"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"

Bugün şirketin odağında kârlılık ve verimlilik var.

1.08.2009 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Büyümeyi 3 ana unsur getirecek"

Capital:  İkinci 6 ayda ne olur?
Bu bizim sektör için biraz zor bir soru. Çünkü, son 1,5 aydır sektörde, yapısal birtakım büyük değişiklikler oldu. EPDK’nın tavan fiyat uygulamasıyla plan ve bütçeler tamamen değişti. Bu uygulamayla adeta, “Senin kârlılık hedefine bir tavan koyuyorum” denildi. EPDK’nın tavan uygulaması, birim kârlılıklarda yüzde 35-40’lık bir düşüş getiriyor.
Bunun sonuçlarını hep beraber göreceğiz. Yasaya da aykırı olduğunu düşünüyorum ama böyle bir gerçek var. Bu gerçek doğrultusunda önümüzdeki günleri planlıyoruz.
İlk 6 aya baktığımda, geçen yılki pazar payımızla aynı durumdayız. Bu yıl sonu hedefimiz, pazar payımızda yarım puanlık bir artış yakalamaktı. Ama bu bir yolculuk ve yolculukta bazen karşınıza birtakım engeller çıkıyor. Örneğin, tavan fiyat kârlılığınızı etkiliyor.
Diğer taraftan 1-2 ay önce şirketimize kamu ihale yasağı geldi. Bir, iki gün önce mahkeme bunun yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bu arada planladığımız birtakım satışlara, kamu ihale yasağı yüzünden katılamadık. Şikayet etmek için söylemiyorum. Yaşamda bunlar var.
Marifet bunlar olurken yönetebilmek ve başarmak. İlk yarı yılda başardık. İkinci yarıyılda da başta koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Elbette bahsettiğim nedenlerden ötürü minik sapmalar olacak. Ancak, yıl sonunda performansımızın planladığımız şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorum.
Capital:  Peki rakamlarla yıl sonuna ilişkin beklentileriniz nedir? Örneğin kârlılığınız ne olur?  
Bu konuşmayı 1,5 ay önce yapmış olsaydık size çok net söylerdim. Bugün söyleyemiyorum. Çünkü, sektörün planlarının çok dışında bir şey gerçekleşti. EPDK, bana, “10 birim litrede kazanmayacaksın 6 birim litrede kazanacaksın” diyor. Bu durumda, başta belirlediğimiz toplam kârlılığı yakalamak için yüzde 40 daha fazla satmamız lazım. Planlananın yüzde 40 fazlası, üstelik pazar planlananın da ötesinde küçülürken nasıl satılır?
Motorinde ilk yarı yılda yüzde 5,5-6, benzinde ise yüzde 2,2’lik bir daralma var. Onun için günlük yaşamımızın içinde olan bu masraf yönetiminin daha fazlasını yapmalıyız. Bu bütün sektör için geçerli. Sırf bizim sorunumuz değil. Hedeflerimizi yapmak için kâr-zarar tablomuzdaki bütün kalemlere tek tek bakıyoruz. Her zaman gösterdiğimiz dikkatin ötesinde bir şeyler yapmamız gerekiyor. Alt tarafta başka marifetler göstermeliyiz.
Capital:  Kötü maliyet yönetimini gidermek anlamında nelere odaklanıyorsunuz?
Tek tek, kalem kalem, gün gün maliyetlere bakıyoruz. Başka çaremiz yok. Ekonomik sıkıntı başladığında yatırımlardan ve insan kaynağımızdan hiç vazgeçmedik. Bu yılın ilk çeyreğinde Batman’da yeni bir depo açtık. Sıkıntının göbeğinde, orada yeni istihdamda bulunduk.
Petrol Ofisi olarak bizim ulusal bir kaplama alanımız var. Bu bütün rakiplerimizden farklı bir özellik. Bundan hiç vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyiz. Elbette birtakım yatırımlarımızın zamanlamasını değiştiriyoruz, yeniden planlıyoruz. Ama tarihsel olarak Petrol Ofisi’nin son 5 yıldaki yatırımlarına bakarsanız, 2009’da yapılacak yatırımlar bundan az değildir.
Capital:  Bu yıl ne kadarlık yatırım yapmayı planlıyorsunuz?
Geçen yıl 250 milyon dolar yatırım yaptık. Bu yıl 300 milyon doların üstüne çıkacak. Portföyümüzü çeşitlendirmek ve dikey entegrasyon anlamında arama üretime yaptığımız yatırım var. Akçakoca, Türkiye’de en büyük doğalgaz üretim sahası… Orada TPO’dan sonra ikinci büyük ortak Petrol Ofisi. Bu yıl 55 milyon doları oraya yatırdık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz