"CEO'ların avcısı'ndan yeni dönem"

Şerif Kaynar'la üst düzey yönetici arayışındaki değişimleri, CEO'larının değişen profilini, şirketlerin CEO'lardan beklentilerini konuştuk

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların avcısı'ndan yeni dönem
Son dönemde üst düzey yönetici cephesinde önemli değişimler yaşanıyor. Şirketlerin CEO'lara olan sadakatleri azalmış durumda. CEO'ların cok sıklıkla iş değiştirdikleri de bilinen bir gerçek. Eskiden güvene daha fazla önem veren yöneticiler, bugün çabuk para kazanmak için daha fazla risk alıyor. Tüm bu saptamalar, Türkiye'nin en başarılı beyin avcılarından Korn Ferry Türkiye Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü ŞERİF KAYNAR'a ait. CEO'larda aranan özelliklerin de değiştiğine dikkat çeken Kaynar, yeni dönem CEO'larda şeffaflığın ve bilginin önem kazandığını söylüyor ve "Geleceğin CEO'ları baskı altında problem çözebilen ve fırsatlarla dolu işler konusunda güçlü motivasyonu olan kişiler olacak" diye konuşuyor. Şerif Kaynar, iş dünyasının önde gelen beyin avcılarından. Türkiye'de pek çok önemli ve dev şirketin CEO pozisyonuna önemli yetenekleri bulmuş bir isim. Şirketlerin CEO'lardan ne istediğini biliyor. CEO'ların ise profiline en uygun şirkette yer alması için çalışıyor. Kaynar'm iş ve yönetim dünyası konusundaki saptamaları bu nedenle oldukça önemli. Ona göre yeni dönemde CEO'ların ve şirketlerin profilinde önemli bir değişim söz konusu. "Dünyada hep bir yenilenme var. Bu değişim 10 yıl önce de vardı, 20 yıl önce de" diyen Kaynar, şu anda şirketlerin daha sabırsız olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Eskiden şirketlerin insanlara olan bağlılığı daha fazlaydı. Koç'a giren biri, Koç'tan 30 yıl sonra emekli olurdu. Şirketler artık kişilerle uzun vadeli devam etmiyor." Kaynar, sadece şirket ve yöneticiler arasında bağlılığın azalmasına değil aynı zamanda yöneticilerin de daha sık şirket değiştirdiğine de dikkat çekiyor ve ekliyor: "Yöneticiler artık daha hızlı para kazanmak istiyor. Eskiden Coca-Cola, Nestle, Unilever gibi daha berrak sularda yüzmeyi tercih ediyorlardı. Şimdi bulanık sularda yüzmek isteyebiliyorlar. 2010 yılında Korn Ferry'nin yaptığı araştırmaya göre geleceğin CEO'ları baskı altında problem çözebilen ve fırsatlarla dolu işler konusunda güçlü motivasyonu olan kişilerden çıkacak." Şerif Kaynar'la üst düzey yönetici arayışındaki değişimleri, CEO'larının değişen profilini, şirketlerin CEO'lardan beklentilerini konuştuk:

Capital: Son yıllarda üst düzey yönetici arayışında yaşanan en önemli değişiklikler neler?
- Bizim işimizin en yoğun olduğu finans sektöründe durulma yaşanıyor. Ama endüstriyel sektör o durulmayı karşıladı diyebiliriz. Şöyle bir değişim oldu: Şirketlerin çalıştığı alanlar krizlerin neticesinde ya küçüldü ya büyüdü. Türkiye'de şirketlerin yapılarında bir değişim oluştu. Yeni büyüyen bir sürü sektör ortaya çıktı. Eskiden Koç, Sabancı ve Anadolu Grubu olmak üzere üç ana oyuncu vardı. Şimdi yelpaze çok daha genişledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz