Cesur oldum, yenilik yaptım

Turgut Aydın, doğuştan tüccar. Ticaret onun genlerinde var.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Cesur oldum, yenilik yaptım

1943'te, tam savaş yıllarında, Trabzon Maçka'da doğmuş. En yakın kazaya 8 km uzaklıkta bir köyde 15 yaşına kadar yaşamış, 1953 yılında İstanbul'a gelmiş. İstanbul'da Ermeni bir pirinç ustasının yanında çalışmaya başlamış. Bugünlere uzanan başarı öyküsü de işte sıralarda başlamış. O günleri "Çok iyi, çok düzgün karakterli, disiplinli bir insandı ustam. Fakat biraz muhafazakardı. Bense cesurdum. Ama iş terbiyemi ondan almış, yanında çok şey öğrenmişimdir" diye anlatıyor. 23 yaşında ustasının yanından ayrılıp kendi işini kurmuş. "Ustamın yaptığı işi yaptım ama ondan daha iyi yaptım. İlkokul mezunuyum ama bende Allah vergisi girişimci bir ruh var. Çok yenilikler yaptım, bu sayede başarılı oldum" diye konuşuyor. Mefruşat pazarında uzun yıllar çalıştıktan sonra 1976 yılında, bugün sahip olduğu holdingin lokomotifi olan Aydın Örme'nin temellerini atıyor. İlk şirketi Dömeks'i 5 ortakla birlikte kuruyor. Zaman içinde ortaklarından ayrılıyor ama iş hayatı boyunca her işte ortaklarla ilerliyor. Aydın Tekstil, English Home, Bank Asya, Memorial hastaneleri Turgut Aydın'ın her biri ayrı bir başarı öyküsü olan işlerinden. Son yatırımı A101 ise günümüzün belki de en çarpıcı girişimlerinden... 2009 yılında Aziz Zapsu'dan satın aldığı A101'i deyim yerindeyse yoktan var eden Turgut Aydın'a nasıl başardığını sorduk. "İyi bir projeydi. Finansman eksikliğinden ilerleyememişti. Biz aldık, yeniden yapılandırdık ve pazarın ikinci büyük indirim marketi haline getirdik" diyor ve hikayenin devamını şöyle anlatıyor:

Teklif Bank Asya'dan geldi
A101'i Zapsu'lar kurmuştu. Aziz Zapsu Almanya'da doğmuş büyümüş, başarılı bir insandır. Biliyorsunuz Almanya bu işin doğum yeri. Dünyadaki ilk discount (indirim) marketi hatta ilk süpermarket Almanya'da kurulmuştur. Zapsu da herhalde bu fikre oradan esinlenmiş. Aldi'yi örnek olarak kurduğu BİM'in yanında bir de A101 projesini geliştirmiş. Ama tabii bir işi kurmak yetmiyor, mağaza işi büyük sermaye istiyor. Bir mağaza ancak 36 ayda olgunlaşıp para kazanıyor. O zamana kadar bu mağazayı taşıyabilmelisiniz. Bir süre sonra A101 kurumsal olarak değil ama yönetsel olarak sıkıntıya girdi. Bu arada işe Bank Asya ortak oldu. Sonra Hayat Grubu bu işe girmek istedi ancak 3 ay sonra vazgeçtiler. Onlar vazgeçince A101 ciddi sıkıntılı bir duruma düştü. Sonra Bank Asya işi bize teklif etti. Bank Asya bu teklifle geldiğinde baktık inceledik. Epeyce araştırdık, defalarca Almanya'ya gittik. Türkiye'de sektörden kişilere danıştık. Tedarikçilerle konuştuk. Sonuçta hem yönetsel hem finansal olarak altından kalkabileceğimiz bir proje olduğuna karar verdik. 2009 Kasım ayında yüzde 30
yönetmeye başladık. 2010'un Mayıs ayında da şirketin çoğunluk hisselerini alıp hızlı bir büyüme sürecine girdik.

Alman Lidl'i örnek aldık

2009 Kasım'ında yönetimi aldığımızda yaklaşık 350 mağaza vardı. Şu anda bin 150 mağaza olduk. Her şey zıddını doğuruyor. Hürriyet ile Sabah, McDonalds ile Burger King gibi.. Bizim hedefimiz de BİM'in zıddını doğurmaktı yani ikinci bir discount zinciri olmak istiyorduk. A101, BİM gibi kurulmuş bir yerdi. Aynı BİM tar-zındaydı. Bunu değiştirdik. BİM Almanya'daki Aldi'ye çok benzer, bizse stratejimizi Alman Lidl tarzında kurduk. Çünkü BİM zaten başarılı, ucuz diye biliniyordu. BİM'in yakınında açtığımız mağazalarda ondan yüzde 40 daha az ciro yapıyorduk. Farklı bir şey yapmak gerekiyordu. Örneğin BİM tamamen "private label" üzerine yoğunluğunu vermiş, neredeyse yüzde 80-90 oranında private label kullanıyor. Ama Lidl'in stratejisi yüzde 50-50 yani rafındaki ürünlerin yarısı private label yarısı marka. Biz de aynı şekilde markalarla işbirliği yaparak gerçekten marka ürünleri discount süpermarketinde satılabilecek formatlarda ve fiyatlarda müşterimize tedarik etmeye başladık. Bu güzel bir yankı buldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz