareketlendirme getirebilir ancak henüz son halini görmediğimiz için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. 

 İhracatta güçlü olduğunuz pazarlar hangileri? 

 Sektörün ihracatından yüzde 80 pay alan Batı Avrupa ana pazarımız. Tofaş olarak işimizin yüzde 75’i ihracat. Fiat Egea modelimiz 45- 50 ülkede mevcut. Meksika’da Dodge Neon, Avrupa’da Tipo model adıyla pazardayız. Yakın zaman önce Egea’yı Arjantin’e ihraç etmeye başladık. Şimdi de Mısır’da başlıyoruz. Etrafımızda eksik kalmış pazarlara girmeye çalışıyoruz. Ama bunlar bizi mevcut durumdan yüzde 50 gibi oranlara çıkaracak pazarlar değil. 

 Dünyada en cazip pazarlar hangileri? 

 Bugün sadece Batı Avrupa hatchback ağırlıklı bir pazara sahip. Geri kalan kısma baktığımız zaman Güney Afrika, Meksika, Amerika, Arjantin gibi pazarlarda sedan pazarı hakim. Egea gibi araçlar, dünyanın her ülkesinde satılabilecek ürünler. Çünkü her müşteri kitlesine hitap ediyor. 

 Ar-Ge yatırımlarınızdan bahseder misiniz? 

 Tofaş’ta Ar-Ge’nin ilk kurulumu 90’lı yıllarda oldu, yani 25 yıllık bir Ar-Ge birikimimiz var. Son 10 yılda ciromuzun ortalama yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 600 civarında Ar-Ge çalışanımız var. Egea da çok önemli bir kilometre taşı oldu. 1 milyar dolar yatırım yaptığımız projenin yüzde 70’i Türk mühendisler tarafından yapıldı ve projeye liderlik ettik. Türk otomotiv sanayiinde de ilk defa bir otomobil, Türk müşterisini merkeze alarak geliştirildi ve dizayn edildi. 

 Türkiye pazarı önümüzdeki yıllarda nasıl gelişecek, hızlı büyüme bekliyor musunuz? 

 Otomotiv sanayi dış ticaret fazlasına destek vererek büyümeye devam ediyor, ancak daha fazla büyümesi için Türkiye’ye yeni oyuncu gelmesi lazım. Sektördeki kapasite kullanım oranları doygunluğa ulaştı. Pazar 3 yıldan beri 1 milyon seviyesinde. Bu iyi bir seviye ancak başka oyuncu gelmesi için pazarın daha da büyümesi lazım. Bence bu noktada teşvikler tek başına yeterli değil. Kimse sadece teşvik var diye bir yere yatırım yapmaz. Asıl teşvik ülkenin kendisi olmalı. Örneğin Rusya riskli bir ülke olmasına rağmen Batılı ve Koreli otomotiv fabrikaları burada pozisyon aldı. Çünkü, Rusya’da 3,5 milyona gidebilecek bir pazar potansiyeli var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.