Büyümeye geliyorlar

Türkiye’deki yabancı yöneticiler (expat) nüfusunda gözle görülür bir artış söz konusu.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyümeye geliyorlar

YENİ YAPIYI KURDU
O dönem LC Waikiki’nin sattığı ürünlerin çoğunluğu markanın Türkiye’deki fabrikalarında kendi üretimi olan ürünlerdi. Bunların çok azı yurtdışında yapılıyordu ve yurtdışından neredeyse hiçbir alım yapılmıyordu. Ben de LC Waikiki’nin ürün tedarik sistemini kurmak için Bangladeş’teki operasyonun kurulma aşamasında 2 yılımı Bangladeş’te geçirdim. Daha sonra tekrar Türkiye’ye, LC Waikiki'ye döndüm.
18 EXPAT VAR
LC Waikiki’de bugün expat olarak 18 kişi çalışıyor. 5 yıl önce bu sayı sadece 4 kişiden ibaretti. Global oyuncu olma stratejimizin bir parçası olarak şirketimizdeki expat çalışanlarımızın sayısı arttı. Her yıl, yurtdışından yabancı profesyonellerden ortalama 400 civarında iş başvurusu alıyoruz. Expat çalışanlarımızdan 6 tanesi üst, 3 tanesi orta düzey, 9 tanesi ise uzman seviyesinde çalışıyor.

UFUK ÖZDEMİR / AKSİGORTA İK MÜDÜRÜ
"TÜRKİYE'DE DEĞERLİ DENEYİM KAZANMAYA GELİYORLAR"
3 EXPAT VAR

Aksigorta 2011 yılında Sabancı Holding ve Ageas’ın işbirliğiyle uluslararası bir şirket kimliği kazandı. Bu ortaklıkla birlikte geçen yıldan itibaren 3 expat yönetici şirketimizde çalışmaya başladı. 5 yıl önce yabancı ortaklı bir sermayemiz olmadığından şirketimizde expat’imiz bulunmuyordu.
PROJELER ÖNE ÇIKIYOR
Geçmiş yıllarda expat’lar çoğunlukla üst düzey yönetici konumunda Türkiye'ye geliyordu. Son yıllarda ise orta kademe ve farklı projelerdeki pozisyonlarda Türkiye’ye gelen expat sayısı artıyor.
TÜRKİYE ROL MODEL
Geçmişte expat yöneticiler genellikle iş yapış şekilleri ve dünya çapında deneyimiedikieri ‘en iyi uygulamalar’ ile Türkiye’deki şirketlere tecrübelerini getirirdi. Bugün ise Türkiye’deki birçok şirket başarı hikayeleriyle yurtdışından gelen expat’lara kendi deneyimlerini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz