Çift hane hesapları

CEO’lara yıl sonu beklentilerini sorduk. 198 CEO ile yaptığımız ankete katılanların yüzde 65,5’i, yılı çift haneli büyümeyle kapatacaklarını söylüyor.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çift hane hesapları

Kütahya Porselen Şirketler Grubu Başkanı Nafi Güral, bugün neden birleşme ve satın almanın planlarında olmadığını şöyle açıklıyor: “Gözümüz Avrupa’daki şirketlerde. Ama onların hem fabrikaları çok eskimiş hem marka değerleri zaafa uğramış, Yurtdışında fabrika satın alarak onları modernize etmek yerine, yeni olan kendi fabrikalarımızda üretim yapıp kendi markamızı yüceltmeyi tercih ediyoruz.”

Olası bir satın almada şirketlerin gözü yurtdışından çok yurtiçine çevrilmiş durumda, Satın almalar ve birleşmeler konusunda fırsata açık olduğunu belirten katılımcıların yüzde 73,9’u, yurtiçindeki fırsatları değerlendireceklerini ifade ediyor.

Bu yılın ilk yarısında Ayedaş ve Toroslar Elektrik Dağıtım Bölgeleri için yapılan özelleştirme ihalelerini kazanan Enerjisa, 2013 yılının ikinci yarısında yurtiçi ağırlıklı olarak yeni satın alma projeleriyle ilgilendiğini açıklıyor, Yine yıl başında MNG Teknik Uçak Bakım Hizmetleri’ni satın alan Türk Hava Yolları, bu yıl içerisinde başka bir satın alma planı yapmıyor, Ancak kurum yetkilileri yine de “Stratejimiz dahilinde oluşabilecek fırsatlar her zaman değerlendiriliyor” eklemesinde bulunuyor. Şimdilik kesinleşmiş bir satın alma kararlarının olmadığını belirten Pakpen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuza da iç pazardaki fırsatları değerlendirmeye devam edeceklerini söylüyor.

YENİ İŞ ALANI YOK
Bu yıl şirketler, yeni alanlara girme konusuna da her zamankinden daha mesafeli, İlk yarıda yeni iş alanlarına girmediğini belirten katılımcıların oranı yüzde 79,4, İkinci yarıda da yeni alanlara girmeyi düşünmeyenlerin oranı yüzde 84,1. Birçok CEO, konjonktürün yeni iş alanlarına girmeye uygun olmadığını düşünüyor, Bu nedenle yeni işe girme konusunda planlarını önümüzdeki yıllara ertelediklerini ifade ediyorlar, Balpet Genel Müdürü Gürz Kodal da bu şekilde görüş belirtenlerden... Kodal, “Yeni iş alanlarına girmek için konjonktür çok uygun değil. Bu nedenle bu yılki planlarımızda böyle bir girişim yok” diye konuşuyor.

Sun Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk de aynı noktaya değiniyor, “Hem ülkemizde hem dünyadaki ekonomik gelişmeler bizi yeni bir iş koluna girmek konusunda biraz daha tutucu davranmaya itiyor” diye konuşuyor. Öte yandan azınlıkta kalan ve hala yeni iş peşinde olan şirketler de yok değil, Örneğin Ceva Lojistik, bu yıl hizmet alanlarını büyütecek farklı sektörlere girmek niyetinde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz